دوشنبه، 7 خرداد، 1403 | Monday 27th of May 2024
۱۰:۳۶
تحلیل - کد خبر : 1000
پنجشنبه، ۱۶ آبان، ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

گام چهارم گام نهایی

گام چهارم گام نهایی

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هجدهم اردیبهشت ماه سال جاری و در نخستین سالگرد خروج آمریکا از برجام بود که در بیانیه‌ای ضمن اعلام کاهش برخی تعهدات برجامی، فرصت‌ 60 روزه‌ای را به طرف‌های باقیمانده در برجام از جمله سه کشور اروپایی داد تا تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را عملیاتی کنند و اعلام کرد که اگر کماکان این روند ادامه یابد و شاهد پایبندی طرف مقابل به تعهداتش نباشیم، ایران گام‌های دیگری را در این راستا برخواهد داشت.

در گام نخست ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد عبور کرد و در پایان این گام و زمان ورود به گام دوم یعنی ۱۶ تیر ماه نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد را رعایت نمی‌کند و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی خبر داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به ۴.۵ درصد رسیده است.

در گام سوم هم براساس اعلام حسن روحانی رئیس جمهور از روز جمعه ۱۵ شهریور ماه آغاز و سازمان انرژی اتمی موظف شد در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد.

هفته اول مهر ماه بود که اروپا مضحکانه ایران را تهدید به خروج از برجام کرد! پاسخ این تهدید اروپا اجرای بی چون و چرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، زودتر از موعد مقرر بود که بنا به مصالحی ندید گرفته شد! از طرفی هم آنچه تا کنون از صحبت های سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست های خبری برآورد شده، تمایل وزارتخانه به اجرا نشدن گام چهارم و پای کار آمدن اروپایی ها و حفظ برجام است، که اگر برجام حفظ شود، اینستکس نیز باید تقویت شود، اینستکس تقویت بشود باید  FATF تصویب بشود؛ برجام منطقه ای و موشکی باید پذیرفته بشود تا به این واسطه  FATF نجات پیدا کند!

دور باطلی که تا امروز شاهد آن بودیم خروجی کار وزارت امور خارجه کشور تا امروز بوده که تا پایان عمر دولت نیز از دستور کار خارج نخواهد شد.

از طرف دیگر تیم رسانه ای نیابتی دولتی به شدت در حال ترساندن مردم از "فردای بدون برجام" هستند. در حال حاضر آمریکا رسما و اروپا عملا از برجام خارج شده و تحریم ها نیز به سقف خود رسیده اند که این ترساندن مردم صرفا ترفندی برای جا انداختن برجام های ثانی و ثالث می باشد.

حالا موسم گام چهارم کاهش تعهدات برجامی فرارسیده و اروپا در این ۱۸۰ روز نشان داده که توان تصمیم‌گیری مستقل را ندارد و باز هم در پی بی تحرکی شان، ایران گام چهارم را برداشت که شامل گاز دهی هزار و چهل و چهار سانتریفیوژ در فردو می شود که پیش از این و در برجام تعهد شده بود این تعداد سانتریفیوژ بچرخند اما گازی به آن ها تزریق نشود. اگر فرض بگیریم که گام چهارم، گام نهایی دولت در قصه پر غصه برجام بی فرجام است، و باز فرض بگیریم که رییس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه اش با ذکر گزاره ی "ما نیازی به غنی سازی 20 درصد اورانیوم نداریم!" پالسِ "شما خیالتان راحت باشد ما بنای حرکت به سمت خروج از برجام را نداریم!" را به سمت اروپایی ها صادر نمی کند، با توجه به محور "منتظر خارجی‌ها نمانیم" در فرمایشات اخیر رهبری، تکلیف دولت مثل روز روشن است، اقدام عاجل برای توجه به داخل یعنی رونق حداکثری تولید که با مدیریت مبرای از سفاهت، مدیریت و مدبریّت مبرای از اختلاس و رشوه و رومیزی و ملتی منزه از بانکداری ربوی  زیرمیزی محقق می شود که در این صورت کشوری صد در صد قائم و صد در صد مقاوم خواهیم داشت.

محمد پاداش

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار تحلیل
پربیننده‌ترین اخبار تحلیل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 7 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!