دوشنبه، 7 خرداد، 1403 | Monday 27th of May 2024
۰۱:۵۷
اجتماعی - کد خبر : 3445
شنبه، ۳۰ فروردين، ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰

وام ۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای مقابله با کرونا/افزایش تا ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سلامت

از سال ۲۰۰۵ تا کنون، برای اولین بار وامی را از بانک جهانی به میزان ۵۰ میلیون دلار دریافت خواهیم کرد که مقدمات آن انجام شده است و با هنماهنگی دستگاه‌های ذی ربط مانند بانک مرکزی در حال انجام است.

وام ۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای مقابله با کرونا/افزایش تا ۵۰ درصدی حقوق کارکنان سلامت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، ‌دکتر سید کامل تقوی‌نژاد در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، ضمن تشکر از همکاران نظام سلامت برای مبارزه با بیماری کرونا، گفت: همانطور که می‌دانید تعدادی از همکاران ما جبهه‌های جنگ را تجربه کردند و امروز فصل دیگری از مجاهدت را برای کشور اضافه کردند. نسل امروز جبهه و جنگ را از نزدیک ندیده، ‌ اما این افراد، نوع جدیدی از مجاهدت را پیاده کرده و تفسیر جدید از آن به دست دادند و جان‌شان را در طبق اخلاص گذاشتند. تعداد زیادی از همکاران ما در بخش‌های مبارزه با کرونا در صف اول بودند و جان‌شان را از دست دادند که با اجازه مقام معظم رهبری شهدای خدمت تلقی شدند. در همین راستا کارگروهی تشکیل شده که به دقت افرادی را که صرفا برای این موضوع و در صف اول بودند، شناسایی کرده و این‌ها می‌توانند از قانون جامعه ایثارگران استفاده کنند.

وی با اشاره به همکاری‌های مردم، ‌ افزود: طبق آنچه تاکنون ثبت شده، ‌ حدود ۴۰ میلیارد تومان تاکنون از طریق مشارکت‌های مردمی از سوی اقشار مختلف در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است. در شرایط فعلی برای جلب اعتماد مردم به نظام سلامت، ‌ با هماهنگی فرابورس نماد نیکوکاری در بورس اوراق بهادار تعریف شده، بسیار باارزش است که مردم اعتماد کردند؛ دو نماد "کرونا یک" و "کرونا دو" است. در "کرونا یک" سهام خریداری شده و در اختیار دانشگاه‌ها گذاشته می‌شود و در "کرونا دو" سهام خریداری شده و توسط فرد نگهداری شده و منافع آن را در اختیار بخش سلامت قرار می‌دهند.

وام ۵۰ میلیون دلاری بانک جهانی برای مقابله با کرونا

تقوی‌نژاد با اشاره به کمک‌های غیرنقدی ایرانیان مقیم خارج، گفت: از سال ۲۰۰۵ به بعد برای اولین بار وامی را از بانک جهانی به میزان ۵۰ میلیون دلار داریم دریافت می‌کنیم که مقدمات آن انجام شده است و با هنماهنگی دستگاه‌های ذی ربط مثل بانک مرکزی در حال انجام است. همچنین وامی را بانک توسعه اقتصادی به میزان ۱۳۰ میلیون یورو برای خرید تجهیزات قرار است برایمان فراهم کند.

وی ادامه داد: تاکنون سازمان برنامه و بودجه سه هزار و ۵۰ میلیارد تومان در پایان سال ۱۳۹۸ برای مبارزه با کرونا اختصاص داده است. همچنین تاکنون ۱۲۰۰ میلیاراد تومان از تجهیزات خریداری شده از محل خریدهای داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان بوده است. هدف ما تقویت شرکت‌های داخلی، طبق فرمایش مقام معظم رهبری بوده است.

افزایش تا۵۰ درصدی حقوق همه کارکنان نظام سلامت

تقوی نژاد با اشاره به افزایش حقوق کارکنان نظام سلامت، گفت: نیروی انسانی در دایره اصلی تصمیمات وزارت بهداشت قرار دارد و وزیر بهداشت از روز نخست که در وزارت بهداشت حضور پیدا کردند، بحث معیشت کارکنان نظام سلامت را مورد توجه قرار دادند. برهمین اساس  در اسفند ماه و در بحران کرونا افزایش ۵۰ درصدی امتیازات فصل هشتم آیین‌نامه اداری استخدامی کارکنان غیر علمی دانشگاه‌ها بود که سماجت و پیگیری های زیاد انجام شد و حقوق همکاران تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. اتفاقی که برای اولین بار در نظام سلامت اتفاق افتاد این بود که افزایش برای کارکنان قراردادی و شرکتی نیز رخ داد. همواره  افزایش‌ها شامل نیروهای رسمی می‌شد، اما این بار همه نیروها با هر عنوانی در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی مشمول قرار گرفتند. بنابراین این افزایش برای کارکنان قراردادی تبصره چهار و شرکتی هم لحاظ می‌شود و همه نیروها با هر عنوانی در وزارتخانه و دانشگاه‌ها فعال بودند، مشمول شدند و در قالب عدالت در پرداخت به عنوان مساله اساسی در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت بخشنامه‌ای صادر کردند که افرادی که در بخش محیطی و ستادی در دانشگاه‌ها خدمت و در مبارزه با کرونا فعالیت کردند، تشویق شوند و تشویقی آنها در پرونده پرسنلی آنها ضبط شود. مرخصی تشویقی متناسب در دوره‌ای که در محیط کاری قرار داشتند در نظر گرفته شده است.   خدمات همکاران در خط مقدم مقابله با کرونا باید در ارزشیابی سالانه قید و ثبت شود. شرایطی فراهم شد که کارکنان در سه بخش ارشد، خبره و عالی ارتقا پیدا کنند و مقرر شد تا متناسب با میزان کیفیت فعالیت کارکنان حوزه بهداشت، پاداش پرداخت شود.

نحوه محاسبه اضافه کار و کارانه پرستاران

تقوی نژاد درباره دریافتی‌ها در حوزه پرستاری نیز گفت: مهمترین مساله در حوزه پرستاری بحث تفکیک اضافه کار از کارانه است و یکی از اتفاقات مهمی بود که در سال گذشته  انجام و قرار شد اضافه کار و کارانه ساعتی همکاران متناسب با کاری که انجام می‌دهند، پرداخت شود. البته در زمینه بحث تبدیل وضعیت نیروی قراردادی، مکاتباتی با سازمان اداری و استخدامی صورت گرفته و در حال انجام است.

بکارگیری ۱۰هزار نیروی جدید در بحران کرونا

وی افزود: در بحران کرونا کمبود نیرو باید برطرف می‌شد. بر همین اساس در آبان سال گذشته آزمونی استخدامی برگزار کردیم و قرار بود ۱۰ هزار نفر استخدام شوند. اعلام نتایج استخدام این دسته از افراد همزمان با بحران کرونا شد و در  ایامی که ما باید با کرونا مبارزه می‌کردیم، نتیجه را اعلام کردیم و افرادی که باید چند ماه فرایند جذب آنها طول می‌کشید و  باید منتظر می‌ماندند،   بلافاصله در اسفند به دانشگاه‌های علوم پزشکی اجازه داده شد به محض مراجعه قبول شدگان، بدون مراحل گزینش به کار گرفته شوند و بخش عمده آنها در دانشگاه‌ها در حال خدمت هستند و بعدا گزینش می‌شوند.

تقوی‌نژاد ادامه داد: همچنین مجوز به کارگیری ۳۰۰۰ نیرو از سازمان اداری و استخدامی کشور از محل استخدام قبلی، اخذ شد که حدود ۲۵۰۰ نفر از آنها نیروهای پرستار و ۵۰۰ نفر هم در بخش‌های بهداشتی هستند. از سال‌های ۱۳۹۵ تا کنون برای ۲۲۰۰ نفر مجوز استفاده نشده داشتیم که خوشبختانه با سازمان امور اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تفاهم کردیم که این افراد بلافاصله به کار گرفته شوند و به نیروهایمان اضافه شوند. طبیعتا باید در زمینه تفویض اختیار به دانشگاه‌ها برای تمدید قانون خدمات پزشکان کمک می‌کردیم که در این زمینه اختیار این موضوع تفویض شد و افرادی که تمایل دارند که طرح‌شان را تمدید کنند، می‌توانند این اقدام را انجام دهند که خوشبختانه تعداد زیادی از کسانی که ممکن بود در شرایط کرونا از خدمت خارج شوند، تمدید شدند.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت همچنین اظهار کرد: در بحث استفاده این همکاران از ذخیره مرخصی خودشان مطرح بود که می‌توانند مرخصی استحقاقی استفاده نشده‌شان را استفاده کنند. در زمینه داوطلبین خدمت نیز حدود ۱۹ هزار و ۴۲۶ نفر به عنوان داوطلبین امدادرسانی که در سایت وزارت بهداشت ثبت‌نام کردند، شناسایی شده و مشخصات‌شان در اختیار دانشگاه‌ها قرار گرفته است. حدود ۲۰۲ نفر پزشک عمومی مشمول طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان از ابتدای اسفند تاکنون به دانشگاه‌ها اعزام شدند و عمدتا در مناطق محروم قرار دارند. همچنین ۷۲۵ کارشناس پرستاری مشمول همین قانون هم در دانشگاه‌ها قرار گرفتند.  

جداسازی کارانه از اضافه کار

تقوی‌نژاد همچنین گفت: تاکید می‌کنم که یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در این زمینه در دستور کار بوده، بحث جداسازی کارانه از اضافه‌کار بوده است که بخشنامه آن در تاریخ ۲۷ اسفند ماه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شده است که بر اساس آن پرداخت کارانه از ۹۰ درصد جزء حرفه‌ای بیمارستان‌ها به کارکنان غیرپزشک انجام شده است.

وضعیت پرداخت معوقات پرسنل مراکز درمانی

وی افزود: در زمینه پرداخت معوقات نیز با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که در سال گذشته انجام شد، حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان از اعتبارات مورد نیازی که باید در این زمینه به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت می‌شد، از محل‌های مختلف در اختیار قرار گرفته است. ۱۴ هزار میلیارد تومان صرفا معوقاتی است که از سازمان تامین اجتماعی باید اخذ می‌شده و خوشبختانه این موضوع هم بسیار مهم و اساسی است. بنابراین بحث پرداخت‌های پرسنلی و عقب‌ماندگی‌هایی که کارانه‌ها داشتند و تشویقی که در این زمینه لازم بود، با موافقت رییس جمهور ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات، برای پرداخت پاداش به کسانی‌که در صف اول مبارزه با کرونا بودند، اختصاص یافته است که این موضوع هم قبل از عید انجام شده است.

تقوی‌نژاد ادامه داد: نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد و تاکنون موجب افتخار نظام سلامت کشور شده است، بحث آماده‌سازی زیرساخت‌هایی بود که تاکنون در نظام سلامت ایجاد شده‌اند. می‌دانیم که بخش سلامت در سالیان اخیر و در دولت یازدهم و دوازدهم جزو اولویت‌های تامین اعتبار بوده است. اگر می‌بینیم که امروز تخت‌های بیمارستانی و ویژه ما آماده است، ‌ناشی از این است که از ابتدای دولت یازدهم، ‌ ۱۴۸۶ پروژه عمرانی با زیربنای سه میلیون و ۶۰۰ هزار متر مربع و با ظرفیت حدود ۳۶ هزار تخت در قالب طرح احداث، تکمیل و توسعه تخت‌های بیمارستانی در طرح تحول نظام سلامت به بهره‌برداری رسیده است. همچنین ۳۰ درصد از تخت‌های کشور، تخت‌هایی است که طی همین مدت اضافه شده‌اند. در عین حال باید توجه کرد که طی این مدت تخت‌های ویژه ما دو برابر شد. در حال حاضر نزدیک به ۴۰۰۰ تخت به عنوان تخت‌های ویژه در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفته است، تخت‌هایی است که طی این مدت برایشان سرمایه‌گذاری شده است. همچنین حدود ۵۸۵ بیمارستان ما ارتقاء هتلینگ داشتند که حدود ۳۰۰۰ متر مربع شامل این موضوع بوده است که ۵۰ درصد از بیمارستان‌های فعال ما هتلینگ‌شان ارتقاء یافته است.

اضافه شدن ۸هزار پروژه بهداشتی به کشور در طرح تحول سلامت

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش بهداشت، ‌گفت: حدود ۸۰۰۰ پروژه را با زیربنای یک میلیون و ۱۷۰ هزار مترمربع به بخش بهداشت کشور اضافه کردیم که حدود ۳۴ درصد فضای بهداشتی کشور است که طی این مدت اتفاق افتاده است. آنچه که اتفاق افتاده این است که از ابتدای بحث کرونا در بخش عمرانی که از جمله وظایف معاونت توسعه است، در زمینه ایجاد بخش‌های ایزوله و قرنطینه به عنوان اولویت اول، کار را شروع کردیم؛ که برای راه‌اندازی پروژه‌های درمانی بر پایه بیمارستان‌های صحرایی، مراکز نقاهتگاهی و... بوده است.

۲۰۶۰۰ تخت نقاهتگاهی و خودمراقبتی برای مقابله با کرونا

تقوی‌نژاد ادامه داد: همچنین ۷۰۰۰ مورد تجهیزات مورد نیاز همکاران بهداشت و درمان در سراسر کشور، ‌طی این مدت در اختیارشان قرار گرفته است. ۲۰ هزار و ۶۰۰ تخت در مراکز نقاهتگاهی و خودمراقبتی ایجاد شده است که با کمک بخش‌های مختلف اعم از گردشگری، سپاه، ارتش، هلال احمر و... ایجاد شدند. این‌ها آمادگی‌هایی است که اگر پیک مجددی از بیماری کرونا داشته باشیم می‌توانیم اقدام کنیم.

اعتبار یک میلیارد یورویی صندوق توسعه ملی کجا هزینه می‌شود؟

وی ادامه داد: از محل یک میلیارد یورویی که از صندوق توسعه ملی که با درخواست ریاست جمهور و موافقت مقام معظم رهبری برای تامین اعتبارات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان تخصیص پیدا می‌کند، تجهیز حداقل ۱۵۰۰ تخت ویژه را در دستور کار قرار دادیم.

کمبود اقلام حفاظتی برای مدافعان سلامت نداریم

وی با بیان اینکه اکنون هیچ کمبودی در تامین اقلام حفاظتی کادر بهداشتی و درمانی در مبارزه با کرونا نداریم، گفت: در روزهای اولی که کرونا شیوع پیدا کرد، مقداری کمبود امکانات داشتیم، اما امروز هیچگونه کمبودی در زمینه تجهیزات حفاظتی همکاران وجود ندارد. در عین حال نظر وزیر بهداشت بر این است که حداقل  ۲۲۰۰  میلیارد از این منابع در اختیار حوزه بهداشت قرار گیرد تا CDC یا مرکز  پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها در کشور ایجاد شود تا این مرکز بتواند به موقع پیشگیری کند و آگاهی رسانی در رابطه با بیماری‌های واگیر را انجام دهد.

وی تاکید کرد: تلاش کردیم که در هیات امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت، پیش‌بند یکسره، ماسک N۹۵، لباس حفاظت فردی، گان محافظتی، محافظ صورت، محلول ضدعفونی، کاور کفش، مانتیور علائم حیاتی، ونتیلاتور، تخت آی‌سی‌یو، رادیولوژی پُرتابل، برانکارد ایزوله و سایر نیازها را از شرکت‌های داخلی تضمینی خریداری کنیم و همه این‌ها نشان می‌دهد، ما در سخت‌ترین شرایط که نیازمند تامین نیازها و امکانات هستیم، حمایت از تولید داخل را فراموش نکرده‌ایم. مقرر شده است فقط تجهیزاتی که تولید داخل ندارد با مجوز و تاییدیه سازمان صنایع از خارج کشور خریداری شود.

تقوی نژاد همچنین گفت: مقرر شده است منابع بانک جهانی با تبدیل وام، تجهیزات مورد نیاز را در اختیار ما قرار دهد که همه این‌ها حق و سهم مردم ایران است و با توجه به جمعیت باید این اعتبارات و تجهیزات در اختیار ما قرار گیرد.

معاون توسعه و منابع انسانی وزارت بهداشت در زمینه تجهیزات پزشکی مورد نیاز در بیماری کرونا، درباره عدم تسویه بخشی از اضافه کار و کارانه پرستاران از سال گذشته، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت بهداشت، موضوع پرداختی کارانه معوق همکاران‌مان است. پیش از این تا ۲۰ ماه عقب‌ماندگی کارانه به‌ویژه برای پزشکان داشتیم و همیشه یک تفاوت دو سه ماهه بین پزشکان و غیرپزشکان بوده و پزشکان از کادر پرستاری مقداری پرداخت‌هایشان عقب‌تر است. البته اعتقاد ما بر این است که همکاران پرستارمان زودتر بتوانند به حق‌و حقوق‌شان برسند.

تقوی‌نژاد افزود: در عین حال اکنون پرداخت‌های تامین اجتماعی تا حدود آبان و آذر بوده البته بعد از آن هم در دی ماه ۵۰ درصد بدهی خود را پرداخت کرد، اما بیمه سلامت با توجه به اینکه دولت باید اعتبار را تخصیص دهد تا پایان شهریور ماه بدهی‌هایش را تسویه کرده و در مهر و آبان هم بخشی از بدهی دانشگاه‌ها را پرداخت کرده است.  

کاهش مراجعات به بیمارستان‌های خصوصی

وی درباره بحث تعدیل نیرو در بیمارستان‌های خصوصی نیز گفت: طی این مدت وضعیت فعالیت بیمارستان‌های ما مانند قبل از کرونا نبوده است و جراحی‌های الکتیو را ندارند. بیمارستان‌های خصوصی در حال حاضر درآمد زیادی ندارند. درآمد بیمارستان‌ها در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. بنابراین وضعیتی که در حال حاضر در بخش بهداشت و درمان وجود دارد، در بخش دولتی و خصوصی هم حاکم است. بر همین اساس امیدواریم این شرایط بازگردد. در حال حاضر ترس اولیه‌ای که در مردم در زمینه مراجعه به بیمارستان‌ها وجود داشت، از بین رفته است و پرسنل بیمارستان‌ها تجربه کافی پیدا کرده‌اند. مشکلات بخش خصوصی با مراجعه مجدد مردم حل می‌شود.

اقدام درباره بدهی‌های بیمارستان‌های خصوصی

وی افزود: ضمن اینکه ما در ستاد اقتصادی دولت تلاش کردیم که بدهی‌های بیمارستان‌های خصوصی به نظام بانکی استمهال شود و همچنین تاخیر در پرداخت مالیات و حق بیمه آن‌ها نیز در دستور کار بود. بر همین اساس ستاد اقتصادی دولت امتیازاتی را برای بیمارستان‌های خصوصی در نظر گرفته است. برخی از مراکز درمانی و بهداشتی هم که درآمد کارکنان‌شان زیر پنج میلیون تومان است، ‌ قرار شد از وامی که دولت برای پرداخت به بنگاه‌های اقتصادی در نظر گرفته است، برای آن‌ها هم در نظر گرفته شود. در عین حال در بحث همکاری دستگاه‌هایی مانند سازمان امور مالیاتی، تامین اجتماعی و بانک‌ها برای استمهال پرداخت بیمارستان‌ها مورد توجه قرار گرفته و خوشبختانه شرایط به گونه‌ای است که باید طی روزهای آتی شاهد فعالیت مجدد آن‌ها باشیم. در زمینه تعدیل نیرو هم قطعا این موضوع را به عنوان نظارت و با کمک معاونت درمان پیگیری می‌کنیم تا همکاران‌مان در بخش غیردولتی آسیب نبینند.

افزایش حقوق‌ها شامل همه رسته‌های خدمتی است

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره افزایش‌های صورت گرفته در حقوق پرستاران، گفت: افزایش حقوق ۵۰ درصدی که از امتیازات فصل هشتم قانون خدمات مدیریت کشوری است، طبیعتا برای نیروهای رسمی باید اتفاق می‌افتاد، اما با پیگیری‌های انجام شده، تا ۵۰ درصد و به طور متوسط ۴۳ درصد افزایشی که برای نیروهای رسمی انجام شد، برای کلیه کارکنانی که در وزارت بهداشت هر عنوان خدمتی دارند اعم از تبصره، سه، چهار و شرکتی، انجام می‌شود. بنابراین هیچ رسته و گروهی در وزارت بهداشت نیست که این افزایش شامل حال آنها نشده باشد.

هزینه ۲۰۰۰ میلیارد تومانی برای دارو و تجهیزات کرونا؛ تاکنون

تقوی‌نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان هزینه‌کرد برای درمان بیماران کرونا، گفت: تاکنون وزارت بهداشت نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد تومان تجهیزات و دارو را خریداری کرده و در اختیار بیمارستان‌ها قرار داده است. همچنین طبق دستور وزیر بهداشت بحث حمایت از آن دسته از بیمارانی که امکان پرداخت فرانشیز را ندارند، در دستور کار بوده است. واحدهای مددکاری در بیمارستان‌ها این افراد را شناسایی کرده است و چه برای اتباع خارجی و چه برای هموطنان خودمان، این اقدام انجام شده و کسانیکه قادر به پرداخت سهم فرانشیزشان نبوده‌اند، از محل اعتبارات دولتی تامین شده و تا مدتی هم کلیه خدماتی که داده می‌شد از محل تعهدات بیمارستانی بوده است. در عین حال دولت هم تاکنون حدود ۳ هزار و ۵۰ میلیارد تومان در این زمینه کمک کرده است که بخشی از آن یعنی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش به همکاران در نظر گرفته شده و بقیه مربوط به هزینه‌های خدمت‌هایی است که به مردم ارائه شده است و به نوعی برای خرید وسایل و تجهیزات حفاظت فردی، ‌ تامین دارو و تجهیزات و... هزینه شده است.

اعزام ۲۰۰ پزشک طرحی به مناطق مختلف

تقوی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره وضعیت جذب ‌پزشکان در وزارت بهداشت، گفت: در این زمینه ۲۰۰ نفر پزشک در همین مدت کوتاه به مناطق مختلف برای گذراندن طرح اعزام شده‌اند. در عین حال داریم از سازمان برنامه و بودجه پیگیری می‌کنیم تا ۱۰ هزار نفر نیرو را امسال استخدام کنیم که البته مجوز سازمان امور اداری و استخدامی کشور، برای آنها اخذ شده، اما با توجه به وضعیت بودجه‌ای سازمان برنامه و بودجه برای تامین اعتبار آنها باید همکاری کند. نظر وزیر بهداشت بر این است که ۱۰۰۰ نفر از این افراد پزشک باشند. خصوصا نکته مورد توجه این است که ما باید در بخش‌های بهداشت پزشکانی را به کار بگیریم که بتوانند در زمان همه‌گیری و بیماری‌های واگیر کمک کنند. شاید راه‌اندازی مرکز CDC کشور، موضوعی بسیار مهم بوده و در دستور کار است تا بتوانیم تامین نیرو کنیم. البته این فقط مخصوص دانشگاه‌ها نیست. در حال حاضر در ستاد وزارتخانه در زمینه نیروهای متبحر و دارای تخصص در این حوزه دچار کمبود و ضعف هستیم و بر همین اساس نظر وزیر بهداشت بر این است که همکارانی در این زمینه تربیت شوند. البته در رشته‌ها و تخصص‌های مورد نیاز در این زمینه. در زمینه سایر تخصص‌ها نیز به نسبت پست‌های خالی در تشکیلات دانشگاه‌ها از محل همین ۱۰ هزار نفر تامین می‌شوند.

کاهش درآمد بیمارستان‌ها در دو ماه گذشته

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت جراحی‌های الکتیو در بیمارستان‌ها، ‌ اظهار کرد: متاسفانه در اسفند و فروردین درآمد بیمارستان‌ها به شدت کاهش یافته است که ممکن است منجر به بحران شود. در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد حقوق پرسنل ما از محل درآمدهای اختصاصی پرداخت می‌شود. اگر نتوانیم این مشکل را حل کنیم، ممکن است حتی پرداخت پرسنلی‌مان هم با مشکل مواجه شود. پیشنهاد دادیم که از محل یک میلیارد یورویی که در اختیارمان قرار دارد، سرفصلی را با عنوان جبران کاهش درآمدهای بیمارستان‌ها در نظر بگیریم که با موافقت مقامات تصمیم‌گیر بتوانیم مشکلات بیمارستان‌ها را در این زمینه کاهش داده و پرداخت‌های معمولی و خصوصا پرداخت‌های پرسنلی دچار مخاطره نشود.

تقوی‌نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره هزینه‌ ایجاد تخت‌های نقاهتگاهی گفت: در حال حاضر در زمینه تخت‌های نقاهتگاهی و بیمارستان‌های صحرایی تلاش کردیم که از امکانات موجودمان استفاده کنیم. در شرایطی که در استان گیلان دچار مشکل شدیم، ارتش جمهوری اسلامی بلافاصله در بیمارستان رازی سعی کرد که یک بیمارستان صحرایی را تجهیز کند که بخشی از آن در روزهای ابتدایی مورد استفاده قرار گرفت. در حال حاضر حدود حداقل ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی در کشور داریم که تاکنون برای استفاده از آن‌ها نیازی احساس نشد. در حال حاضر بیمارستان‌های ما گنجایش بیماران موجود را دارند. برخی بیمارستان‌ها به طور خاص برای مبارزه با کرونا بودند و خوشبختانه علی‌رغم تجهیز نقاهتگاه‌ها، خیلی به آن‌ها نیاز پیدا نکردیم و اکنون شرایط بیمارستان‌ها مناسب است. نقاهتگاه‌هایی که در محیط‌های دانشگاهی است برای شرایط اضطرار حفظ می‌شوند، ‌ اما آن‌هایی که در اماکن تفریحی و... تعبیه شده، ‌ به دستگاه‌ها بازمی‌گردد. البته مهم‌تر از استقرار این تخت‌ها تجربه‌ای است که در این زمینه به کمک نیروهای مسلح به دست آمد تا بلافاصله بتوانیم در بحران‌ها از این مراکز استفاده کنیم.

اضافه شدن ۱۵هزار تخت بیمارستانی تا سال ۱۴۰۰

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز ۱۵ هزار تخت به ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ما اضافه می‌شود. این یک شرایط جدی‌تری را فراهم می‌کند تا بخش عمده‌ای از تخت‌ها را به عنوان تخت آی‌سی‌یو تعریف کنیم. بین ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تخت را در نظر گرفتیم تا بتوانیم با اعتبارات لازم، تجهیز کنیم و امیدواریم کفایت کند.    

تقوی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره هزینه انجام شده برای خرید کیت‌های تشخیصی کرونا، گفت: در زمینه کیت‌ها اوایل باید از کیت‌های وارداتی استفاده می‌شد، اما اکنون عمدتا این کیت‌ها از شرکت‌های داخلی تامین می‌شود که عدد دقیق آن را هیات‌امنای صرفه‌جویی ارزی باید اعلام کند. در ارتباط با تجهیزات سرمایه‌ای حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان پول در اختیار هیات امنا بوده و صرف شده که طبیعتا  بخش‌عمده‌ای از آن‌ها برای همین موارد بوده است.

وی افزود: عمده مایحتاج، چه به صورت خریدهای سرمایه‌ای و چه خریدهای مصرفی، آن‌هایی است که هیات امنا به صورت تضمینی از شرکت‌های داخلی خریداری می‌کند.

وی درباره میزان هزینه‌کرد وزارت بهداشت در سامانه ۴۰۳۰، گفت: از ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تشکر می‌کنم که تجهیزات و امکاناتی را در این زمینه در اختیار ما قرار دادند. بخشی از نیروهایی که به صورت داوطلبانه و از محل اعتبارات ستاد اجرایی مشغول به کار شدند، خود دوستان در ستاد تامین اعتبار کردند. طبق گزارش ما تا حدود دو هفته پیش ۴.۵ میلیارد تومان هزینه کرده‌اند. ما هم تقبل کردیم که برای آن دسته از تجهیزات و نیروهایی که داوطلب نبوده‌اند، ‌ حدود ۱.۵ میلیارد تومان حداکثر کمک ‌کنیم و بقیه را خود دوستان در ستاد تقبل می‌کنند.

پیشنهاداتی برای تشویق کارکنان خط مقدم مبارزه با کرونا

تقوی‌نژاد درباره طرح‌های تشویقی برای کارکنان درمانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند، گفت: ما پیشنهاداتی را مطرح کردیم که امشب نهایی و فردا در ستاد کرونا مطرح می‌شود. مثلا اینکه این افراد سنوات‌شان به عنوان سنوات قابل‌ قبول، قبل از بازنشستگی‌شان از آن دوران کم شود یا خدمات‌شان دو برابر حساب شود. در زمینه اضافه کاری پیشنهاد دادیم که اضافه‌کاری آنها دو برابر محسوب شود و کسانی که در این بحران کار کردند، در ارزشیابی‌ها لحاظ شود. گروهی با درج در پرونده  مورد تشویق قرار گرفته و اضافه‌کارشان از کارانه تفکیک و پرداخت شود. این مباحث به طور دقیق فردا در ستاد کرونا مطرح و نتیجه همه آن‌ها اعلام می‌شود.

تجهیز بیش از ۱۵۰۰ تخت ویژه در دستور کار

وی درباره ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در کشور، گفت: اقداماتی که در این زمینه انجام دادیم، یکی افزایش تخت‌های ویژه است که تجهیز بیش از ۱۵۰۰ تخت را در دستور کار داریم که باید برای شرایط اضطراری آماده شوند. همچنین آمادگی بیشتر نقاهتگاه‌ها و قرنطینه‌ها مراکزی است که باید در این زمینه در نظر گرفته شود. به مردم توصیه می‌کنیم که تا حد امکان در خانه بمانند و پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند. ما خودمان را آماده کردیم که تخت‌های ویژه را توسعه داده و بیمارستان‌های جدید را به عرصه خدمت اضافه کنیم. طی همین مدت بیمارستان‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد قرار داشتند، در اختیار قرار گرفتند که به عنوان مثال در گیلان و برخی مناطق دیگر این اتفاق افتاد که بلافاصله تجهیزات مورد نیازشان را تامین و این بیمارستان‌ها را به بهره‌برداری رساندیم.

