سه شنبه، 11 بهمن، 1401 | Tuesday 31st of January 2023
۰۷:۲۰
تحلیل - کد خبر : 418
جمعه، ۲۹ شهريور، ۱۳۹۸ - ۷:۰۰

اهمیت دیپلماسی بین المللی در ورزش

سیاستمداران کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از ورزش برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده می کنند، تاثیر ورزش فقط در بحث اقتصادی و تجاری نیست بلکه از نظر سیاسی هم دارای تاثیر قابل توجهی در سطح بین المللی است.

اهمیت دیپلماسی بین المللی در ورزش

به طور مشخص 40 سالی می شود که ورزشکاران ایران در میادین مختلف ورزشی حاضر به رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی نمی شوند. هرچند دلیل این حرکت ورزشکاران ما در جهت به رسمیت نشناختن اسرائیل است اما برای جلوگیری از محرومیت ها مدیران ورزشی ایران این مسائل را اتفاقی و به دور از تنش های سیاسی و مذهبی عنوان می کردند.


باید ببازی!..این فریاد علیرضا رضایی مربی تیم ملی کشتی در کنار تشک بود، جایی که علیرضا کریمی آزادکار ایران در مسابقات قهرمانی زیر 23 سال جهان حضور داشت. رضایی متوجه این موضوع شده بود که اگر نماینده ایران پیروز شود، باید در مرحله بعد به مصاف حریف اسرائیلی برود، به همین دلیل در حین بازی به او گفت که: باید ببازی. همین مسئله باعث شد حساسیت ها بر روی ورزشکاران ایرانی بیشتر شود. بعد از این اتفاق علیرضا کریمی از سوی فدراسیون جهانی شش ماه محروم شد.


حدود دوماه قبل سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در برنامه ای تلوزیونی حضور پیدا کرد و در مورد این مسائل چنین گفت: ما با رئیس فدراسیون جهانی کشتی(لالوویچ) و همچنین رئیس فدراسیون جهانی جودو گفتگو های خوبی داشتیم. لالوویچ با این موضوع کنار آمده و دیگر مشکلی کشتی ایران را تهدید نمی کند، وی افزود: در مورد جودو هم به رئیس فدراسیون جهانی اعلام کردیم که رفتار و اقداماتش قابل توجیه نیست. صالحی اعلام داشت که اکثر این مشکلات از داخل کشور ایجاد می شود.
زمان زیادی از انتشار خبر تعلیق فدراسیون جودو ایران توسط فدراسیون جهانی نمی گذرد، این موضوع موجب شد تا به بررسی اهمیت دیپلماسی ورزشی بپردازیم.


سیاست و ورزش


ورزش عنصری از واقعیت اجتماعی است، که به طور جدی به سیستم سیاسی _ اقتصادی جامعه ای که در آن قرار دارد متصل است. از سوی دیگر ورزش بیانگر ایدئولوژی یک جامعه است و با ساختار قدرت آن جامعه سروکار دارد. سیاستمداران کشورهای پیشرفته و توسعه یافته از ورزش برای پیشبرد اهداف سیاسی خود استفاده می کنند، تاثیر ورزش فقط در بحث اقتصادی و تجاری نیست بلکه از نظر سیاسی هم دارای تاثیر قابل توجهی در سطح بین المللی است.
سیاستمداران یک جامعه همواره سعی دارند با حضور در میادین ورزشی یا تحسین و تشویق ورزشکاران محبوب، میزان مقبولیت و اعتبار اجتماعی خود را افزایش دهند. البته ورزش فقط در سطح جامعه مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه در سطح بین المللی هم برای نشان دادن برتری ملی در ایدئولوژی و قدرت اقتصادی استفاده می شود. بهترین میدان برای نشان دادن این برتری ملی و سیاسی، بازی های المپیک است، جایی که مردم جهان از طریق یک تیم یا فرد قهرمان با کل آن جامعه آشنا می شوند.


قبل از هر رویداد ورزشی سرود ملی کشورها پخش می شود، پرچم آن کشور به اهتزاز درمی آید و حتی در برخی از میادین، هواپیما های جنگی بر فراز ورزشگاه نمایش خاصی را اجرا می کنند. همه این ها یک حس میهن پرستی و ملی را تداعی می کند که نشان می دهد، ورزش فراتر از آن چیزی است که تصور می کنیم.


یک مثال واضح برای این مطلب، مسابقه فوتبال بین ایران و آمریکا در جام جهانی 98 فرانسه است. جایی که به دلیل تنش های سیاسی پس از انقلاب، سران سیاسی دو کشور این بازی را فراتر از یک دیدار فوتبال می دیدند. ایران با گل های مهدوی کیا و استیلی موفق به شکست آمریکا شد و موجی از شادی جامعه را فراگرفت، البته قبل از شروع مسابقه در یک اقدام مخالف این تنش های سیاسی بازیکنان دو تیم به هم گل هدیه دادند و در کنار هم عکس یادگاری گرفتند.


تاثیر تنش های سیاسی در ورزش

گاهی اوقات اتفاق می افتد که دو کشور به دلیل اهداف سیاسی یا عقیدتی از رویارویی با طرف مقابل در میادین ورزشی امتناع می کنند. در ادامه با طرح مثال هایی این مسئله را به طور واضح بیان می کنیم.


در جولای 2014 بود که یوفا تصمیم گرفت تیم های باشگاهی روسیه و اوکراین دیگر در مسابقات اروپایی مقابل هم قرار نگیرند. تنش ها این دو کشور از زمان الحاق کریمه و نا آرامی ها در قسمت شرقی اوکراین که روسی زبان هستند شکل گرفت. آناتولی ورووبیوف، دبیرکل اتحادیه فوتبال روسیه در مورد این موضوع گفت:

من خودم نامه ای به یوفا ارسال کردم و از آنها خواستم که باشگاه های روسیه و اوکراین رویارویی نداشته باشند.

همچنین دو کشور آذربایجان و ارمنستان هم به دلیل درگیری هایی که بر سر ایالت قره باغ داشتند،که موجب کشته شدن ده ها هزار انسان بی گناه شد، تصمیم گرفتند از شرکت در مسابقات بین المللی که در کشور مقابل برگزار می شود خودداری کنند. به عنوان مثال در بازی های اروپایی که به میزبانی باکو برگزار شد، تنها چند ورزشکار ارمنی در رشته های انفرادی شرکت کردند و حتی آنها هم از برخورد نامناسب مسئولان آذربایجانی گلایه داشتند.


جنبش BDS در ورزش

BDS نامی است که برای جنبش جهانی تحریم اسرائیل در بخش های:  اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و...در نظر گرفتند. این جنبش در میادین ورزشی هم نمود پیدا کرده و به رد صلاحیت ورزشکاران و تیم های اسرائیلی از مسابقات بین المللی مانند المپیک اشاره دارد. به برخی از این رد صلاحیت ها در سطح بین المللی اشاره می کنیم.
در سال 1958 تیم فوتبال اسرائیل با توجه به عدم رویارویی کشور های عربی و آفریقایی با آنها، بدون انجام حتی یک بازی در مرحله مقدماتی جام جهانی شرایط حضور در تورنمنت را پیدا کرد. فیفا برای حفظ اعتبار خود یک دیدار بین اسرائیل و ولز برگزار کرد که با پیروزی ولز آنها راهی جام جهانی شدند.
حامیان جنبش BDS تلاش کردند تا از حضور اسرائیل در المپیک 2012 جلوگیری کنند که ناموفق بودند، همچنین در المپیک 2016 برزیل جودوکار مصری از دست دادن با حریف اسرائیلی امتناع کرد.
در اکتبر 2017، مسابقات بین المللی جودو در امارات برگزار شد و ورزشکار اسرائیلی به نشان طلا رسید، اما مسئولان برگزار کننده بازی ها از اهتزاز پرچم اسرائیل و پخش سرود ملی آنها خودداری کردند. و به جای آن سرود فدراسیون جهانی را پخش کردند، و او را مجاب کردند با لباس فدراسیون روی سکو حاضر شود.
در ژانویه 2019 که قرار بود مسابقات پارا شنا در مالزی برگزار شود، مسئولان این کشور به طور رسمی اعلام کردند از حضور ورزشکاران اسرائیلی جلوگیری خواهند کرد. همین مسئله باعث شد تا میزبانی از مالزی سلب شود.
در آخرین مورد هم سعید ملایی جودوکار کشورمان با قبول شکست آگاهانه در مقابل حریف خود از رویارویی با جودوکار اسرائیلی سرباز زد. البته این مسئله باعث یک محرومیت سنگین برای جودوی ایران شد، موضوعی که شاید در سطح جهانی بی سابقه باشد، با توجه به موارد گفته شده مشاهده شد که می توان با رایزنی و دیپلماسی ورزشی از این محکومیت ها جلوگیری کرد.
در نهایت می توان نتیجه گرفت، تعلیق فدراسیون جودو ایران فقط یک حکم ناعادلانه یا سختگیرانه از سوی نهاد های جهانی نیست. بلکه نشانه ای از ضعف دیپلماسی ورزشی ایران است، مقامات ایرانی می توانستند از ابتدا با تبیین تنش های مختلف سیاسی خود با اسرائیل همانند کشورهایی که در این مطلب ذکر شد، از مشکلات بسیاری که در این مدت برای ورزشکاران ایرانی در رشته های مختلف بوجود آمده جلوگیری کنند.
 

مهدی امینی

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار تحلیل
پربیننده‌ترین اخبار تحلیل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 11 بهمن، 1401