واکسن کرونای چینی در آزمایش انسانی موفقیت به دست آورد

واکسن کروناویروس تولید شده در چین نتایج امیدوار‌کننده‌ای در داوطلبان نشان داده است.
واکسن کرونای چینی در آزمایش انسانی موفقیت به دست آورد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین و به نقل از فارس، پس از شیوع ویروس کرونای جدید، بیشتر کشورها دست به کار یافتن دارو یا واکسنی جهت کنترل این پاندمی شدند. در حال حاضر این بیماری که تبدیل به بزرگترین بحران قرن معاصر شده، جان بسیاری از مردم را در سراسر دنیا گرفته است و همین امر به انضمام سرعت بسیار بالای انتقال این ویروس بر لزوم هر چه سریع‌تر یافتن و تولید این دارو را تاکید می‌کند.

در همین راستا کشور چین اقدام به ساخت واکسنی برای ویروس کرونا کرده است. خبرها حاکی از آن است که واکسن کروناویروس تولید شده در چین نتایج امیدوار‌کننده‌ای در داوطلبان نشان داده است.

براساس یک مطالعه جدید، واکسن کروناویروس ایجاد شده در چین امن و قادر به ایجاد پاسخ ایمنی پس از یک آزمایش زودهنگام در بیش از ۱۰۰ نفر بود.

این واکسن با نام Ad5-nCoV توسط شرکت چینی CanSino Biologics ساخته شده است و یکی از نخستین واکسن‌های ویروس کرونا بود که در ماه مارس وارد آزمایشات اولیه انسان شد.

در حال حاضر، بیش از ۱۰۰ واکسن ضد کرونا مختلف در سراسر جهان در حال توسعه است که حداقل هشت مورد از آنها در مراحل آزمایش‌های انسانی است.

Ad۵-nCoV از یک نسخه ضعیف شده از ویروس سرماخوردگی (معروف به آدنوویروس) که سلول‌های انسانی را آلوده می‌کند اما باعث بیماری نمی‌شود، استفاده می‌کند تا بخشی از مواد ژنتیکی را از SARS-CoV-۲، ویروسی که باعث کووید ۱۹ می‌شود، بگیرد. 

در مطالعه جدیدی که روز جمعه (۲۲ مه) در ژورنال The Lancet منتشر شد، محققان Ad۵-nCoV را در ۱۰۸ فرد سالم که در سنین ۱۸ تا ۶۰ سال بودند و مبتلا به COVID-۱۹ نبودند، آزمایش کردند. شرکت کنندگان دوز کم، متوسط یا زیاد واکسن دریافت کردند.

دو هفته پس از واکسیناسیون، شرکت کنندگان در هر سه گروه میزان پاسخ ایمنی به ویروس را نشان دادند. در طول ۲۸ روز، تقریباً همه شرکت کنندگان آنتی بادی را ایجاد کردند.

نتایج نهایی این واکسن هم طی ۶ ماه آینده ارزیابی خواهد شد.

امتیاز 4/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه