پنجشنبه، 6 مهر، 1402 | Thursday 28th of September 2023
۰۶:۳۱
بین الملل - کد خبر : 2411
دوشنبه، ۰۵ اسفند، ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰

پیروزی سوسیال دمکرات‌ها در انتخابات هامبورگ

حزب سوسیال دمکرات آلمان با تصاحب حدود ۳۸ درصد آرا پیروز انتخابات ایالتی هامبورگ است.

پیروزی سوسیال دمکرات‌ها در انتخابات هامبورگ

ه به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،حزب سوسیال دمکرات آلمان با تصاحب حدود ۳۸ درصد آرا پیروز انتخابات ایالتی هامبورگ است. سبزها با ۲۵.۵ درصد در مقام دوم قرار دارند. روشن نیست که لیبرال‌ها و آلترناتیو برای آلمان بتوانند حداقل لازم ۵ درصد را به دست آورند.

در انتخابات ایالتی هامبورگ که یکشنبه صبح ۲۳ فوریه آغاز شد و تا ساعت ۱۸ به وقت اروپای مرکزی ادامه داشت حزب دمکرات مسیحی آلمان سقوط شدیدی را تجربه کرد. طبق نتایج اولیه شمارش آرا و پیش‌بینی‌های بر اساس آن، دمکرات مسیحی‌ها که مهم‌ترین نامزد انتخاباتی‌شان مارکوس واینبرگ است تنها به ۱۱ درصد آرا دست می‌یابند که برای آنها نخستین تجربه کسب درصدی به این پایینی است. با این میزان آرا آنها ۱۵ یا ۱۶ نماینده در مجلس ایالتی خواهند داشت.

با آنکه حزب سوسیال دمکرات آلمان قوی‌ترین حزب هامبورگ باقی می‌ماند، اما این حزب به طور آشکار آرای فراوانی را نسبت به گذشته از دست داده است. در انتخابات سال ۲۰۱۵ سوسیال دمکرات‌ها ۴۶.۶ درصد آرا را به دست آوردند.

سوسیال دمکرات‌ها با ۳۸ درصد ۵۱ کرسی را در مجلس به دست خواهند آورد.

اما حزب سبزها به عنوان حزب مؤتلف سوسیال دمکرات‌ها توانسته میزان آرای به دست آورده خود را دو برابر کند. سبزها در انتخابات پیشین در هامبورگ ۱۲.۳ درصد آرای رأی‌دهندگان را به دست آورده بودند. سبزها با ۲۵.۵ درصد آرا احتمالا ۳۵ کرسی را از آن خود خواهند کرد.

حزب چپ‌ها به حدود ۹ درصد آرا دست یافته و بدین ترتیب ۱۲ کرسی را کسسب خواهد کرد. حزب پوپولیستی راستگرای "آلترناتیو برای آلمان" و حزب دمکرات‌های آزاد (لیبرال‌ها) هم اکنون نگران‌اند که آیا تا پایان شمارش آرا از سد ۵ درصد آرا که گذشتن از آن برای ورود به مجلس الزامی است، می‌گذرند یا خیر.

بر اساس گمانه‌زنی‌های اولیه اعلام شده حزب آلترناتیو برای آلمان به آرایی بین ۴.۷ و ۴.۸ درصد دست خواهد یافت. اگر این حزب از سد ۵ درصد نگذرد، اولین بار خواهد بود که نتوانسته بار دیگر به مجلسی ایالتی راه پیدا کند. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان و از سیاستمداران سوسیال دمکرات، از عدم موفقیت این حزب ابراز خوشحالی کرد. او در حساب توییتری‌اش نوشت که "نفرت‌پراکنان و ترس‌پراکنان بیرون رفتند".

در هامبورگ امروز یکشنبه ۲۳ فوریه یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات فرا خوانده شده بودند تا در رأی‌گیری برای تقسیم ۱۲۱ کرسی پارلمانی شرکت کنند. ۶۲ درصد این جمعیت در انتخابات شرکت کردند. در سال ۲۰۱۵، ۵۶.۶ درصد واجدان شرایط در انتخابات همبورگ شرکت داشتند.

سوسیال دمکراتها به طور سنتی در هامبورگ قوی هستند. از سال ۱۹۴۹ تا کنون شهردار هامبورگ سیاستمداری سوسیال دمکرات بوده است. پیش از این پیش‌بینی شده بود که این حزب همچنان بیشترین آرا را به دست بیاورد و دولت ایالتی را در ائتلاف با حزب سبزها تشکیل دهد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 6 مهر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!