گزیده اخبار :

چشم ها را باید شست: التهاب چشم با ابتلا به کرونا رابطه دارد

ازآنجاکه ترشحات اشکی دقیقاً همانند مخاط بینی عامل انتقال کروناست لذا، قرمزی و یا التهاب چشم می‌تواند از نشانه‌های تهاجم ویروس کرونا باشد.
چشم ها را باید شست: التهاب چشم با ابتلا به کرونا رابطه دارد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، کووید_19 که یکی از ویروس‌های خانواده کرونااست، به سرعت از فرد مبتلا به سایر افراد سرایت می‌کند و این سرعت انتقال بالا، آن‌را مبدل به بیماری سخت و خطرناک کرده است. به همین دلیل و باتوجه به اینکه تاکنون هیچ دارو یا واکسنی برای کنترل و مهار این ویروس به صورت رسمی مورد تایید قرار نگرفته لذا تاکید متخصصان بر پیشگیری از ابتلا به کووید_19 است که با رعایت اصول بهداشتی فردی و اجتماعی و همچنین رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی میسر می‌شود.

ازآنجاکه این ویروس، بسیار نوظهور است، اطلاعات کمی در مورد آن وجود دارد و مجهولات زیادی پیرامون کووید_19 دیده می‌شود. به تازگی متخصصان دریافتند که التهاب چشم نیز یکی از علائم بالینی ابتلا به کووید_19 است.

دکتر مرتضی انتظاری  استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه قرمزی و یا التهاب چشم می‌تواند از نشانه‌های تهاجم ویروس کرونا باشد، گفت: ترشحات اشکی دقیقاً همانند مخاط بینی عامل انتقال کروناست.

انتظاری با اشاره به راه‌های انتقال ویروس کووید ۱۹ از طریق چشم، اظهار کرد: کرونا چشم‌ها را از طریق ورم ملتحمه، همراه با قرمزی، اشک و سوزش چشم درگیر می‌کند. حتی بیمارانی داشته‌ایم که مدت‌ها صرفاً با این عوارض درگیر بوده‌اند و بهبودی در وضعیت چشمی ایجاد نشده  و این ورم، التهاب و سوزش به صورت بیماری ادامه‌دار این افراد را درگیر کرده است.

او با بیان این که ترشحات اشکی مبتلایان به کرونا به قطعیت می‌تواند عامل انتقال این ویروس باشد، تاکید کرد: از تماس نزدیک با مبتلایان باید پرهیز کرد؛ چرا که این بیماری صرفاً از طریق عطسه و سرفه فرد مبتلا منتقل نمی‌شود بلکه ترشحات اشکی نیز می‌تواند عامل مهمی برای انتقال ویروس کرونا محسوب شود.

انتظاری با بیان اینکه محافظت از چشم‌ها تا پایان ریشه کنی پاندمی کرونا ضرورت دارد، توصیه کرد: اگر مجبورید در محل‌های عمومی و یا تجمعات حاضر شوید این موضوع را به خاطر داشته باشید که صحبت کردن، عطسه کردن و به طور کلی ترشحات افراد مبتلا می‌تواند شما را بیمار کند، بنابراین استفاده از شیلدهای محافظ چشم در محیط‌های شلوغ، آلوده و پرتراکم ضرورت دارد.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اعمال غیر اورژانسی بیماری‌های چشمی در دوران کرونا، توضیح داد: برخی افراد اصرار به انجام اعمال جراحی الکتیو در دوران کرونا دارند. باید متخصصان این موضوع را مورد توجه قرار دهند که قبل از انجام اعمال جراحی آزمایش خون و تست‌های ریه را در دستور کار قرار دهند و در صورت مثبت شدن تست کرونا این موارد را به زمان دیگری موکول کنند.

انتظاری درباره ناقلین بدون علامت کرونا نیز گفت: همچنین باید قبل از کلیه اعمال جراحی تست‌های تکمیلی نیز انجام شود؛ چرا که تحقیقات جهانی نشانگر این مطلب است که افرادی که در دوره نهفته بیماری هستند و اعمال جراحی هم انجام می‌دهند به مراتب بیشتر از سایرین در معرض مرگ و میر کرونا قرار دارند.

امتیاز 3.41/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه