گزیده اخبار :

کرونا از طریق چشم منتقل می‌شود؟

افراد به طور معمول کروناویروس جدید را از طریق دهان و بینی به یکدیگر منتقل می‌کنند. با این‌حال امکان انتقال این ویروس از راه چشم‌ها نیز وجود دارد.
کرونا از طریق چشم منتقل می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، پس از شیوع کووید 19 جهت جلوگیری از ابتلا به این ویروس، سازمان جهانی بهداشت تاکید خود را بر پیشگیری از ابتلا به این بیماری گذاشت که این مهم تنها با استفاده از پوشش‌های محافظتی نظیر ماسک میسر می‌شد.

گام بعدی نیز رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی و عدم تماس دست با صورت اعلام شد، همچنین حفظ فاصله ایمنی در جهت جلوگیری از انتقال این ویروس نوظهور مفید گزارش شد. 

با اینحال گزارشات رسیده حاکی از آن است افرادی که تمام این موازین را رعایت کرده بودند باز هم دچار آلودگی به این ویروس شدند؛ به همین دلیل توجه متخصصان به انتقال این ویروس از طریق چشم‌ها جلب شد.

این پرسش زمانی مطرح شد که «جوزف فیر» یک ویروس شناس پس از یک سفر هوایی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شد. به گفته وی کادر پرواز به ماسک مجهز نبودند این درحالیست که او ماسک و دستکش داشته اما به هیچ وسیله محافظتی از چشم مجهز نبوده است.

وی گفت: احتمال می‌رود که انتقال بیماری از طریق چشم‌ها بوده باشد و به همین دلیل استفاده از پوشش‌های محافظتی برای ایمن نگه‌داشتن چشم‌ها توصیه می‌شود.

به گزارش مدیکال اکسپرس، درحالیکه این ویروس شناس معتقد است افراد باید از چشم‌های خود محافظت کنند بیشتر کارشناسان در این رابطه اطمینان ندارند چرا که اطلاعات بسیار ناشناخته‌ای در مورد این بیماری وجود دارد و محققان هنوز در تلاش برای فهم چگونگی انتقال بیماری از طریق چشم‌ها هستند.

با این حال شماری از متخصصان از جمله پروفسور "الیا دوه" از دانشکده پزشکی جانز هاپکینز می گویند چنانچه قطرات تنفسی فرد آلوده از طریق عطسه سرفه و حتی حرف زدن در محیطی پراکنده شود، چشم ها نیز در معرض آلوده شدن هستند به ویژه وقتی فرد چشم های خود را با دستانش لمس کند. متخصصان معتقدند که به لحاظ بیولوژیکی احتمال انتقال آلودگی از این طریق وجود دارد. با این حال انجام مطالعات دقیق‌تر در این زمینه ضرورت دارد.

امتیاز 4.27/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه