يكشنبه، 30 ارديبهشت، 1403 | Sunday 19th of May 2024
۱۵:۴۹
تحلیل نظامی - کد خبر : 4023
دوشنبه، ۲۹ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰

نگاهی به حادثه دریایی ارتش و تضعیف نظام دفاعی کشور

بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد اصابت موشک کروز عامل اصلی حادثه کنارک محسوب شده و نقش ناوشکن جماران تنها به‌عنوان یک سکو جهت پرتاب کروز دریایی یادشده است .

نگاهی به حادثه دریایی ارتش و تضعیف نظام دفاعی کشور

بررسی های تخصصی نشان می دهد اصابت موشک کروز عامل اصلی حادثه کنارک محسوب شده و نقش ناوشکن جماران تنها به عنوان یک سکو جهت پرتاب کروز دریایی یادشده است .بر اساس اطلاعات موجود در برخی وب سایت های نظامی و تحقیقاتی ظاهراً موشک نیز از نوع ارتقاءیافته موشک نور یعنی کروز قادر بوده که شعاع پردازش نسبت به هدف نیز دقیق و هوشمند است.

اما آنچه مهم تر از این چنین حادثه دل خراشی ارزیابی می شود؛ سناریوهای پنهان و به نوعی جنگ روانی است که تلاش دارد با زیر سؤال بردن تجهیزات و توانمندی های نیروهای مسلح ایران ازجمله ارتقاء و ساخت تجهیزات پدافند بومی ،ساخت تانک، خودروهای زرهی ،سلاح های انفرادی ،ناوشکن و ناوچه های سطحی و زیرسطحی چنین اقداماتی را به اشکال مختلف تحت الشعاع قرار داده و در کنار آن تضعیف بنیادین نیروهای مسلح را که به نوعی اولین جبهه دفاعی نظام به شمار می رود را مطرح سازد .

حال آنکه چنین حوادثی در سطوح مختلف و در طی آزمایشات یگانی امری قابل پیش بینی محسوب شده و برای آن نیز یک برنامه ریزی های دقیق در سطوح یگانی صورت گرفته است. به عنوان مثال آزمایش گردان های پیاده در تمامی ارتش ها که بر مبنای تیراندازی ،توانمندی جسمی و ... است یک درصد مشخصی را به عنوان تلفات اختصاص می دهد و یا این که در تمامی رزمایشات چه دریایی ،زمینی و هوایی وجود هرگونه تلفات با توجه به نوع و سلاح های به کار گرفته شده وجود داشته و این یک موضوع کاملاً حساب شده در توانمندی رزمی محسوب می شود.

طراحی تسلیحات راهبردی و ویژه

حال آنچه در حادثه ناوچه کنارک حائز اهمیت است تست سلاح های بومی است که نشان می دهد صنعت دفاعی کشور به شرایط ویژه ای از خودباوری رسیده که می تواند تسلیحات راهبردی و ویژه ای را طراحی و به تولید انبوه برساند .موشکی که از ناوچه جماران شلیک گردید نیز در راستای افزایش سطح دفاعی زیرسطحی موردتوجه تحلیلگران نظامی قرار دارد و می تواند قدرت دفاعی غیرقابل پیش بینی نیروی دریایی ارتش را به رخ سایر ارتش های بیگانه منطقه ای و فرا منطقه ای بکشد .

به نظر می رسد پس از حادثه تلخ اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی در زمستان سال گذشته سناریویی جهت تضعیف بنیه دفاعی کشور با مبنا قرار دادن ارتش و سپاه از سوی طراحان بیگانه در حال شکل گیری است که متأسفانه برخی از رسانه های داخلی دانسته و ندانسته به این چالش دامن زده و آن را به عنوان یک نقطه ضعف جدی برای ساختار دفاعی کشور مطرح ساخته اند که این خود یک جنگ نرم با ابعاد مختلف امنیت ملی ،جنگ اطلاعاتی ،جنگ سایبری و ... است.

در کنار این جنگ نرم ؛ نگاه به تضعیف سلسله مراتب نیروهای مسلح باهدف کاهش سطح تصمیم گیری مهم ترین مؤلفه ای است که در این جنگ تمام عیار قابل ارزیابی است و نمونه های آن نیز شایعه به شهادت رسیدن امیر سرتیپ پور دستان جانشین سابق ارتش ،شهادت فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ،شایعه فرمانده سپاه قدس و.... است.

حوادث نظامی در سطوح مختلف

در ادامه بی تردید حوادث نظامی در سطوح مختلف تنها برای یک کشور خاص محسوب نمی شود و در تمامی نیروهای مسلح امری متداول بوده و همچنان نیز قابل پیش بینی است. به عنوان مثال در 25 مارس سال 2005 میلادی یک رادار پاتریوت نیروی هوایی ارتش آمریکا مستقر در پایگاه هوایی کویت اشتباهاً توسط یک موشک هارم شلیک شده جنگنده اف 16 نیروی هوایی آمریکا ساقط شد که در بیش از 10 تن جان خود را از دست دادند و موارد ازاین دست بسیار فراوان بوده که بسیاری از ارتش ها به دلایل مختلف از ارائه آن برای عموم جامعه جلوگیری می کنند .

ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با هوشیاری تمام توانسته اند در راستای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حرکت کرده و نشانه های بارز آن تقدیم هزاران شهید ارتش و سپاهی است؛ که به تارک این نظام مقدس ماندگار و نقطه اتکایی جهت پیشبرد قدرت جمهوری اسلامی ایران محسوب می شوند .

بی تردید حادثه ناوچه کنارک قلب تمامی سرزمین ایران را به درآورد؛ اما باید بدانیم که این ماهیت ازجان گذشتگی ارتش مردمی و حزب الله که خطرات را با تمام وجود برتن می خرد تا امنیت در سطوح مختلف زمینی ،هوایی و دریایی تأمین شود و شهادت رمز افتخار برای دلاورمردانی است که در این عرصه تاریخی قدم برداشته و محکم بر سر ایمان و تعهد خود ایستاده اند.

 
 

مجید ثابتی

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
نظرات کاربران
 1. واقعا چرا در رسانه ها نگفتن که واقعیت چی هست .در این رسانه ها انگار ابزارهای فیلتر زیاده ولی در این تحلیل به خوبی برخی موارد بازگو کرده و واسم جالبه که ایا این یک حادثه بوده یا نکنه خرابکاری باشه

 1. یکی از دلایل رشد ارتش ها در جهان استفاده دقیق از تجهیزات مدرن است ؛پس به نظرم این حادثه امری قابل پیش بینی است و واسه من جالبه که ما مجهز به موشک کروز شده.

 1. چرا از طرف ارتش فاف سازی نشده ؟ مگه این سربازان در راه امنیت شهید نشدند .متاسفانه صدا سیما هم انگار خوابه واقعا که

 1. چند تا مطلب خوب داخل این نوشته وجود داره اول این که ارتش داره به سمت تخصص و تجهیزات مدرن پیش میره که ودش بسیار مهمه هست .دوم کالا درسته که در هر تمرین و مانوری به هرحال تلفات وجود داره البته درصد رقم من اطلاعی ندارم سوم این که این چنین مسایل رایج هست در بسیاری از ارتش که البته خیلی هاشون مطرح نمی کنند و این صداقت نظامیان ما رو داره نشون می دهد .خدا رحمت کنه شهدای ارتش دریا دل

 1. ارتش نماد قدرت ایران هست .بهتر بود کمی شفاف سازی میکردند اما قدرت برتر منطقه ما هستیم

 1. همین که امروز نیروهای مسلح به ویژه ارتش در حال تقویت تجهیزات بومی خودش هست جای تقدیر داره اما به نظرم فرماندهان و مسئولان ارتش بایستی زودتر چنین اقدامی انجام می دادن و رسانه ای میکردن اما با خوندن چنین نوشته ای واقعا باید تشکر هم کرد چون کار سختی دارند.

 1. آیا در تمامی رزمایش ها چنین چیزی رایج هست؟ولی بهتر بود از ارتش یک نفر توضیح کاملی در این خصوص در رسانه میلی می داد .واقعا خوب نیست که خون شهدا پایمال بشه خود من به شخصه یلی ناراحت شدم که چنین حادثه ای رخداده و رسانه ها نیز کمتر پرداختن هرچی باشه این ها فرزندان همین مملکت بودند. نوشته جالبی بود

 1. واسه من جالبه چرا رسانه دولتی به این موضوع نپرداخته و ایا بهتر نبود ارتش این اماجرا به طور مستقل بررسی می کرد.فکر نمیکنم این فقط یک حادثه باشه ولی به هرحال بایستی واسه همه باز بشه

 1. مطالعه جالبیه و به نظم بایستی در هنگام ازمایش تمامی جوانب سنجید

 1. عالی بود ؛ما به داشتن چنین ارتشی افتخار میکنیم .

 1. این حادثه تلخ نشون داد که نیاز به فناوری و علم دریایی داریم و با یستی ارتش به این نکته مهم توجه کنه.از طرف دیگه چرا مسئولی از از ارتش برای رسانه ها این حادثه و ازمایش رو تشریح نکرد.

 1. برای تغییر باورهای غلط باید دلیل این حادثه موشکافی بشه به نظرم اینکه بگزاریم یک مدت بگذره و هیچ مسئولی پاسخگو نباشه کار درستی نیست

 1. I think I can say an excellent level

 1. واقعا تاسف خوردم ؛چرا هیچ کسی پاسخگو نیست واقعا افتضاحه

پربیننده‌ترین اخبار تحلیل نظامی
پربیننده‌ترین اخبار تحلیل نظامی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز يكشنبه، 30 ارديبهشت، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!