ویتامین D عامل حافظ بدن در برابر سرطان

طبق نتایج تحقیق جدید، وضعیت خوب ویتامین D بدن هم در پیشگیری از سرطان و هم تشخیص چندین نوع سرطان سودمند است.
ویتامین D عامل حافظ بدن در برابر سرطان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، ویتامین‌ها و املاح معدنی نقش بسیار مهمی در بهبود عملکرد اندام‌های حیاتی بدن دارند. همچنین این ریزمغذی‌ها موجب جلوگیری از بسیاری بیماری‌های می‌شوند. 

ناگفته واضح است که کمبود ویتامین و املاح بدن مشکلات جدی برای سلامتی به‌وجود می‌آورد. یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی که در حفظ سلامتی عمومی بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی آن نقش بسزایی دارد، ویتامین D است.

به گفته محققان دانشگاه فنلاند شرقی، تأثیرات ضدسرطانی ویتامین D در پیشگیری و درمان سرطان روده و سرطان‌های خون کاملاً مشهود است.

بعلاوه واکنش دهی بالا ویتامین D می‌تواند با خطر کمتر ابتلا به سرطان مرتبط باشد. اگرچه میزان واکنش دهی ویتامین D در بین افراد مختلف فرق می‌کند.

ویتامین D همواره به خاطر نقش اصلی اش در سلامت استخوان‌ها شناخته شده است اما محققان معتقدند این ویتامین سیستم ایمنی را تنظیم کرده و تأثیرات ضدسرطانی آن عمدتاً از طریق سلول‌های ایمنی نظیر مونوسیت ها و سلول‌های T ایجاد می‌شود.

میزان کم ویتامین D منجر به عملکرد نامطلوب VDR شده و در نتیجه ریسک تبدیل سلول‌ها به سلول‌های سرطانی غیرقابل کنترل افزایش می‌یابد.

در سایر انواع سرطان‌ها نظیر سرطان پروستات و سینه هم، میزان کم ویتامین D با احتمال بالاتر وقوع سرطان و تشخیص ضعیف‌تر مرتبط است.

با این حال یافته‌ها نشان می‌دهد که مکمل ویتامین D همواره موجب کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان نشده است و تاثیر آن، به میزان واکنش دهی فرد به ویتامین D بستگی دارد.

منابع غذایی متعددی وجود دارد که بدن از آن‌ها میزان مورد نیاز خود را تامین می‌کند اما قرار گرفتن زیر نور خورشید، بهترین روش جذب و تامین این ویتامین است.

 

امتیاز 4.44/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه