کرونا موجب بروز سکته مغزی می‌شود

شواهد نشان می دهد نوع شدید و حاد بیماری کووید ۱۹ ممکن است از طریق سکته ظاهر شود.
کرونا موجب بروز سکته مغزی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، ویروس کووید 19 که یکی از اعضای خانواده ویروس‌های کرونااست، ویروسی جدید و تقریباً ناشناخته است. به‌همین سبب محققان در هر پژوهشی موارد جدیدی در مورد آن می‌یابند.
تاکنون چنین تصور می‌شود که این یروس تنها به ریه‌ها، دستگاه گوارش و کلیه‌ها آسیب می‌رساند اما تحقیقات جدید حاکی از آن است که ویروس کرونای جدید می‌تواند موجب بروز یک سکته کشنده مغزی در فرد مبتلا شود.
بیماری کووید ۱۹ که به ریه‌ها حمله کرده و با علائمی نظیر تب، سرفه، تنگی نفس یا مشکلات تنفسی بروز می‌کند. اما حال پزشکان متوجه علامت دیگری از ابتلاء به این بیماری شده اند. بیماران جوان دارای علائم خفیف بیماری کووید ۱۹، سکته مغزی را تجربه می‌کنند.
پزشکان بیمارستان مونت سینای نیویورک اخیراً شاهد افزایش موج سکته در بین بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شده اند. نکته جالب در این باره این است که رده سنی این گروه از بیماران ۳۳ تا ۴۹ سال بوده است.
محققان بعد از بررسی برخی موارد دریافتند تمامی این بیماران مبتلا به کووید ۱۹ یک نوع سکته کُشنده موسوم به سکته‌های مغزی عروق بزرگ را تجربه کردند.
از آنجائیکه هیچیک از این بیماران هیچ نوع فاکتور پرخطر سکته را نداشتند، پزشکان معتقدند نوع حاد بیماری کووید ۱۹ از طریق مشکلات نورولوژیکی خودش را متجلی می‌کند.
به عقیده پزشکان، ویروس کرونای جدید فقط بر ریه‌ها تأثیر نمی‌گذارد و احتمالاً تأثیر خطرناکی بر عروق خونی هم دارد. بطوریکه منجر به ایجاد لخته‌های خون در بدن شده و مانع از رسیدن جریان خون به مغز و در نتیجه سکته مغزی می‌شود.
 

امتیاز 3.53/5

دیدگاه کاربران

اعداد وارد شده صحیح نمی باشد
ثبت دیدگاه