پنجشنبه، 29 مهر، 1400 | Thursday 21st of October 2021
۲۲:۲۲
سیاست خارجی - کد خبر : 13002
دوشنبه، ۱۲ مهر، ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰

پشت مرزهای شمال غرب ایران چه خبر است؟

برخی کارشناسان مسائل بین المللی و به ویژه حوزه قفقاز ، موضع گیری های اخیر جمهوری باکو علیه ایران را یک طرح سازمان یافته ای تلقی می کنند

پشت مرزهای شمال غرب ایران چه خبر است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، با توجه به تحولات اخیر منطقه قفقاز و تنش هایی که میان کشورمان و جمهوری باکو رخ داد ، شبکه یک سیما به درخواست مخاطبان اقدام به بازپخش برنامه ثریا که درباره تحولات قفقاز و اقدامات رژیم صهیونیستی پشت مرزهای ایران اختصاص داشت می کند.

ماجرا زمانی آغاز شد که الهام علی اف در سالروز جنگ دوم قره باغ طی سخنرانی جنجالی درحالی به رزمایش اخیر سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد که جمهوری باکو در هفته های اخیر دو رزمایش مشترک با ترکیه و پاکستان داشته است. این اظهارات جنجالی و در ادامه مشکلاتی که برای رانندگان ایرانی توسط جمهوری باکو بوجود آمد ، نشان از اقدامات سیاسی و امنیتی است که جمهوری باکو درنظر دارد علیه ایران انجام دهد.

برخی کارشناسان مسائل بین المللی و به ویژه حوزه قفقاز ، موضع گیری های اخیر جمهوری باکو علیه ایران را یک طرح سازمان یافته ای تلقی می کنند که در طول یک سال گذشته و در زمان درگیری های منطقه قره باغ که با مشارکت رژیم صهیونیستی ، ترکیه و آمریکا و انگلیس در پشت صحنه در حمایت از جمهوری باکو انجام دادند برنامه ریزی شده است.

گویا این کشورها در قبال حمایتی که از جمهوری باکو داشتند ، تعهداتی را از الهام علی اف گرفتند که بیشتر آنها مربوط به اقدامات علیه ایران با مواردی چون قومیت گرایی و تجزیه طلبی ، اقتصادی ، عملیات روانی ، امنیتی و نظامی می باشد.

در همین رابطه جمهوری اسلامی ایران هم که حساسیت ویژه ای به تغییر و تحولات در مرزهای خود با همسایگان دارد و همچنین هیچگاه حضور رژیم صهیونیستی در پشت مرزهای خود را تحمل نخواهد کرد اقدام به برگزاری رزمایش تحت عنوان "فاتحان خیبر" نیروی زمینی ارتش در شمال غرب کشور کرد.

این رزمایش با حضور یگان های پهباد ،تیپ 25 واکنش سریع ، یگان توپخانه ، یگان های زرهی و همچنین بالگردهای کبرای هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

پس از این رزمایش بود که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری باکو اعلام کرد هیچ نیروی خارجی در مرزهای آذربایجان حضور ندارد. البته همچنین اعلام شد که جمهوری باکو رزمایش مشترکی را با ترکیه برگزار خواهند کرد ، و باید دید واکنش جمهوری اسلامی ایران به این رزمایش چه خواهد بود.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست خارجی
پربیننده‌ترین اخبار سیاست خارجی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 29 مهر، 1400
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید
حسین قلاب دوز
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید

زمانی که کار هایتان را به تعویق می اندازید و از تلاش کردن اجتناب می کنید، شما انتخاب می کنید که اکنون کمتر رنج ببرید تا بعدا بیشتر رنج ببرید. برخی اوقات زمان زیادی طول می کشد تا شما آن رنج را تجربه کنید، اما هیچ وقت آن رنج از بین نمی رود.