جمعه، 31 فروردين، 1403 | Friday 19th of April 2024
۲۱:۵۲
اجتماعی - کد خبر : 3576
شنبه، ۰۶ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰

کاهش ۵۰ درصدی بستری و ۷۰ درصدی مرگ ناشی از کرونا در کشور

معاون کل وزارت بهداشت از کاهش ۵۰ درصدی موارد بستری و همچنین ۷۰ درصدی مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور خبر داد.

کاهش ۵۰ درصدی بستری و ۷۰ درصدی مرگ ناشی از کرونا در کشور

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران و در بخش نخست صحبت‌هایش، گفت: در حال حاضر نسبت به زمان اوج کرونا در کشور، بیش از ۵۰ درصد موارد بستری و حدود ۷۰ درصد موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است.

روند نزولی کرونا در اغلب استان‌های کشور

وی افزود: همچنین در اکثر استان‌های کشور خوشبختانه روند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می‌شود. این دستاورد نتیجه اقدامات مناسب مردم، دولت و مجموعه نظام است. اما تاکید می‌کنم که در این شرایط که بازگشایی‌ها و کاهش فاصله گذاری اجتماعی به صورت تدریجی و هوشمند انجام می‌شود، هر گونه غفلتی می‌تواند عوارض جبران ناپذیر و شدیدی را در پی داشته باشد.

احتمال دو تا سه طغیان بیماری در دنیا طی یک سال آینده

حریرچی ادامه داد: به طور واضح می‌گویم که تا کشف دارو و واکسن بیماری، در اکثر کشورهای جهان حدود دو الی سه طغیان دیگر بیماری طی یک سال آینده در پیش رو خواهیم داشت. بنابراین هر گونه غفلت فردی می‌تواند هم خود فرد و هم خانواده وی را در معرض ابتلا، ابتلای شدید و مرگ و میر قرار دهد و تعدد غفلت‌های فردی ممکن است فجایع منطقه‌ای، ملی و جهانی را ایجاد کند.

وی افزود: به همین دلیل از مردم درخواست می‌کنیم تا حد امکان به شعار در خانه بمانیم و پرهیز از ترددهای غیرضروری وفادار بمانند و این دستاوردهای عظیم را کماکان نگهداری کرده و ادامه دهند.

هشدار نسبت به کاهش مراجعات بهداشتی و درمانی مردم

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر سایر مراجعات بهداشتی درمانی مردم است. قبل از شیوع کرونا به طور متوسط روزانه دو میلیون و ۳۵۰هزار بار مردم به سیستم بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی مراجعه می‌کردند که مراجعه به پزشک، بهورز، مراقب سلامت، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و ... را شامل می‌شود. اما در دو ماه اخیر این مبحث به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. غیر از موارد غیرضرور، اما تعدادی موارد ضرور مراجعه داریم و به عنوان مثال سالانه نزدیک ۱۵میلیون بار واکسن به کودکان و افراد بالغ تزریق می‌کردیم و هر گونه تعلل در واکسیناسیون می‌تواند عوارض جبران ناپذیری در انواع بیماری‌ها نظیر دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، فلج اطفال، هاری و ... بر جای گذارد.

مراقبت‌های بارداری، واکسیناسیون و مراجعات مراقبتی کودکان را جدی بگیرید

حریرچی تاکید کرد: مردم مراجعات مناسب را در این زمینه داشته باشند. همچنین سالانه حدود یک میلیون و چندصدهزار بارداری در کشور ثبت می‌شود. مادران باردار احتیاج به مراقبت دارند و لازم است در این زمینه حتما مراجعات خود را داشته باشند تا دچار انواع عوارض حاملگی و ... نشوند.

وی افزود: همچنین از خانواده‌ها خواهشمندیم مراجعات مراقبتی کودکان زیر پنج سال از نظر کنترل وزن و قد و ... را داشته باشند و همکاران ما نیز بتوانند خدمت رسانی را داشته باشند.

حریرچی تاکید کرد: در مورد کرونا برخی بیمارستان‌های خاص‌مان و برخی از مراکز بهداشتی و درمانی و برخی از مطب‌ها درگیر هستند و در این مراکز هم اقدامات حفاظتی مناسب انجام می‌شود. سایر مراکز اصلا خدمت رسانی به کرونا ندارند و مراجعات ضرور برای فشار خون، دیابت، بیماری‌های روان و ... را انجام دهید.

آغاز اعمال جراحی در بیمارستان‌ها و نیاز به "خون"/ بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما مضایقه نکنند

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: در اواخر اسفند ماه در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به بحران خوردیم، اما خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب مقداری از بحران خارج شدیم. اما توجه کنید که اعمال جراحی در بیمارستان‌ها آغاز شده و احتیاج به خون داریم. بر همین اساس از مردم می‌خواهیم اهدای خون به خصوص در ماه رمضان را در نظر داشته باشند. از بیماران کرونایی خصوصا آن دسته از بیمارانی که بیماری سبک داشتند می‌خواهیم که بعد از اتمام بیماری و دوره بهبود، از اهدای پلاسما مضایقه نکنند.

کرونا هنوز واکسن و داروی اختصاصی ندارد/ به تصمیم‌های کمیته علمی اعتماد کنید

وی همچنین افزود: تاکید می‌کنم هنوز هیچ واکسن و داروی اختصاصی برای کووید ۱۹ ساخته و کشف نشده، اکثر داروهای ضدویروس که برای این بیماری به کار گرفته شده‌اند، اثر کم یا متوسط دارند و یا بی‌اثر هستند. راهنماهای بالینی نوشته شده توسط دانشمندان عضو کمیته علمی وزارت، مبتنی بر شواهد علمی و روز دنیا است و تجویز هر دارویی خارج از فهرست دارویی کشور و راهنماهای کمیته علمی، مجاز نبوده و همراهان بیمار را سرگردان خواهد کرد. وزارت بهداشت ضمن درک احساسات خانواده‌های بیماران بویژه بیماران بدحال، درخواست می‌کند که به خدمتگزاران خود در وزارت بهداشت اعتماد کنند و اجازه دهند بیماران مطابق با اصول علمی و صحیح درمان شوند.

حریرچی گفت: هشدار می‌دهم و اعلام می‌کنم عرضه و خرید هر دارویی خارج از داروخانه‌های رسمی کشور اعم از بیمارستانی و غیربیمارستانی، یا تقلبی است و یا قاچاق و می‌تواند اثر بسیار زیانباری در بیماران داشته باشد. اعتمادی به موثر بودن این داروها نیست و خواهش می‌کنم از اتلاف منابع مالی خود برای تامین این چنین داروهایی اجتناب کنید.

وی همچنین در ادامه با اشاره به انتشار برخی اخبار نادرست و کذب، گفت: در کل دنیا و در کشور ما اپیدمی و گستردگی خبرهای دروغ و نادرست و توصیه‌های بی‌اساس و بی‌مبنا از گستردگی و اپیدمی خود کرونا بیشتر است. تاکید می‌کنم اکثر مواردی که در فضای مجازی منتشر می‌شود از توصیه‌های چهره به چهره گرفته تا توصیه‌هایی نسبت به مصرف برخی غذاها و میوه‌ها و موادی دیگر، اکثرا بی‌اساس است. از طرفی هم حدود چهار ماه است که این ویروس در دنیا گسترش یافته و علم دنیا نسبت به آن محدود است. خواهش‌مان آن است که در دریافت اطلاعات این بیماری به مراجع رسمی یعنی وزارت بهداشت و رسانه‌ ملی اعتماد کنید.

سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا

معاون کل وزارت بهداشت افزود: ما به سه استراتژی اصلی مقابله با کرونا کماکان وفاداریم؛ ابتدا فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت مسایل بهداشتی در حداکثر ممکن؛ چراکه باید چرخ اقتصاد و معیشت بچرخد و در عین حال نیز چرخ انتشار کرونا متوقف شود.

وی ادامه داد: استراتژی دوم نیز شناسایی بیماران مبتلا که اکثرا کم علامت و بی‌علامت هستند و همچنین ایزوله کردن آنها در محل مناسب است. اقدام بعدی نیز شناسایی افرادی که با بیماران در تماس بوده‌اند و جداسازی آنها از سایر افراد است. خوشبختانه اقدامات زیادی در این زمینه در وزارت بهداشت در حال انجام است. تعداد افرادی که از طریق غربالگری و شناسایی بیماران بی‌علامت و همچنین افرادی که تماس نزدیک با مبتلایان داشته‌اند، تقریبا دارد با کسانی که مبتلا شده‌اند و خودشان مراجعه می‌کنند، برابر می‌شود. این موضوع را ادامه می‌دهیم.

بازگشایی‌ها براساس خرد جمعی و تصمیم‌گیری‌های ملی است/ تعجیلی در بازگشایی‌ها نیست

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی‌های اخیر و افزایش ترددها در کشور، گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا و در کمیته‌های کارشناسی ستاد ملی و در کمیته‌های کارشناسی وزارت بهداشت و وزارت کشور، بحث‌های متعددی انجام شده و بازگشایی‌ها بر اساس خرد جمعی و تصمیم‌گیری‌های ملی انجام می‌شود. هیچ تعجیلی در بازگشایی‌ها وجود ندارد و ما فقط ملزم هستیم که عمدتا ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و همچنین ملاحظاتی که درباره سلامت روانی و مسائل تفریحی، فرهنگی و مذهبی مردم را هم مورد توجه قرار دهیم.

وی افزود: آنچه مسلم است، این است که ‌برای مجموع تصمیم‌گیران سلامت، مردم در اولویت هستند و اگر ببینیم بازگشایی‌ها، اثر مضر قابل توجهی داشته باشد، دو اقدام اساسی برای آن پیش‌بینی شده است؛ یکی تاخیر در بازگشایی‌های آتی و دوم اینکه ممکن است در بازگشایی‌های قبلی هم تجدید نظر شود و بازگشت نسبی یا کامل به وضعیت قبلی انجام شود. ما از مردم درخواست می‌کنیم که به میزانی که بازگشایی‌ها افزایش می‌یابد، رعایت مسائل بهداشت فردی و فاصله‌گذاری فیزیکی باید از سوی مردم افزایش یابد. در عین حال مجموعه دستگاه‌های اجرایی دولت هم باید اقداماتی انجام دهند. به هر حال اگر بازگشایی‌ها زیاد باشد و حمل و نقل عمومی کشش آن را نداشته باشد، یکی از مکان‌های مهم برای آلودگی محسوب می‌شود. بنابراین باید تدابیر خوبی را در این زمینه بیندیشیم. باید توجه داشته باشند که با توجه به وضعیتی که در سایر کشورهای با شیوع متوسط و بالا داشتیم، بازگشایی‌هایمان مبتنی بر برنامه‌ریزی های مناسبی است.

حریرچی ادامه داد: نکته مهم این است که هر بازگشایی اثرش را در افزایش یا کاهش موارد بیماری، حدود پنج روز تا یک هفته بعد در بیماران سرپایی، ‌ ۱۵ روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ‌ومیر بیماری نشان می‌دهد. حال با توجه به اینکه ما نسبت به سه هفته پیش موارد بستری‌مان ۵۰ درصد و موارد مرگ‌ومیرمان ۷۰ درصد کاهش پیدا کرده است که امیدواریم همین روند ادامه یافته و بازگشایی‌ها اثر سوئی نداشته باشد.

بستری روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در تهران/ تعداد موارد بستری در ICU همچنان هشداردهنده است

وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره برخی اظهارات ضد و نقیض در زمینه وضعیت کرونا در کشور و به‌ویژه در استان‌هایی مانند تهران، گفت: در اظهاراتی که گفته و بیان می‌شود از نظر من هیچ تناقضی وجود ندارد. روند نزولی در پذیرش بیماران بستری و مرگ و میر در اکثر استان‌های کشور وجود دارد، ‌اما نکته مهم این است که وقتی روزانه ۳۰۰ بیمار جدید در استان تهران بستری می‌شود، گرچه نسبت به هفته‌های اخیر کمتر است، اما باز هم هشداردهنده است. تعداد بیماران بستری در آی‌سی‌یو ما هنوز هشدار دهنده است. درست است که مرگ و میر ناشی از کرونا در استان‌های کشور به زیر ۱۰۰ کاهش یافته، اما هر یک مرگ هشدار دهنده است. ۹۰ مورد مرگ در کشور یا ۳۰۰ مورد بستری در تهران یا ۱۰۰۰مورد بستری جدید در کشور فقط عدد و رقم نیست، بلکه هر یک از این افراد عزیزان یک خانواده هستند. ما باید هشدار ‌دهیم و در عین حال مردم را هم باید از روند نزولی و موفقیت‌های مردم و نظام در این حوزه مطلع کنیم. بیماری در کل کشورها و شهرها با یک مورد ایجاد شده و گسترش یافته است. بنابراین موارد جدید هم به تنهایی می‌توانند نگران‌کننده باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره وضعیت تخت‌های آی‌سی‌یو، گفت: باید توجه کرد که هر بیماری که در آی‌سی یو پذیرش شده، بدحال محسوب نمی‌شود. بلکه تعدادی از بیماران‌مان در آی‌سی‌یو هستند که مراقبت بیشتری نیاز دارند. در عین حال باید توجه کرد که ظرفیت تخت‌های آی‌سی‌یو ما نسبت به اواخر اسفند و اوایل فروردین که در مضیقه قرار داشتیم و کار طاقت‌فرسایی داشتیم، در حال حاضر از نظر تعداد تخت خالی آی‌سی‌یو و ذخیره آی‌سی‌یو وضعیت‌مان بهتر است و با توجه به تجربه‌ای که حاصل شده، ارجاع به تخت‌ها و بخش آی‌سی‌یو به موازات کاهش بار بیماران بیمارستانی، مقداری کاهش یافته است.

سرو حضوری در رستوران‌ها همچنان ممنوع

حریرچی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره نحوه فعالیت‌های رستوران‌ها در ماه رمضان، گفت: در حال حاضر فرقی از نظر ماه رمضان و غیر رمضان وجود ندارد، فعلا سِرو حضوری به طور کلی در رستوران‌ها ممنوع است و به صورت بیرون‌بر می‌توانند اقدام کنند که قواعدی دارد که جزییات آن را صنف مربوطه ارائه خواهد کرد.

حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخی اظهارات مبنی بر وجود اختلافاتی میان مسئولان ستادی وزارت بهداشت با مسئولان استانی در زمینه وضعیت کرونا در کشور، گفت: ما و مجموعه دانشگاه‌هایمان مانند ید واحد عمل می‌کنیم و هیچگونه اختلافی حتی جزئی بین وزارت بهداشت و مدیران محیطی وجود ندارد و وزارت بهداشت نقش حمایتی خودش را از استان‌های مختلف کشور انجام می‌دهد. در عین حال ما ملاحظات اقتصادی و معیشتی مردم و جامعه را در نظر می‌گیریم،‌ اما سلامت مردم اولویت اصلی ماست.

تهران؛ پاشنه آشیل ابتلا به کرونا برای کل کشور

وی افزود: در عین حال پیش از این هم اعلام کردم که تهران می‌تواند پاشنه آشیل ابتلا به کرونا برای کل کشور باشد؛ چراکه مرکزیت و محل رفت‌وآمد است،‌ اما هرگونه تصمیم‌گیری برای کل کشور و تهران در ستاد ملی کرونا اتخاذ می‌شود. بر همین اساس بازگشایی کسب و کارها در تهران با یک هفته تاخیر آغاز شد. در حال حاضر طرحی مطرح است که اگر مراحل تصویبش انجام شود، احتمالا برای مناطق سفید و مناطقی که شیوع کمتر دارند، تصمیم گیری خاص شوند و به تدریج به سایر مناطق توسعه یابد. باید توجه کرد که گاهی ممکن است تعریفی که از وضعیت قرمز، سفید و... می‌کنیم، متفاوت باشد، اما آیا نسبت به قبل کسی هست که شک داشته باشد که وضعیت ابتلا، بستری و مرگ و میر نسبت به قبل کاهش یافته است؟. در حال حاضر این اتفاق افتاده و روند نزولی داشتیم، اما همین موارد کم هم می‌تواند نگران‌کننده باشد تا زمانیکه هیچ بیمار کرونایی نداشته باشیم و کاملا بیماری را کنترل کنیم، هنوز نگرانی وجود دارد، اما نباید کتمان کرد که وضعیت‌مان نسبت به قبل بهتر شده است.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز جمعه، 31 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!