پنجشنبه، 20 بهمن، 1401 | Thursday 9th of February 2023
۱۰:۲۰
فوتبال و فوتسال - کد خبر : 16847
سه شنبه، ۱۵ آذر، ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۰

آیا فرمت جام جهانی در سال 2026 تغییر می‌کند؟

چند سالی هست که شنیده می‌شود فیفا قرار است فرمت جام جهانی را تغییر داده و از 32 تیم به 48 تیم تغییر کند که مخالفت های زیادی به همراه داشت.

آیا فرمت جام جهانی در سال 2026 تغییر می‌کند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، در حال حاضر فوتبال به اوج خود رسیده و تیم های راه یافته به جام جهانی در حال رقابت با یکدیگر هستند اما آرسن ونگر سرمربی سابق آرسنال که اکنون سمت توسعه فوتبال در فیفا را برعهده دارد از سال 2017 مدل جدیدی را برای جام جهانی طراحی و پیشنهاد داده است.

از برگزاری جام جهانی هر دوسال یک بار گرفته تا اجرای آن در قالب 48 تیم شدن این تورنمنت جذاب و دیدنی.

آرسن ونگر و رئیس فیفا سعی میکنند شورای فیفا را قانع کند که این فرمت جدید را در جام جهانی 2026 که به میزبانی مشترک سه کشور کانادا ، آمریکا و مکزیک قرار است برگذار شود اجرا کنند.

پیش تر در رابطه با نحوه مرحله گروهی آن صحبت کرده بودند که بنظر میرسید قرار است در قالب 48 تیم در 16 گروه سه تیمی برگذار شود ، اما مهم ترین اشکال آن در هفته پایانی گروهی باعث می شود به صورت نا جوانمردانه اجرا شود و احتمال تبانی دو تیم آخر برای صعود وجود دارد چرا که هر بازی در گروه انجام میشود یک تیم در حال استراحت خواهد بود و این موضوع هفته پایانی هم دربر می‌گیرد.

حال بعد از گرفتن ایراد از این طرح، آرسن ونگر اعلام کرد در حالت کلی برای اجرای جام جهانی در فرمت 48 تیم باید سه شکل متفاوت را مدنظر قرار داد.

طرح اول همان 16 گروه 3 تیم است که دو تیم برتر هر گروه صعود می‌کنند و در قالب یک جدول حذفی 32 تیم به مصاف یکدیگر می‌روند.

طرح دوم 12 گروه 4 تیمی است که دو تیم اول و دوم جدول به همراه تیم های سوم برتر به مرحله بعدی صعود کرده و در قالب 32 تیم به صورت حذفی مسابقات برگزار می‌شود.

طرح سوم برگذاری در قالب دو قسمت مجزا و هر قسمت 6 گروه 4 تیمی است و در نهایت تیم های فینالیست هر قسمت در فینال نهایی به مصاف هم میروند و قهرمان نهایی مشخص می شود.

حال با ارائه این طرح ها از سوی آرسن ونگر به شورای فیفا باید دید فرمت جام جهانی تغییر میکند؟ این طرح از همان سال 2017 مخالفان زیادی داشت چرا که کارشناسان فوتبالی اعلام کردند : جام جهانی در قالب 48 تیم ، کیفیت بازی ها را به شدت پایین می آورد و در اکثر مسابقات شاهد یک بازی کسل کننده و یک طرفه خواهیم بود وجذابیت صعود به جام جهانی در کشور های صعود کننده از بین می رود.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فوتبال و فوتسال
پربیننده‌ترین اخبار فوتبال و فوتسال
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 20 بهمن، 1401