سه شنبه، 8 آذر، 1401 | Tuesday 29th of November 2022
۰۱:۱۷
سلامت - کد خبر : 1156
يكشنبه، ۱۰ آذر، ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۰

نکاتی که باید در هنگام استفاده از استخرهای عمومی رعایت کرد

برای جلوگیری از انتقال چنین بیماری هایی علاوه بر رعایت فردی باید مجریان اماکن نیز ضوابط بهداشتی را رعایت کنند

نکاتی که باید در هنگام استفاده از استخرهای عمومی رعایت کرد


شنا یکی از ورزش های مفرح و پرطرفدار بخصوص در فصل تابستان است، اما در کنار این شادی و نشاطی که دارد همواره نگرانی هایی را برای امکان ابتلا به آلودگی یا بیماری ایجاد می کند. افرادی که به طور مکرر و زیاد از استخر های عمومی استفاده می کنند در معرض این آلودگی ها قرار دارند و باید به نکاتی توجه کنند تا دچار بیماری های مختلف نشوند.

 


یکی از دغدغه های اصلی مراجعه کنندگان به استخرهای عمومی و یا دیگر امکانی که در استفاده ی همگانی قرار دارند رعایت بهداشت آن محیط است، طبیعی است که به دلیل تردد افراد مختلف که گاهی دارای بیماری های خاص از جمله بیماری پوستی نیز هستند محیط آلوده می شود. اما همه این بیماری ها قابلیت انتقال ندارند و در صورت کنترل نامناسب محیط می توانند باعث بروز مشکلاتی برای مراجعه کنندگان شوند، استخرها به دلیل فراهم بودن رطوبت و گرما یک محیط مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها و قارچ ها به شمار می روند. بنابراین برای جلوگیری از تکثیر این ویروس ها باید دستورالعمل هایی را که وزارت بهداشت در تمامی این مراکز ابلاغ کرده رعایت نمود، از جمله ی این موارد ضدعفونی مداوم سطوح استخر توسط مسئولان استخر می باشد.


اکثر بیماری های عفونی از طریق تماس مستقیم انتقال می یابند، بنابراین با کنترل بهداشت سطوح در اماکن عمومی از انتقال ویروس بیماری جلوگیری می شود. به عبارت دیگر می توان گفت که امکان انتقال بیماری از طریق آب استخر بسیار کمتر از انتقال توسط نشستن بر روی سطوح در لبه استخر یا سونا و جکوزی می باشد. بعضی از بیماری های پوستی مانند پسوزیاس مسری نبوده و انتقال نمی یابند، البته ظاهر افراد مبتلا به این بیماری شاید غلط انداز باشد و این شبه را ایجاد کند که آن بیماری ویروسی است. گفتنی است امکان انتقال بیماری هایی مثل زگیل هم با تماس مستقیم بوده و از طریق آب استخر انتقال نمی یابد. افرادی که دارای بیماری های جلدی و غیر مسری هستند با مراجعه به استخر به دلیل رطوبت و حرارت موجود باعث تشدید بیماری خود می شوند ، پس بهتر است کسانی که پوست شان به هر دلیلی مانند خراشیدگی یا سوختگی قرمز و ملتهب است از مراجعه به اماکن عمومی مثل استخرها خودداری کنند.

 


از جمله خدماتی که در استخر ها ارائه می شود ماساژ است، اگر ماساژور بهداشت محیطی مانند نظافت تخت ، ملحفه و حوله ها را رعایت نکند می تواند باعث انتقال عفونت از مراجعه کنندگان قبلی به فرد سالم شود. بدیهی است که اگر خود ماساژور دارای بیماری پوستی باشد به مراجعه کننده ی خود انتقال می دهد، هرچند هر تماس پوستی مستقیم بین فرد سالم و بیمار باعث انتقال عفونت نمی شود. البته نباید جانب احتیاط را فراموش کنیم و رعایت بهداشت فردی در اولویت است، بهداشت اماکن عمومی از جمله استخرها محدود به انتقال بیماری های پوستی نیست و امکان انتقال عفونت در دیگر بخش های بدن مانند گوش و بینی و دستگاه گواری و ادراری نیز وجود دارد. برای جلوگیری از انتقال چنین بیماری هایی علاوه بر رعایت فردی باید مجریان اماکن نیز ضوابط بهداشتی را رعایت کنند.
 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 8 آذر، 1401
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد
تحلیلگر ایران زمین
چین؛ مثال نقض شکست اقتصادها با توسعه نامتوازن؛ دنگیسم، سیاستی که شاید در آینده دیگر جواب ندهد

با هدایت دنگ شیائوپینگ اقتصاد چین در دهه ۸۰ و ۹۰ دچار تحول شد. در دوره ریاست جمهوری جیانگ زمین سرکوب سیاسی و رشد اقتصادی پیگیری شد و همین سیاست در دوره ریاست جمهوری هو جینتائو و شی جین پینگ به اوج خود رسید.

رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران
تحلیلگر ایران زمین
رویای زمستان سخت اروپا بر باد رفت؛ از زیرکی ترکیه تا دست خالی ایران

پوتین امیدوار بود با آغاز زمستان و احتیاج اروپا به گاز روسیه، بتواند اوکراین و متحدان غربی اش را در تنگنا قرار دهد و شرایط را به نفع خود تمام کند اما انتشار خبر پر شدن مخازن گازی اروپا آب سردی بر پیکر او ریخت.