تقوی‌نژاد افزود: در عین حال یکی از مواردی که در دستور کار است این است که از محل اعتبارات یک میلیارد یوروی صندوق توسعه ملی بیمارستان‌های بالای ۸۰ درصد ساخت، شناسایی شده و در اولویت تجهیز و راه‌اندازی قرار گیرند.

وی در پاسخ به سوالی درباره قرادادهای ۸۹ روزه پرستاران و فیش‌های ۲۰ هزار تومانی تشویقی برای برخی پرستاران، گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار نفر نیرو را در اسفند ماه از محل آزمون استخدامی آبان ماه به کار گرفتیم که از این تعداد ۴۵۰۰ نفرشان پرستار بوده است و ۲۲۰۰ نفر را هم از محل مجوزهای سابق در حال استخدام داریم و ۳۰۰۰ نفر هم از محل استخدام مرحله قبل قرار است کسانیکه حداقل نمره قابل قبول را آوردند، به این تعداد اضافه کنیم. از این ۳۰۰۰ نفر هم بیش از ۲۰۰۰ نفر از کادر پرستاری خواهند بود و طبیعتا کسانی که در شرایط فعلی با قرادادهای ۸۹ روزه بر سر کار آمدند، در مراحل بعدی استخدام در اولویت قرار می‌گیرند.

تقوی‌نژاد تاکید کرد: در زمینه ارائه تشویقی به این افراد، مساله اصلی وزارت بهداشت عدالت در پرداخت است. استان‌هایی که این تفاوت در پرداخت به صورت مشهود در آن‌ها دیده شده اطلاعات را در اختیار ما قرار دهید تا پیگیری کنیم. عدالت در پرداخت موضوعی اساسی است. بخشنامه اخیر وزیر بهداشت هم در این زمینه بود کسانیکه در بخش‌های کرونایی کار می‌کنند، در اولویت پرداخت قرار گیرند. تاکنون هم حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتباراتی بوده که در این زمینه پرداخت شده تا به عنوان پاداش در اختیار همکاران قرار گیرد. البته ممکن است در برخی جاها بی سلیقگی‌هایی انجام شده باشد. قطعا عدد ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان برای همکاران‌مان مطلوب ما نبوده و در شان همکاران ما هم نیست. حتما به این موضوع رسیدگی می‌کنم.

وی درباره شهید خدمت محسوب شدن پرستاران و پزشکانی که در بخش‌های کرونا فعالند، ‌ گفت:‌ بحث شهید خدمت مقوله‌ای بسیار حساس است. زیرا این مجوز را مقام معظم رهبری داده‌اند و بر این اساس برای تشخیص اینکه چه افرادی مشمول آن شوند، یک کمیته کاری تشکیل شده است. آقای وزیر حساسیت دارند که افرادی که واقعا در ارتباط با کرونا بودند و علت فوت‌شان مراجعه مستقیم با کرونا بوده، ‌ مورد توجه قرار گیرد تا از این مساله استفاده دیگری نشود. کسی که شهید خدمت تلقی می‌شود برای استفاده از امتیازات قانون جامع ایثارگران یا باید مقام معظم رهبری موافقت کنند و یا اینکه باید سیر قانونی مجلس را طی کند. در این زمینه نامه‌ای تنظیم شده که خدمت مقام معظم رهبری ارسال شود. بنابراین مساله‌ای که قوانین حساسی دارد، باید به طور جدی بررسی شود. قرار است بعد از این مجوز، در استان تهران به صورت پایلوت این مساله از سوی کمیته کاری مورد رسیدگی قرار گیرد و سپس نتایج به صورت سراسری اعلام می‌شود.

تقوی‌نژاد درباره کمک‌های مردمی و خیرین سلامت ضمن تشکر از اقدامات آنها، گفت: بسیاری از مردم تجهیزات و امکانات اولیه برای بیمارستان‌ها خریده و به صورت خودجوش مکان‌های عمومی را ضدعفونی کردند. در زمینه بحث "کرونا یک" و "کرونا دو" در بورس هم مردم به نظام سلامت اعتماد کردند. حدود دو روز از اعلام نماد نیکوکاری کرونا یک و کرونا دو گذشته بود که مردم به میزان ۱۵ میلیارد تومان مشارکت کردند که از این میزان ۴ میلیارد در "کرونا یک" مستقیم است و بقیه آن در "کرونا دو" به گونه‌ای است که منافع آن در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 7 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!