گزیده اخبار :

چراغ سبز بزرگ ترین تولیدکننده نفت و گاز غرب اروپا به کاهش تولید

نروژ به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت و گاز غرب اروپا اعلام کرد در صورتی که تولیدکنندگان بزرگ نفت بر سر توافق جهانی کاهش عرضه توافق کنند، این کشور نیز کاهش تولید را بررسی می کند.

چراغ سبز بزرگ ترین تولیدکننده نفت و گاز غرب اروپا به کاهش تولید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، به نقل از رویترز، نروژ، بزرگ ترین تولیدکننده نفت و گاز غرب اروپا اعلام کرد: در صورتی که تولید تولیدکنندگان بزرگ نفت بر سر توافق جهانی کاهش عرضه توافق کنند، این کشور نیز کاهش تولید را بررسی می‌کند.

اوپک و هم پیمانانش در حال کار بر روی قراردادی هستند که تولید نفت را حدود 10 درصد عرضه جهانی نفت کاهش دهد و به گفته اعضای این گروه، این یک توافقیست بی سابقه که آمریکا نیز شامل آن خواهد شد.

هرچند، واشنگتن هنوز برای پیوستن به این تلاش تعهدی نداده است.

قیمت نفت در سه ماه نخست امسال، دو سوم از ارزش خود را از دست داد که ناشی از کاهش تقاضا در اثر شیوع ویروس کرونا و عدم توافق عربستان و روسیه برای کاهش بیشتر تولید، بود.

قیمت نفت دریای شمال در 30 ماه مارس، به کمترین میزان در 18 سال گذشته برابر با 21.65 دلار در هر بشکه رسید. قیمت این نوع نفت از آن زمان تاکنون با امید به توافق جهانی کاهش تولید، به بیش از 30 دلار رسیده است.

تینا برو، وزیر انرژی و نفت نروژ گفت: اگر گروه وسیعی از تولیدکنندگان با کاهش قابل توجه تولید موافقت کنند و درصورتی که مدیریت منابع و اقتصادمان تقویت شود، نروژ نیز کاهش یک جانبه را بررسی خواهد کرد.

وی بدون مشخص کردن میزان احتمالی کاهش تولید، گفت نروژ با کشورهای تولیدکننده دیگر در حال گفت وگو است.

نروژ با وجود این که عضو اوپک نیست، اما 2 درصد تقاضا جهانی نفت را تامین می‌کند. این کشور قبلا، چندین بار، از جمله در سال های 1990، 1998، و در سال 2002 همزمان با تولیدکنندگان دیگر در زمان کاهش قیمت، میزان تولید خود را کاهش داده است.

نروژ، در نیمه نخست سال 2002، پس از کاهش قیمت نفت به کمتر از 20 دلار در هر بشکه، پس از حملات 11 سپتامبر، تولید خود را حدود 150 هزار بشکه در روز کاهش داد.

 

امتیاز 3.65/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه