گزیده اخبار :

صدور دست‌کم 15 دستور اجرایی در روز اول ریاست جمهوری

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا می‌خواهد در نخستین روز کاری خود حداقل ۱۵ دستور اجرایی را در راستای لغو کردن اقدامات دونالد ترامپ صادر کند.
صدور دست‌کم 15 دستور اجرایی در روز اول ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، جو بایدن تا چند ساعت آینده به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا سوگند یاد خواهد کرد. وی می‌خواهد در نخستین روز کاری خود حداقل ۱۵ دستور اجرایی را در راستای لغو کردن اقدامات دونالد ترامپ صادر کند.

براساس نوشته‌های وبگاه بلومبرگ، این دستورات اجرایی مواردی از قبیل باز‌گشت دوباره آمریکا به سازمان جهانی بهداشت و توافق اقلیمی پاریس و بی‌اثر ساختن برخی سیاست‌های ترامپ در قبال مسائلی چون مهاجرت، آب و هوا و دیگر مسائل را در بر می‌گیرد و همچنین قصد دارد طی یک فرمان اجرایی روند ساخت دیوار مرزی آمریکا و مکزیک را متوقف کند.

طبق این گزارش بلومبرگ بعضی از اقدامات کاری بایدن در نخستین روز ریاست‌جمهوری‌اش به شرح زیر است:

همکاری دوباره با سازمان جهانی بهداشت

بایدن قصد دارد هرچه سریع‌تر به سازمان جهانی بهداشت باز‌گردد؛ ترامپ در ماه مه ۲۰۲۰ با این ادعا که این سازمان در موضوع کرونا اشتباه کرده و برای مبارزه با این ویروس بسیار دیر عمل کرده، روند خروج از این سازمان و قطع همکاری با آن را آغاز کرد.

بایدن، روز پنجشنبه به نمایندگی آمریکا «آنتونی فائوچی»، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی را به نشست هیئت مدیره سازمان جهانی بهداشت اعزام خواهد کرد.

اجباری کردن ماسک در ساختمان‌های فدرال

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا زدن ماسک و رعایت فاصله فیزیکی بین افراد در ساختمان‌ها و نهاد‌های فدرال را اجباری می‌کند.

بلومبرگ نوشته این الزام به خودی خود تأثیر‌ عمده‌ای نخواهد داشت، اما دولت بایدن می‌گوید بعد از آنکه ترامپ و دستیارانش به دستورات بهداشتی بی‌احترامی کردند، این اقدام نمونه خواهد شد.

باز‌گشت دوباره به توافق اقلیمی پاریس

ترامپ در اول ژوئن سال ۲۰۱۷ از توافق پاریس خارج شد.

لغو بودجه برای ساخت دیوار مرزی آمریکا با مکزیک

انتظار می‌رود که بایدن با لغو شرایط اضطراری ملی در مرز آمریکا و مکزیک، بودجه دیوار مرزی، که در سال ۲۰۱۷ روند ساخت آن با دستور اجرایی ترامپ آغاز شده بود، لغو شود.

لغو منع مهاجرت از چند کشور با اکثریت جمعیت مسلمان

دولت بایدن همچنین ممنوعیت سفر‌ها از سوی کشورهای آفریقایی، آسیای مرکزی و خاورمیانه که ترامپ دستور منع ورود آنها را صادر کرده بود، لغو خواهد کرد.

ران کلاین، گزینه ریاست کارکنان کاخ سفید در بیانیه‌ای که به رسانه‌ها اطلاع داد، بایدن قصد دارد در اولین روز کاری خود به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، بیش از ده دستور اجرایی صادر کرده و برخی از قوانین و دستورات جنجالی دولت ترامپ را لغو کند.

کلاین همچنین توضیح داد که مجموعه گسترده‌تری از «وعده‌های روز اول» بایدن طی ۹ روز کاری متعاقب مراسم تحلیف اجرا خواهد شد که شامل افزایش تست‌های ابتلا به ویروس کرونا و ملزم کردن دولت آمریکا به اولویت دادن به کالاهای ساخت داخل برای خرید تجهیزات می‌شود.

همه‌ی این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که ترامپ در آخرین روز‌های دولت خود تلاش کرد تا با تمدید برخی سیاست‌ها کار بایدن برای باز‌گرداندن کشور به وضعیت گذشته خود را سخت کند.

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

اعداد وارد شده صحیح نمی باشد
ثبت دیدگاه