دهانشویه‌ها ریسک گسترش کرونا را کاهش می دهند

ررسی اخیر علمی نشان می دهد دهانشویه می تواند مانع از گسترش کروناویروس جدید عامل بیماری کووید۱۹ شود.
 دهانشویه‌ها ریسک گسترش کرونا را کاهش می دهند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، ازآنجاکه اطلاعات محققان پیرامون ویروس کووید 19 به دلیل نوظهور بودن و ناشناخته بودن آن بسیار اندک است، علی‌رغم تلاش‌های محققان و با وجود آنکه نززدیک به 100 نوع واکسن در سطح دنیا در مراحل آزمایش‌های بالینی هستند، تاکنون هیچ دارویی برای درمان ابتلا به کووید 19 کشف نشده و هیچ واکسنی نیز جهت جلوگیری از ابتلا به آن ساخته نشده است. از این‌رو لازم است همچنان به رعایت اصول بهداشت فردی، جهت پیشگیری از ابتلا به کووید 19 مبادرت داشت.

به‌تازگی محققان اعلام کردند در مراحل ابتدایی آلوده شدن به این ویروس با تمهیداتی شاید بتوان از شیوع آن در بدن جلوگیری کرد.  بدین معنا که با کشیده شدن بر روی سلول‌های ارگانیزم میزبان، یک غشاء خارجی ایجاد می‌کند.

باتوجه به اینکه کروناویروس همانند سایر کروناویروس های دیگر، یک ویروس پوشش دار است. این غشاء امکان تکثیر مؤثر ویروس را می‌دهد. اگر دانشمندان بتوانند این پوشش را از بین ببرند، روند گسترش ویروس در ارگانیزم کُند می‌شود.

استفاده از آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده موجب از هم گسیختگی این پوشش ویروسی می‌شود و ویروس را نابود می‌کند. تحقیق نشان می‌دهد مواد ضدعفونی کننده می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد.

حال مطالعه جدید نشان می‌دهد برخی از دهان شویه های متداول و قابل دسترس قادر به انجام این نقش در نابودی ویورس هستند.

دانشمندان نشان داده اند که ویروس عمدتاً در گلو تکثیر می‌شود. از اینرو بیمار مبتلا به کووید ۱۹ دارای بالاترین میزان این ویروس در این ناحیه است.

محققان معتقدند استفاده از دهانشویه ها بر کروناویروس جدید تأثیر می‌گذارد اما بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

 

امتیاز 3.5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه