چهارشنبه، 2 خرداد، 1403 | Wednesday 22nd of May 2024
۱۰:۲۵
تحلیل هیبریدی - کد خبر : 2659
شنبه، ۱۷ اسفند، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

ویروس کووید 19؛ آغازی بر بیوتروریسم درصحنه بین‌الملل

برای نخستین بار گزارشی از بروز یک بیماری مهلک و خطرناک شبیه ذات‌الریه در شهرووهان توسط مقامات پزشکی و امنیتی کشور چین به سازمان بهداشت جهانی ارسال شد.

ویروس کووید 19؛ آغازی بر بیوتروریسم درصحنه بین‌الملل

برای نخستین بار گزارشی از بروز یک بیماری مهلک و خطرناک شبیه ذات‌الریه در شهرووهان توسط مقامات پزشکی و امنیتی کشور چین به سازمان بهداشت جهانی ارسال شد. در این زمان به دلیل بروز علائم خاص از سوی مبتلا شدگان این کشور اقدام به قرنطینه نگه‌داشتن افراد در منازل و یا مراکز درمانی نمود و در زمان بسیار کوتاهی تحقیقات درمانی برای کنترل، درمان و پیش‌گیری از همه‌گیری این ویروس جدید آغاز شد.

بر اساس مستندات از سوی مراکز پیشگیری و کنترل دولت آمریکا؛ این بیماری شبیه به ذات‌الریه بوده و از یک بازار محلی ماهی‌فروشان در شهر وهان منتقل‌شده است. بعد از چنین اظهارنظری یک روز بعد بازار تعطیل شد و در فاصله زمانی بسیار کوتاهی دولت چین اعلام کرد مسبب چنین بیماری مهلکی نوع جدیدی از ویروس کرونا است. در این قسمت لازم است که بدانیم کرونا نام کلی از ویروس‌هاست؛ به‌طوری‌که بیماری سرماخوردگی، آنفولانزا و یا بیماری خطرناک و کشنده سارس را نیز درمی‌گیرد.

دو روز بعد و در 21 دی‌ماه اولین قربانی کرونا دریکی از مراکز درمانی چین جان خود را از دست داد و این شائبه به وجود آمد که انتقال بیماری از سوی حیوان به انسان رخ‌داده و انتقال انسان به انسان وجود ندارد اما دیری نپایید که در روز 23 دی‌ماه اولین مبتلابه بیماری ناشی از کرونا ویروس در خارج از چین و در کشور تایلند مورد شناسایی قرار گرفت و سریعاً به مراکز قرنطینه انتقال پیدا کرد. این زن؛ که علائم خفیفی از ذات‌الریه را داشت چند روز قبل از شهر وهان به کشور تایلند مسافرت کرده بود.

ویروس کووید 19؛ آغازی بر بیوتروریسم درصحنه بین‌الملل

چند روز بعد رسانه‌های خبری گزارش دادند که دومین نفر نیز در 27 دی‌ماه در شهر وهان به دلیل اثرات بیماری کرونا ویروس درگذشت. او یک پیرمرد 70 ساله بود که با علائم ذات‌الریه در مرکز درمانی شهر تحت مراقبت قرارگرفته بود. بعد از وقوع چندین مرگ براثر بیماری کرونا ویروس؛ نگرانی‌ها در خصوص همه‌گیر شدن بیماری افزایش پیدا کرد و در این زمان سازمان بهداشت جهانی همکاری تمامی کشورها برای کنترل و مهار آن را خواستار شد. در این زمان دولت آمریکا اعلام کرد تمامی پروازهای مسافری این کشور به چین را لغو و محدودیت‌هایی را برای شهروندان چینی برای ورود به خاک ایالات‌متحده اتخاذ کرده است.

آیا کرونا ویروس؛ ماهیت جهش‌یافته دارد؟

در علم بیو تروریسم و سیاست‌های مرتبط با آن هر عامل و انگیزه‌ای که امنیت فردی، اجتماعی و بین‌المللی را با اقدامات ممنوعه در معرض خطر قرار می‌دهد می‌تواند به‌نوعی در حوزه فعالیت‌های تروریستی و بیو تروریسم قرار گیرد؛ اما آیا کرونا ویروس نیز در زمره چنین دسته‌بندی قرار خواهد گرفت؟ با افزایش همه‌گیری این ویروس ناشناخته بازار شایعات درباره تقویت و تغییر این ویروس در برخی از مراکز تحقیقاتی چین که عمدتاً مخفی و سری هستند افزایش یافت و حتی کار به‌جایی رسید که برخی از خبرگزاری‌های بزرگ و بین‌المللی اقدام به جوسازی منفی علیه دولت چین به دلیل تحت‌فشار قرار دادن نظام جهانی کردند.

در این زمان بایستی این مسئله را مطرح کرد که کشور چین در جنگ تجاری با دولت آمریکا قرار دارد و همچنین درصحنه بین‌المللی نیز با بسیاری از کشورهای غربی به‌ویژه اتحادیه اروپا چندان توافق تجاری و سیاسی ندارد؛ اما اگر کرونا ویروس یک اقدام بیوتروریسم از سوی دولت چین باشد؛ با یک بررسی دقیق می‌توان پی برد که اقتصاد این کشور نسبت به سایر کشورهای درگیر با ویروس کرونا بیشترین آسیب را تجربه کرده و هزینه سنگینی برای آن در پی داشته است. با بروز و گسترش ویروس کرونا اقتصاد چین که طی تقریباً دو سال در جنگ تجاری با آمریکا قرار داشت اکنون در مسیر نزول است و در برابر چالش‌های جدید امنیتی، سیاسی و اقتصادی قرار دارد. چالشی که توانسته به مدت کمتر از 3 ماه رشد اقتصادی چین به‌عنوان یک ابرقدرت اقتصادی را منفی کند.

پررنگ‌ترین شایعه؛ در خصوص جهش کرونا ویروس و احتمال بیو تروریسم بودن آن هنگامی بیشتر موردتوجه قرار گرفت که برخی از رسانه‌های غیررسمی و کانال‌های مجازی بیان کردند که بزرگ‌ترین مرکز ویروس‌شناسی چین در شهر وهان قرارگرفته به نام انستیتوی ویروس‌شناسی وهان شناخته می‌شود. بر اساس برخی دیدگاه‌ها ماهیت این مرکز از سال 1956 فعالیت خود را آغاز می‌کند و بیشترین فعالیت آن در حوزه آزمایش و بررسی ویروس‌ها بر روی انسان و حیوانات در شهر وهان چین است؛ و در برخی منابع هدایت رسمی این مرکز را از سوی آکادمی رسمی علوم چین نیز یادکرده‌اند. تا سال 1978 که نام مرکز تغییر پیداکرده و به نام "انستیتوی ویروس‌شناسی وهان" معرفی می‌شود. به‌نوعی "بزرگ‌ترین مرکز دولتی ویروس‌شناسی" در چین به شمار می‌رود.

ویروس کووید 19؛ آغازی بر بیوتروریسم درصحنه بین‌الملل

نگاهی به جنگ ویروسی از شایعه تا اجرای سناریو

از سال 2015 میلادی دولت چین پروژه‌ای سری را در انستیتوی ویروس‌شناسی خود آغاز می‌کند که چطور بتواند برخی از ویروس‌ها را جهش داده و درواقع جهش ژنتیکی را برای برخی ویروس که دارای ساختار تغییرپذیر هستند فراهم آورند در این مرحله دست‌کاری ویروس‌ها بر اساس یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب‌شده آغاز می‌شود و این پروژه در 4 الی 5 سال گذشته در شهر وهان ادامه داشته است. برخی صاحب‌نظران معتقدند در این مدت ویروس تغییر ژنتیک یافته و قدرت نابودی آن در برابر حیوانات و انسان‌ها چند برابر شده است.

زیست شناسان می‌گویند؛ طبیعت به شکلی است که قادراست در برابر ویروس‌ها مقاومت کند و چنانچه ویروسی تغییر ژنتیک پیدا کند با توجه به فرایندهای تغییر مقاومت طبیعی در برابر آن مسیر سخت و حتی امکان‌پذیر نخواهد بود و محیط طبیعی قادر به ایجاد تعادل زیستی نیست؛ اما هنگامی‌که ویروس ساخت دست بشر بر اساس نیازهای تروریستی در جامعه بین‌الملل شکل می‌گیرد دیگر تمامی فرایندها تغییر پیداکرده و درواقع فاز بهداشت عمومی به سمت امنیت ملی کشیده می‌شود.

در طی مدتی که از همه‌گیری کرونا ویروس جدید می‌گذرد؛ نظریاتی مطرح‌شده که براین باورند این ویروس از طریق مورچه‌خوار و یا خفاش به انسان منتقل گردید اما آیا اگر چنین نظریه درست باشد طی چندین هزار سال گذشته چنین حیواناتی در طبیعت وجود نداشته‌اند و اگر واقعیت داشته باشد؛ بایستی طی این مدت طولانی نسل بشریت از بین رفته باشد.

به نظر می‌رسد تغییر در ژنتیک این ویروس قابل پیش‌بینی است که می‌توان به اظهارنظر برخی پژوهشگران هندی نیز اشاره داشت که می‌گویند، چین در حال دست‌کاری انواع مختلفی از ویروس‌ها در داخل کشور خود بوده و درواقع صحبت‌هایی نیز وجود دارد که این تحقیقات در راستای مطالعات در خصوص اثرگذاری جنگ ویروسی علیه حریف احتمالی است که می‌تواند به‌عنوان یک سلاح قدرتمند نیز کاربرد داشته باشد. در این زمینه مسئله هنگ کنگ و گرایش غربگرایانه جوانان آن نیز حائز اهمیت هست که به‌نوعی همه‌گیر شدن کرونا ویروس باعث کاهش ایدئولوژی غربی در برابر مائوئیست‌های چینی و یا احتمالاً حزب کمونیست چین شده است.

virus war 2020

آیا کرونا ویروس از کنترل خارج‌شده؟

در این زمینه دیدگاه‌های وجود دارد که همه‌گیر شدن کرونا را به شکلی؛ عدم کنترل و نظارت دولت چین بر روی پروژهای سری و جنگ ویروسی در این کشور بیان کرده‌اند و در این زمینه صحبت‌های جنجالی یکی از دانشمندان چین در رابطه با عدم کنترل و نظارت بر روی آزمایش‌ یکی از انواع ویروس‌ها در انستیتوی ویروس‌شناسی بسیار حائز اهمیت و مهم ارزیابی می شود. بر اساس اطلاعات نه‌چندان مستند؛ دانشمندان و پژوهشگران زیادی در این مرکز به دلیل ابتلا به ویروس از بین رفته‌اند که همچنان از سوی مقامات چینی آمار و ارقام آن به سازمان های بین المللی کتمان می‌شود. در بررسی دقیق‌تر؛ نسل اول درگیر با ویروس و قربانیان ابتدایی آن بیشتر از این مرکز بوده و بلافاصله با توجه به تغییر ژنتیک ویروس و طرق مختلف جابه‌جایی آن در محیط؛ شعاع انتقال بیماری ابتدا از اطراف مرکز تحقیقاتی آغازشده و سپس به مراکز عمومی و تجاری انتقال پیدا می‌کند.

پس از شیوع گسترده کرونا ویروس؛ در مدت بسیار کوتاهی بسیاری از کشورها اقدام به قطع پروازهای مسافری و تجاری خودکرده و همین مسئله نیز موجب وارد ساختن آسیب‌های گسترده به رشد اقتصادی چین نمود.

اما از سوی دیگر؛ چنانچه بیوتروریسم و پخش گسترده ویروس کرونا مطرح است؛ دلایل احتمالی از سوی دولت چین چه بوده است؟ در حال حاضر بیشترین آمار تلفات و آسیب‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی از طریق انتشار ویروس بر کشور چین واردشده و بحران واقعی و هسته اولیه تهدید بیولوژیک در این شهر قرار دارد.
چنانچه گفته برخی از دانشمندان و متخصصان درست باشد و کشور چین به دنبال سلاح کشتارجمعی بوده که از این راه فشارهای بیشتری به حریفان احتمالی خود درصحنه بین‌الملل وارد سازد؛ چگونه در حال حاضر قادر نیست برای کنترل و مهار آن در کشور خود اقداماتی را صورت دهد و اکنون بیشترین آسیب احتمالی بر پیکره چین وارد گشته است.

اکنون با توجه به شواهد پیش رو چندان به نظر نمی‌رسد که؛ شیوع گسترده کرونا ویروس در راستای به‌کارگیری سلاح‌های کشتارجمعی و بیو تروریسم برای مهار سایر قدرت‌ها از سوی دولت چین باشد و بی‌تردید کشورهایی که از این ابزارهای نقض حقوق بشری بهره می‌برند به دنبال از بین بردن ردپای خود در بسیاری از آزمایش‌ها و اقدامات ضد بشری هستند.

محمد حسین قربانی

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
نظرات کاربران
 1. بسیار جالب و قابل تحصین هست ؛البته کرونا ویروس نامعلوم و غیر قابل ارزیابی به شمار میره

 1. بسیار جالب و قابل استناد هست

 1. تحلیل جالب و پر معنایی هست من کمتر از این نوع تحلیل در رسانه های خبری مطالعه کردم و بسیار خوب و واضح توضیح داده .فکر می کنم بایستی بسیاری از رسانه ها در خصوص کرونا ویروس بیشتر توضیح بدهند و مردم از این خطر بزرگ آشناتر کنند . به نظر من کشور چین یکی از خطرناک ترین قدرت های نوظهور در قرن 21 هست که بیشتر به نوعی جنگ در سایه علاقه مند هست.

 1. در رابطه با کرونا باید به پیشینه تاریخی و گذشته این ویروس خطرناک نگاه کرد . تحلیل جالب و کاملی ارایه شده و مشخص شد که کشور چین خواهان چه نوعی جنگی در برابر حریفانش هست.

 1. در این تحلیل به خوبی مبحث بیو تروریسم توضیح داده شده و تعریف جالبی از این نوع جنگ مرگبار برای خوانندگان بارگزاری شده است . ضمن تشکر در صورت امکان منابع و رفرنس های مورد نظر را در تحلیل ارایه بدین.

 1. در این تحلیل به خوبی مبحث بیو تروریسم توضیح داده شده و تعریف جالبی از این نوع جنگ مرگبار برای خوانندگان بارگزاری شده است . ضمن تشکر در صورت امکان منابع و رفرنس های مورد نظر را در تحلیل ارایه بدین.

 1. در این تحلیل نکته ای که به نظرم که خیلی جالب اومد؛ارایه یک تتعریف جامع در خصوص بیو تروریسم هست.تا حالا جایی مطلبی در این خصوص مطالعه نکرده بودم.شیوه نگارش تحلیل جالب و عالی هست و بایستی به چنین دیدگاه های استناد کرد. به نظرم کووید 19 نوعی بیو تروریسم و جنگ ویروسی در جهان است که ابرقدرت ها به راه انداختن

 1. اقا متن جالبی هست؛واقعا حال کردم واقعیت ها رو نوشته این چینی ها میخوان مارو نابود کنند. بایستی دنیا با این قدرت نابخرد مقابله کنه.جالبتر این که بیشتر مردم فکر می کنن این کار امریکای هاست . درود به این دیدگاه

 1. واقعا دنیای خطرناکی شده ؛انگاری اخرالزمان در پیشه .

 1. به امید روزی که واقعا بیو تروریسم وجود نداشته باشه . واقعا تحلیل جالبی بود و ارزش خوندن داشت.

 1. خیلی وقت بود چنین تحلیل های در رسانه های عمومی نخونده بودم ؛اما الان می بنم که داره ارائه میشه . به نظرم جالب و عالی توضیح داده و ادبیات نگارشی خوبی در این زمینه ارایه داده اند .کرونا ویروس بی تردید بیو تروریسم از سوی ابرقدرت ها نیست چرا که الان بسیاری از همین قدرت مانند امریکا و چین و اتحادیه اروپا دارن نابود می شن.چقدر خوب بود که تحلیل های این شکلی صدا سیما هم ارایه می داد تا همه مردم مطالعه کنن و آگاه بشن

 1. It is an interesting analysis and I studied as a researcher d.r.jonz

 1. چرا هر اتفاقی در کشورها رخ می ده تهش میرسه به چین؟خیلی جالبه اصلا بهشون نمیخوره اینکاره باشن .ماهیت چیزی که خوندم فکرمو خیلی مشغول کرده نه به این دلیلکه کرونا ویروس خطرناکیه بلکه انسان ها دیگه بهم رحم نمی کنن

 1. خوب بود ارزش مطالعه کردن در این شرایط هولناک داشت.حتما دوباره میام مطالب دیگرو مطالعه میکنم . باید در رابطه با کووید 19 شفاف سازی بشه.

 1. وقتی قدرت های بزرگ به خودشون رحم نمی کنن می خواستن به ما رحم کن ؛فکر کنم ماهم باید شیوه های مقابله با چنین جنگ هایی رو یاد بگیریم و خیلی نیازه.خلاصه ما که از خوندن چنین مطالبی خیلی لذت بردیم خوب تونسته حوادث تروریستی پنهان برای ما اشکار کنه .

 1. خوندن و مطالعه در چنین شرایطی می تونه دیدگاه های خوبی را برای شناخت دقیق بیوتریسم در جامعه ایران فراهم کنه و باید چنین نظریاتی بیشتر بشه .الان فرصت خوبیه فقط در منزل بمونیم مطالعه و کتاب بخونیم .ما کرونا را شکست می دهیم

 1. موضوع بیو تروریسم واقعا جالب ،پیچیده و استراتژیک هست . واقعا لذت بردم از خواندن چنین مطالبی ارزش داشت که در این روزهای بهاری این چنین مطالبی مرور کرد .البته نفش امریکا رو نباید فراموش کنیم

 1. عالی هست ممنونم از ارایه چنین مطالبی خدا قوت

 1. توی این روزهای تعطیلی مطالعه و تحقیق از اولویت ویژه برخورداره و منم از خوندم چنین مزالبی لذت می برم .اگه ادامه دار باشه و جذابتر بشه خیلی بهتره و چنین مووعاتی نیاز به مطالعه فراوان و احساس مسئولیت اجتماعی داره

 1. خوب بودو من تونستم مطالب جالبی مطالعه و مرور کنم .

 1. وقتی این تحلیل ها مطالعه می کنم فرصت خوبی برای کسب اطلاعات عمومی در خصوص کرونا ویروس . جذاب خواندنی و قابل تحصین هست. با تشکر از عوامل خبرگزاری

 1. خیلی واقعی و رئال نوشته شده بود .وضعیت بحرانی پیش اومده

 1. به نظر من سناریو خوبی هست.و بدون شک یک حادثه برنامه ریزی نشده بوده اما حتما به این نتیجه رسیدن که شلیک این گونه سلاح ها ممکنه چه عواقبی برای خودشان داشته باشه دقیقا مثل بومرنگ و این ذهنیت جنگ طلبی های بلند مدت و خلق دشمن فرضی زاییده ذهن دیکتاتورهایی است که حکومت ابدی را برای خودشان میخواهند و ثروت کشورشان را این گونه بر باد میدهند.

 1. واقعا حال کردم ؛وقتی مطالعه کردم خیلی چیزا واسم مشخص شد

 1. زمان نوشتن این تحلیل چین در صدر کشورهای درگیر با کرونا قرار داشت، اما الان در بین 10 کشور نخست هم نیست این یعنی برنامه ریزی!

پربیننده‌ترین اخبار تحلیل هیبریدی
پربیننده‌ترین اخبار تحلیل هیبریدی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 2 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!