گزیده اخبار :

سیگار، عامل ابتلا به کرونا

محققان دانشگاه کارولینای جنوبی در آمریکا با همکاری چند موسسه تحقیقاقی دریافتند کشیدن سیگار یکی از عوامل ریسک ابتلا به کووید- ۱۹ است.
 سیگار، عامل ابتلا به کرونا

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، اگرچه کووید_19 یک ویروس جدید نوظهور است و دانش بشری پیرامون آن بسیار اندک، با این‌حال، هر روز نکته‌ای در مورد آن توسط محققان یافت می‌شود. به تازگی محققان دانشگاه کارولینای جنوبی در آمریکا با همکاری چند موسسه تحقیقاقی دیگر دریافته‌اند که کشیدن سیگار یکی از عوامل ریسک ابتلا به کووید- ۱۹ است.

در این تحقیقات میزان ژن ACE۲ در سیستم تنفسی افراد سیگاری و غیرسیگاری مورد بررسی قرار گرفت. این مولکول‌ها به طور طبیعی درون سیستم تنفسی وجود دارند و توسط ویروس کرونا برای حمله به سلول‌های انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین میزان دو آنزیم FURIN  و TMPRSS۲ که موجب تسهیل آلودگی ویروسی می‌شوند در ریه افراد سیگاری و غیرسیگاری اندازه‌گیری و مقایسه شد.

بر اساس این تحقیقات در ریه‌های افرادی که در طول عمر خود حداقل ۱۰۰ عدد سیگار کشیده‌اند، بیان ACE۲ به میزان ۲۵ درصد بیش از افراد غیرسیگاری است. همچنین سیگار کشیدن موجب افزایش آنزیم FURIN در ریه می شود. اما میزان آنزیم TMRPSS۲ ارتباطی با سیگار کشیدن ندارد.

علاوه بر این مشخص شد سیگار کشیدن موجب تغییر نحوه بیان ژن‌ها در ریه شده و در نتیجه ژن ACE۲ به میزان بیشتری در سلول‌های جامی (Goblet cells)، بیان می‌شود. این سلول‌ها به منظور محافظت از بافت ریه موجب تولید مخاط می‌شوند.

محققان بر اساس نتایج این تحقیقات پیش بینی می‌کنند در مناطقی از جهان که تعداد بیشتری افراد سیگاری را در خود جای داده‌اند، کووید ۱۹ با شدت بیشتری شیوع می‌یابد.

ویروس کووید_19 از خانواده کرونااست که تاکنون هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از ابتلا به آن به طور رسمی اعلام شنده است و سازمان جهانی بهداشت همچنان تاکید بر رایت فاصله‌گذاری فیزکی و پیروی از اصول بهداشت فردی و اجتماعی دارد تا خطر ابتلا به آن به حداقل برسد و پاندمی مهار شود.

 

امتیاز 3.22/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه