وسایل حمل و نقل عمومی در تسخیر کووید_19

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲۶.۵ درصد انتقال ویروس کرونا در وسایل حمل و نقل عمومی است و میزان انتقال از طرق دیگر کمتر است.
وسایل حمل و نقل عمومی در تسخیر کووید_19

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، با انتشار خبر فاصله‌گذاری هوشمندانه موجی از نگرانی از شیوع مجدد و صعودی شدن آمار مبتلیان به کووید_19 در بین کادر درمان و مسئولان امور بهداشت پدیدار شد. 

ازآجا که ویروس کروای جدید که با نام علمی کووید_19 شناخته می‌شود سرعت انتقال بسیار بالایی دارد، لذا راهکار پیشگیری که با فاصله‌گذاری اجتماعی صورت می‌گیرد، یکی از بهترین و موثرترین شیوه‌های جلوگیری از انتقال کرونا اعلام شد.

در همین راستا و نیز در جهت پاسخگویی به برخی از پرسش‌ها، طی یک نشست خبری آنلاین با حضور معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید. 

ایرج حریرچی در این نشست خبری بیان کرد: حمل و نقل عمومی عامل ۲۶.۵ درصد تماس های منجر به بیماری کرونا در کشور ما بوده است. عوامل دیگری در از دو درصد تا ۵ درصد و حتی کمتر از یک درصد داشته ایم. مدارس۱۱.۵ درصد و دانشگاهها،  ۷ درصد موجب آلودگی بوده است.

وی افزود: شهرداری همکاری خوبی داشته است از نظر تئوری طراحی هایی شده است مثل فاصله گذاری‌ها در مترو، اتوبوس و تاکسی‌ها تدابیر خوبی است باید ارزیابی کنیم که عملیاتی هست یا نه. این را هم توجه داریم که بعد از بازگشایی ها چه تاثیری در بیماری کرونا مشاهده می شود.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: از جمله معیارهای بازگشایی میزان توانایی حمل و نقل عمومی برای نقل و انتقال مردم به خصوص در ساعات اوج ترافیک است.

وی گفت: اگر مدارس و سایر مغازه ها باز شود، باید وضعیت را بررسی کنیم. امروز فقط ادارات دولتی با دو سوم ظرفیت و مغازه های ضرروی باز بودند اگر هفته آیده مغازه های کم ریسک باز شوند حتما موجب نگرانی است. یکی از عوامل بازگشایی فقظ خطر شغل نیست میزان ریسک حمل و نقل عمومی هم باید در نظر گرفته شود. بازگشایی مشاغل مختلف باید بررسی شود که چقدر خطر دارد و دوم بار حمل و نقل عمومی باید محاسبه شود که بر اساس آن اقدام می شود.

حریرچی ادامه داد: باید ببینیم روسای دولت های مختلف در این زمینه چه اظهار نظری داشته اند با توجه به اینکه ابتلا به بیماری و تست مثبت زیر چند دهم درصد است. اعلام می کنند تا موقعی که کشف دارو و کشف واکسن موثر که در دسترس مردم باشد نه با قیمت بالا یا ویروس به طرف ضعیف شدن نرود، باید محدودیت های تردد رعایت شود اما باید عملکرد ویروس را هم ببینیم که یکی از ویروس های هم خانواده کرونا به اسم سارس در سال ۲۰۰۳ خود به خود در یکسال از بین رفت.

امتیاز 4.24/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه