دسته : بین الملل
شماره : 13254223643
تاریخ : 10 ارديبهشت 1399
کره شمالی، واشنگتن و سئول را به جنگ‌طلبی متهم کرد رسانه وابسته به دولت کره شمالی روز سه شنبه همسایه جنوبی خود و آمریکا را به اقدامات تحریک کننده و جنگ‌طلبی متهم کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،کره شمالی روز سه شنبه از آمریکا و کره جنوبی به دلیل انجام رزمایش هوایی مشترک در هفته گذشته انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری «یونایتدپرس» روزنامه دولتی «یوریمینزوکری» که به طور معمول دیدگاههای دولت کره شمالی را منتشر میکند، روز سه شنبه نوشت که رزمایش مشترک انجام شده بین سئول و واشنگتن تب جنگ را در بحبوحه ویروس کرونا شعله ور میکند.

این نشریه نوشت: «ارتش کره جنوبی به طور مرتب در حال انجام رزمایش از جمله تمرینهای هوایی و زمینی است.»

این روزنامه در ادامه به رزمایش هوایی همسایه جنوبی خود با آمریکا که هفته گذشته با شرکت جنگندههای «اف-15» و«اف-16» ارتش کره و جنگندههای اف-16 آمریکا برگزار شد، اشاره کرد.

این نشریه نوشت: «این اقدامات نوعی بی احتیاطی و تحریک آمیز برای جنگ با ماست. این تمرین نوعی پنهانکاری برای جنگ است.»

وزیر دفاع کره جنوبی نیز با دفاع از برگزاری این رزمایش، آن را به دلیل تحرکات اخیر کره شمالی لازم برشمرد.

این در حالی است که غیبت چند روزه رهبر کره شمالی شایعاتی را برانگیخت امامشاور سیاست خارجی رئیس جمهور کره جنوبی با رد این شایعات پیرامون «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، به زنده بودن او اشاره کرد.

«چانگ این مون» مشاور ارشد سیاست خارجی رئیس جمهور کره جنوبی روز یکشنبه به شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت که رهبر کره شمالی زنده است و در تفرجگاه خود حضور دارد.

منابع آمریکایی نیز شنبه ادعا کردند برخی تحرکات موشکی و استقرار قطار ویژه رهبر کره شمالی در یک ایستگاه راه آهن نزدیک یکی از اقامتگاه های وی رصد شده است. به نوشته برخی منابع آمریکایی، یک قطار متعلق به رهبره شمالی در ایستگاه راه آهن نزدیک «ونسان» محل اقامت وی مستقر شده است.

«آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن نیز روز سه شنبه با بیان اینکه از گزارش‌ها درباره وضعیت جسمانی رهبر کره شمالی اطلاع دارد، گفت با دقت تحولات را رصد می‌کند.