سه شنبه، 28 فروردين، 1403 | Tuesday 16th of April 2024
۰۱:۲۱
اجتماعی - کد خبر : 3917
سه شنبه، ۲۳ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰

پیشنهاد تصویب برنامه جامع مدیریت بحران در شورای عالی امنیت ملی

سخنگوی شورای شهر تهران پیشنهاد کرد: برنامه جامع مدیریت بحران به ویژه در بحث زلزله در یک نهادی مثل شورای عالی امنیت ملی تصویب شود.

پیشنهاد تصویب برنامه جامع مدیریت بحران در شورای عالی امنیت ملی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، علی اعطا در پنجمین نشست خبری آنلاین سخنگوی شورای شهر تهران که با حضور زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه و رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد با اشاره به وقوع زلزله در بامداد روز جمعه هفته گذشته گفت: زلزله هفته گذشته نگرانی های جدی را برانگیخت، هر چند ما همواره با زلزله مناسبتی برخورد کردیم و هر بار که با زلزله مواجه می‌شویم تا چند روز آن را دنبال می کنیم و بعد ترجیحاً موضوع و اقدامات عاجل فراموش و به زمان دیگری موکول می شود.

او با بیان اینکه شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی به لحاظ مخاطراتی که دارد و با آن درگیر است در وضعیت مناسبی قرار ندارد، اضافه کرد: در تهران و اطراف آن حدود ۸۰ کیلومتر مربع پهنه گسلی وجود دارد که ۴۷ کیلومتر مربع آن در داخل شهر است و این موضوع نشان می دهد با چه شرایطی مواجه هستیم.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه خسارت های ناشی از زلزله به سه دسته مستقیم، غیر مستقیم و ثانویه تقسیم می شود، عنوان کرد: در بحث مقاوم سازی ساختمان ها نیز در دو حوزه دچار مشکل هستیم، ساختمان های نوساز به لحاظ لرزه‌ای به دلیل عدم وجود ابزار کنترل مناسب فاقد استحکام لرزه‌ای هستند. همچنین در بحث استحکام ساختمان های موجود و نوسازی بافت فرسوده نتوانستیم با سرعت لازم حرکت کنیم.

اعطا با بیان اینکه در بحث تخلیه شهروندان پس از وقوع زلزله به دلیل تراکم بیش از حد در مناطق و محلات همچنان فضاهای تخلیه امن منطقه‌ای و محله‌ای مناسب وجود ندارد، عنوان کرد: همچنین در بحث آموزش به شهروندان براساس اعلام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران تنها ١٠ درصد چشم انداز پیش بینی شده، محقق شده است.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه در پدیده زلزله مقاوم سازی ساختمان های عمومی و دولتی موجود باید از طریق برنامه کلان دنبال شود، گفت: ترویج مقاوم سازی ساختمان های خصوصی موجود، بهبود کیفیت ساختمان های جدید الاحداث به لحاظ استحکام لرزه‌ای و طرح های توسعه شهری نیاز به تجدید نظر دارند.

وی تاکید کرد که همچنین باید به طرح های تخلیه امن منطقه‌ای، جایگزینی پل های واقع در شبکه معابر، بهسازی تاسیسات و تجهیزات شهری مثل آبرسانی و گازرسانی و ایجاد تأسیسات قطع اتوماتیک گاز شهری موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

اعطا با بیان اینکه در رابطه با موضوع مدیریت بحران وقتی از پایتخت ایران صحبت می کنیم مدیریت بحران با یک برنامه ساده محقق نمی شود و در سطوح عالی مدیریتی نیاز به تصمیم گیری است، افزود: می توان این پیشنهاد را مطرح کرد که برنامه جامع مدیریت بحران به ویژه در بحث زلزله در یک نهادی مثل شورای عالی امنیت ملی تصویب شود تا اگر دولت ها و مدیریت شهری تغییر کردند باعث کند شدن برنامه نشود.

سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه با گلایه از تصمیم گیری های اخیر شورای عالی معماری و شهرسازی گفت: انتظاری که نمایندگان مردم از شورای عالی شهرسازی و معماری دارند فارغ از اینکه مصوبات این شورا حتی اگر به لحاظ کارشناسی توجیه پذیر نباشد لازم الاجرا است، این است به حقوق عمومی شهر و شهروندان توجه بیشتری نشان دهد و به گونه‌ای برخورد نشود که این تلقی ایجاد شود که تصمیمات با استاندارد های دو گانه اتخاذ می شود، مانند پلاسکو. در نتیجه انتظار این است که به حقوق عمومی مردم از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری توجه بیشتری شود.

او در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در زمان تغییر قانون مربوط به مدیریت بحران بخشی از مدیران شهری مدعی بودند این قانون باعث می شود که مدیریت بحران در شهر تهران از دسترس خارج شده و دیگر آن ظهور و بروز خود را نداشته باشد در حالی که امروز صحبت از میثاق ملی و مدیریت ملی برای بحران شهر تهران زده می شود که به نظر این دو موضوع با هم منافات دارد گفت: این دو با هم در تعارض و تناقض نیستند، وقتی می گوییم در بحث مدیریت بحران زلزله در شهر تهران به برنامه ملی نیاز داریم معنایش این نیست که مجری آن دولت باشد، این در حالی است که در تصویب و تدوین برنامه ها و مجموعه اقدامات تقسیم کاری صورت می گیرد و وظایف هر یک از وزارت خانه ها و مسوولیت مدیریت شهری مشخص می شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه وقتی از میثاق ملی صحبت می کنیم منظور از حیث ضمانت اجرا است، گفت: میثاق ملی به این معنی نیست که این وظیفه برعهده چه کسی خواهد بود. قانون فعلی مدیریت بحران که در سال ۹۸ ابلاغ شده وظایف و مأموریت های دستگاه های مختلف را مشخص کرده و شرح وظایف مشخص شده است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر غیرممکن شدن تردد در شهر تهران به دلیل لغو اجرای طرح ترافیک در پایتخت گفت: در این باره بسته پیشنهادی از سوی کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و پلیس راهور تهیه و به ستاد ملی کرونا ارسال شده است.

اعطا ادامه داد: ستاد ملی کرونا اعلام کرده که در این باره شورای ترافیک تصمیم گیری کند و با هماهنگی با استاندار تهران اقدامات لازم انجام شود. هرچند روز یکشنبه مصوبه‌ای به تصویب رسیده اما اجرای آن بعد از هماهنگی با استانداری انجام می‌شود. در طرح مصوب شده پیشنهادات متعددی وجود دارد و به نظر می رسد بسته پیشنهادی پخته و خوبی است.

سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که حکم تعزیرات درباره جریمه ٢۶ میلیارد تومانی سازمان ورزش ابلاغ شده است، گفت: زمانی که این موضوع مطرح شد بخش های مختلف خبری به تفصیل به آن پرداختند آن هم در حالی که حکم هنوز به شورا و سازمان ورزش ابلاغ نشده بود و قبل از ابلاغ حکم پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای صورت گرفت.

اعطا با بیان اینکه در بخش های مختلف خبری به این نکته که این پرونده مربوط به سال ٩۴ است اشاره‌ای نشده بود، اضافه کرد: البته وقتی قرار شد توضیح روشن هم در این باره مطرح شود در بخش‌های خبری آنگونه که باید به آن پرداخته نشد که این موضوع هم تأمل برانگیز است، از رسانه ملی انتظار می رفت به گونه دیگری عمل کند.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه ورودی مجموعه های ورزشی تحت نظارت شهرداری تهران از شهریور سال ٩۶ هیچ افزایش قیمتی نداشته اند، گفت: این در حالی است که سازمان ورزش دو برابر درآمد حاصله جریمه شده است.

 

اعطا در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تغییر نظر شورای شهر مبنی بر اجرای طرح ترافیک در پایتخت و درآمد زایی از این راه گفت: در بحث کرونا در هیچ بازه ای شرایط یکسان نبوده است و آمارها و اقدامات مرتبط با آن با توجه به وضعیت فعالیت های جاری شهر تغییر می کند.

او با بیان اینکه در بحث حمل و نقل عمومی هم متناسب با فعالیت هایی که در سطح شهر انجام می شود تصمیمات مناسب اتخاذ می شود، عنوان کرد: در برخی موارد به گونه‌ای درباره درآمد زایی شهرداری صحبت می شود که انگار یک اقدام مذموم انجام می دهد این در حالی است که شهر هزینه های جاری دارد و باید به گونه‌ای این هزینه ها تامین شود.

سخنگوی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه زمانی باید با شهرداری برخورد شود که از طریق غیر مشروع (شهر فروشی) نسبت به کسب درآمد اقدام کند، گفت: مدیریت شهری و شورا در بحث مقابله با کرونا در همان روزهای ابتدایی به موقع ورود پیدا کردند و واکنش مناسب نشان دادند، البته بی شک مدیریت شهری از نقدهای به جا استقبال می کند.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت ایمن سازی بازار تهران توضیح داد: جلساتی با حضور دستگاه های مختلف به منظور ایمن سازی بازار تهران برگزار شده و حتی مصوباتی در بحث ایمن سازی در بحث حریق به تصویب رسیده است. در این باره اداره برق نقش ویژه ای دارد زیرا محدوده بازار تهران از لحاظ زیر ساخت و تجهیزات برق با مشکل روبه رو است.

به گفته اعطا، اقدامات مرتبط با این موضوع در استانداری دنبال می شود، البته نمایندگانی از شورای شهر تهران هم در جلسات تصمیم گیری حضور دارند.

سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به سوالی درباره تصویب طرح الزام شهرداری تهران به ارایه لایحه حفاظت از آثار معماری معاصر گفت: طرح مذکور از سوی کمیسیون شهرسازی و معماری پیشنهاد شد، در بررسی های صورت گرفته این طرح از روی یکی از بند های طرح جامع استخراج شد.

اعطا ادامه داد: به عنوان یک کار بین بخشی میان شهرداری و میراث اقدامات لازم باید صورت گیرد. شهرداری در لایحه ارسالی باید در یک برنامه عملیاتی وظایف هر دستگاه را مشخص کند زیرا بر اساس قوانین وظایف هر بخش روشن است. برای تدوین این طرح جلسات متعددی با میراث و شهرداری برگزار شده و توافق کردیم که به چه صورت کار دنبال شود.

وی با بیان اینکه ثبت اثر با میراث است، گفت: اما این طرح صرفاً ثبت اثر نیست، برخی آثار ارزشمند هستند ولی ثبت نمی شوند و باید ضوابط تشویقی برای مالکان در نظر گرفته می شود که حفاظت از ملک برای مالک صرفه اقتصادی داشته باشد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 28 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!