دوشنبه، 11 مهر، 1401 | Monday 3rd of October 2022
۰۰:۴۷
فناوری - کد خبر : 1084
جمعه، ۲۴ آبان، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

اسپیس ایکس به زودی فضانوردان ناسا را راهی فضا خواهد کرد

در آینده ای نه چندان دور اسپیس ایکس یکی از راکت های فالکون9 را به همراه نسخه ی آزمایشی کرو دراگون پرتاب خواهد کرد، بعد از پرتاب سامانه فرار اضطراری فضاپیما فعال شده و وسیله حامل را از آن دور خواهد کرد.

اسپیس ایکس به زودی فضانوردان ناسا را راهی فضا خواهد کرد


شرکت اسپیس ایکس روزگذشته موتورهای جدید خود را با موفقیت آزمایش کرد، موتورهای سوپردریکو کرو دراگون آزمایش حیاتی و مهمی را پشت سر گذاشتند و در مرحله بعدی نوبت به سامانه فرار اضظرای حین پرواز خواهد بود که مورد آزمون قرار می گیرد.

 


بامداد روز گذشته در کیپ کارناوال فلوریدا ، شرکت اسپیس ایکس موتورهای کرو دراگون را در آزمایشی زمینی امتحان کرد و کپسول مسافربری جدیدش را روشن نمود. این موفقیت مسیر فضاپیما را برای آزمایش حیاتی که در ماه های آینده انجام می شود هموار نمود، اگر در این آزمایش سربلند بیرون بیاید می تواند در سال آینده برای پرتاب سرنشین دار کرودراگون آماده شود. اسپیس ایکس موتور هایی را مورد آزمایش قرار داد که بخشی از سامانه فرار اضطراری کرو دراگون محسوب می شود و در هنگام بروز هر حادثه ای در حین پرتاب فعال خواهند شد، طراحی کرودراگون به گونه ای است که بر روی یکی از راکت های فالکون 9 سوار و به فضا سفر می کند. در هنگام پرتاب به هوا در صورت بروز هر مشکلی موتورهای اضطراری تعبیه شده در بدنه فضاپیما روشن می شوند و کپسول را به سلامت از راکت حامل دور خواهند کرد و سپس کپسول رها شده با استفاده از چترهای نجاتش روی زمین فرودخواهد آمد.


سوپردریکو ها یا موتور های فرار اضطراری به تازگی برای اسپیس ایکس نگرانی هایی را به وجود آورده اند، چراکه در آزمایش اخیر این فضاپیما در فرودین ماه بود که موتورهای کرو دراگون در پی آزمایش معمولی باعث انفجار ناگهانی کپسول شدند. تیم تحقیقاتی اسپیس ایکس به سرعت وارد عمل شد و بعد از ماه ها تلاش اعلام کرد که یک نشتی در شیر باعث ورود قسمتی از سوخت موتور ها به درون سامانه های دیگر شده و با تکمیل واکنش زنجیره ای موجب انفجار کپسول شده است. اسپیس ایکس بعد از تحقیقات عنوان کرد که سامانه ارسال سوخت را بازطراحی کرده و از قطعه ای به نام دیسک های انفجاری به جای شیرهای یکطرفه بهره خواهد برد.


اسپیس ایکس سالهست که در بخش خدمه ی ناسا بر روی فضاپیمای مسافربری کرو دراگون مشغول فعالیت می باشد، البته اسپیس ایکس یک رقیب هم دارد. بوئینگ هم در کنار آنها با دریافت بودجه ای هنگفت از ناسا متعهد به طراحی و ساخت فضاپیما هایی برای ارسال فضانوردان به ناسا از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی ISS شده اند، بوئینگ نیز در هفته گذشته از سامانه فرار اضطراری کپسول حمل مسافر خود به نام استارلاینز به طور موفقیت آمیزی رونمایی کرد. هر دوی این شرکت ها از سوی ناسا ملزم به انجام آزمایش های متعدد برای اطمینان از صحت عملکرد فضاپیما ها پیش از اعزام فضانوردان شده اند، اسپیس ایکس با روشن سازی موفقیت آمیز موتور های کرو دراگون برای آزمایش بزرگ بعدی خود که آزمایش سامانه فرار اضطراری فضاپیما ها روی راکت در میان هوا است آماده خواهد شد.


در آینده ای نه چندان دور اسپیس ایکس یکی از راکت های فالکون9 را به همراه نسخه ی آزمایشی کرو دراگون پرتاب خواهد کرد، بعد از پرتاب سامانه فرار اضطراری فضاپیما فعال شده و وسیله حامل را از آن دور خواهد کرد. اگر این آزمایش با موفقیت به پایان برسد درواقع اسپیس ایکس می تواند به اتمام پروژه خود امیدوار باشد، احتمال دارد که اسپیس ایکس تا نیمه نخست سال 2020 پرواز با سرنشین خود را انجام دهد اما هر حادثه پیش بینی نشده ای می تواند این عمل را به تاخیر بیاندازد.
 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 11 مهر، 1401
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند
تحلیلگر ایران زمین
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند

شهید باهنر معتقد است افزایش آزادی حاصل از انقلاب و کار حزبی قوی راست‌ها و چپ‌ها، روحانیون ارشد و عالیرتبه را به فکر ایجاد یک حزب متمرکز اسلامی انداخت و اینگونه بود که حزب جمهوری اسلامی در روز 29 بهمن 1357 تشکیل شد.

معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟
تحلیلگر ایران زمین
معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟

سیاستی که توسط مخالفان برجام پیش گرفته شده سیاستی تاریخی و مرموز است که پیش از این بارها به کار رفته و می‌توان نام آن را «سندرم داریوش» گذاشت. سندرمی که ردپای آن در حمله به سلمان رشدی هم دیده می‌شود.