گزیده اخبار :

لبنان قادر به پرداخت بدهی‌هایش نیست

دولت لبنان برای نخستین بار در تاریخ این کشور اعلام کرد که نمی‌تواند بدهی‌هایش را بپردازد.
 لبنان قادر به پرداخت بدهی‌هایش نیست

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،حسن دیاب، نخست‌وزیر لبنان در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که ذخیره ارزی کشورش به سطحی بحرانی رسیده، به همین دلیل قادر به پرداخت بیش از یک میلیارد دلار بدهی که قرار است امروز پرداخت شود نیست.

وی در ادامه گفت:

حجم بدهی‌ها بسیار بزرگتر از آن است که لبنان بتواند تحمل کند و پرداخت بهره اقساط این بدهی‌ها بیشتر از توان لبنانی هاست.تصمیم سخت عدم توانایی در بازپرداخت بدهی برای نخستین بار در تاریخ لبنان اتخاذ شد تا نیازهای اساسی مردم لبنان تامین شود.

بدهی‌های لبنان بیش از ۸۰ میلیارد دلار اعلام شده که برابر با ۱۷۰ درصد تولید ناخالص ملی این کشور است. موسسه اعتبارسنجی استاندارد و پورز، لبنان را بدهکارترین کشور خوانده است.

تورم شدید، کاهش روزافزون تولید ناخالص ملی و افزایش بیکاری باعث شده است که کارشناسان وضعیت اقتصادی کنونی لبنان را با زمان جنگی داخلی این کشور در سال‌های ۱۹۷۵ تا۱۹۹۰ مقایسه ‌کنند.

اوضاع به حدی خراب است که بانک‌های این کشور با کمبود نقدینگی مواجه هستند و شهروندان مجازند، از حساب‌های شخصی خود هر هفته مبلغی برابر با ۱۰۰ دلار برداشت کنند .

رئیس دولت لبنان به نقل از بانک جهانی گفت، ۴۰ درصد مردم کشورش زیر خط فقر قرار دارند. او تنها راه برون‌رفت از بحران کنونی را وحدت ملی می‌داند و هشدار داده است که اختلاف و چنددستگی به شکست می‌انجامد.

اما در حال حاضر ایجاد وحدت ملی کار بسیار مشکلی به‌نظر می‌رسد زیرا بخش قابل توجهی از جامعه حتی توان پرداخت اجاره مسکن خود را هم ندارند.

فساد مالی و اداری، رانت‌خواری، باندبازی‌ها و عدم کفایت مسؤلان حکومتی برای حل مشکلات این کشور از مهم‌ترین دلایل اعتراضات خیابانی ماه‌های اخیر است که لبنان را با یک بحران سیاسی نیز روبرو کرد.

امتیاز 3.4/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه