دوشنبه، 10 بهمن، 1401 | Monday 30th of January 2023
۲۱:۴۸
سیاست - کد خبر : 1334
سه شنبه، ۲۶ آذر، ۱۳۹۸ - ۴:۰۰

جهانگیری:برای توسعه ایران راهی جز توسعه صنعتی نداریم

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه برای توسعه ایران راهی جز توسعه صنعتی نداریم، گفت: باید همه کسانی که علاقمند ایران اسلامی هستند برای توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور تلاش کنند.

 جهانگیری:برای توسعه ایران راهی جز توسعه صنعتی نداریم

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین، اسحاق جهانگیری روز گذشته در مراسم نکوداشت مهندس محسن خلیلی عراقی که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، گفت: در شرایط کنونی باید به بخش خصوصی بیش از گذشته توجه کنیم زیرا آنها سربازان خط مقدم در شرایط تحریم کشور هستند نباید نگاه پیمانکارانه به آنها داشته باشیم بلکه باید با نگاه توسعه گرایانه در پیشرفت کشور با آنها مشارکت کنیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بخش خصوصی باید میدان دار توسعه کشور بوده و در سیاستگذاری ها نقش داشته باشد، گفت: من همواره از بخش خصوصی کشور دفاع کرده ام و در حال حاضر همه دستگاه های دولتی مکلف شده اند که در برنامه ریزی ها به نظرات تشکل های بخش خصوصی توجه کنند و از دیدگاه های آنان استفاده نمایند.

وی یکی از دلایلی که موجب توسعه یافتگی بیشتر بخش صنعت نسبت به سایر بخش ها شده است را گرایش به تشکل گرایی دانست و گفت: بخش صنعت کشور زودتر از سایر بخش ها به تشکل گرایی روی آورد که یکی از دلایل آن حمایت مهندس خلیلی عراقی از این تشکل ها بود.

دکتر جهانگیری ضمن تجلیل از اقدام اتاق ایران در برگزاری مراسم های بزرگداشت بزرگان صنعت و تجارت کشور، گفت: با توجه به شناختی که از شخصیت مهندس خلیلی عراقی داشته ام با علاقه در این مراسم و برنامه هایی نظیر تجلیل از آقای میرمحمد صادقی شرکت کرده ام زیرا این افراد همواره برای سربلندی ایران تلاش کرده اند و باید از آنها در زمان حیات تشکر و قدردانی شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: نام و یاد مهندس خلیلی عراقی در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد زیرا وی در فراز و نشیب های صنعت کشور همواره دغدغه توسعه صنعتی داشتند و نگذاشتند که چراغ صنعت کشور به خاموشی بگراید.

وی با بیان اینکه افرادی نظیر مهندس خلیلی که به توسعه ملی فکر می کنند و به دنبال رفاه ملت ایران هستند انسان هایی بزرگ هستند،‌ افزود: این افراد علاوه بر ایجاد ثروت ملی مروج اخلاق و معتقد به مسئولیت اجتماعی هستند و هیچ گاه بدون توجه به ارزش های انسانی و اخلاقی تنها به توسعه واحد صنعتی خود فکر نکرده اند.

دکتر جهانگیری با اشاره به مسئولیت خود در طول دوران پس از انقلاب اسلامی و دغدغه اش نسبت به توسعه کشور گفت: با توجه به شناخت کامل از موانع و فرصت های توسعه ایران یکی از مهمترین کارها برای افزایش علاقمندی افراد به تلاش بیشتر را در پاسداری و حمایت از سرمشق ها و الگوهایی می دانم که با جدیت به کشور خدمت کرده اند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: توجه به این افراد یقیناً موجب افزایش سرمایه های مادی و معنوی کشور می شود و ضرورت امروز و فردای ایران تکثیر الگوهایی نظیر مهندس محسن خلیلی عراقی در صنعت است که دغدغه توسعه کشور را دارند.

وی با اشاره به شرایط حساس و پیچیده کشور و برخی نارسایی های موجود در زمینه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گفت: در کنار نواقص، فرصت های بی نظیری در بخش های مختلف کشور برای توسعه وجود دارد که یکی از آن ها توان و ظرفیت فعالان و صنعتگران ایران است، ما می توانیم با کمک یکدیگر ایران را از هر پیچ خطرناکی عبور دهیم. این امر منوط به اراده و عزم همگانی برای آبادانی کشور است.

دکتر جهانگیری با اشاره به تلاش آمریکایی ها برای فروپاشی اقتصاد ایران گفت: آنچه اقتصاد ایران را سرپا و مقاوم نگه داشته تلاش فعالان اقتصادی است که با همه دشواری ها صادارات انجام می دهند، مواد اولیه کارخانه ها را تامین کرده و پول جا به جا می کنند و یا همه مساعی خود را برای حفظ خطوط تولید و بیکار نشدن کارگران به کار بسته اند، آنها با زحمت فرصتی برای سیاستمداران کشور ایجاد کرده اند تا از حقوق ملت دفاع کنند.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: نیاز امروز مردم ایران این است که از همه مسئولان در همه نهادها و حوزه های مدنی، احزاب، جریانات سیاسی، نخبگان، دانشگاهیان و بخش خصوصی این پیام را دریافت کنند که آنها در فکر افق گشایی برای کشور هستند.

وی ادامه داد: دشمنان هدفشان تیره و تار و مبهم نشان دادن آینده برای ملت ایران است نباید بگذاریم ملت احساس کند که آینده ای برای آنها وجود ندارد.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید از فرسایش سرمایه های مادی و معنوی کشور جلوگیری کنیم افزود: نباید بگذاریم با وجود شرایط سخت اقتصادی که مردم را نگران و قدرت اقتصادی آنها را کاهش داده و معیشت مردم را در شرایط دشواری قرار گرفته، امید به آینده از بین برود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به دو شوک اقتصادی در دهه ۹۰ و کاهش درآمدهای نفتی کشور در سال های ۹۷ و ۹۸ گفت: در این شرایط باید از همه سطوح دولتی و مدیریت نظام یک صدا شنیده شود آنچه مردم را در این شرایط رنج می دهد و آنها را متحیر می کند این است که احساس کنند در رقابت های سیاسی فراموش شده اند.

وی افزود: باید فرصت جدید خلق کنیم و در محدودیت ها به توسعه کشور فکر کنیم. قطعا اصلاح روش های غلط و رویکردهای نادرست ثمربخش است و اشکالی ندارد که با مردم درباره اصلاح رویه ها سخن بگوییم و تصمیمات درست را اتخاذ کنیم.

دکتر جهانگیری با اشاره به رشد دو رقمی صنعت در زمان مسئولیتش در وزارت صنایع و معادن گفت: در آن مقطع بخش خصوصی فعالانه و عاقلانه به دولت راهکار و شیوه های جدید پیشنهاد می داد در آن مقطع راهبرد توسعه صنعتی از سوی دانشگاهیان در دانشگاه صنعتی شریف نوشته شد و یکی از کسانی که در تدوین آن راهبرد نقش بسزایی داشت مهندس محسن خلیلی عراقی بود که همواره برای رفع موانع و مشکلات وقت می گذاشت و من امیدوارم آن شیوه همچنان دنبال شود.

در این مراسم مهندس شافعی رییس اتاق ایران با اشاره به ویژگی های اخلاقی و حرفه ای مهندس خلیلی عراقی از مسئولیت پذیری و آرمان گرایی به عنوان خصوصیات بارز این فعال صنعتی کشور یاد و بر تجلیل از الگوهای کار و کارآفرینی تاکید کرد.

مهندس خلیلی عراقی نیز در این جلسه ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری مراسم نکوداشت به حکم مشاورت دکتر جهانگیری در زمان تصدی وزارت صنایع و معادن برای خود اشاره کرد و گفت: توسعه و پیشرفت ایران نیازمند آزادی و توجه به بخش خصوصی است و باید همه در کنار یکدیگر برای آبادانی و توسعه صنعتی کشور تلاش کنیم.

در این مراسم ضمن رونمایی از تمبر یادبود لوح تقدیری توسط دکتر جهانگیری به مهندس خلیلی عراقی اهدا شد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 10 بهمن، 1401