پنجشنبه، 6 آبان، 1400 | Thursday 28th of October 2021
۱۱:۱۸
فناوری - کد خبر : 3498
سه شنبه، ۰۲ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰

ناسا قطعه‌ای از سطح مریخ را به زمین می آورد

پروژه چند میلیارد دلاری بازگرداندن قطعه ای از سطح مریخ به زمین شامل سه پرتاب جداگانه خواهد بود

ناسا قطعه‌ای از سطح مریخ را به زمین می آورد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از دیلی میل، آژانس فضایی اروپا به همراه ناسا یک برنامه جاه‌طلبانه را برای آوردن یک قطعه از سیاره مریخ به زمین تا سال 2031 میلادی در نطر دارند. در نشست مجازی که این هفته برگزار شد، دو آژانس فضایی نقشه خو را فاش کردند و مریخ نورد ناسا در ماه فوریه سال بعد جهت جمع آوری نمونه های سنگی در مریخ فرود خواهد آمد. ناسا در سال 2026 راکت دیگری را به مریخ ارسال می کند تا تکه سنگ ها را جمع آوری کند، درنهایت شاتل سوم در سال 2031 در سطح مریخ فرود می آید تا نمونه ها را برای دانشمندان زمین بازگرداند. همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا در پروژه بازگرداندن قطعه ای از سطح مریخ به زمین درحدود چند میلیارد دلار برآورد می گردد.

این دو آژانس فضایی در هفته جاری طی یک نشست مجازی برنامه بلندمدت و بلندپروازانه خود را تشریح کردند که شامل ارسال سه فضاپیمای مختلف می شود، البته دو مورد از این فضاپیماها در سطح مریخ فرود خواهند آمد. اولین قدم این پروژه هم در ماه ژوئیه برداشته می شود که مریخ نورد استقامت در فوریه سال آتی روی دهانه jezero مریخ فرود می آید. جثه این مریخ نورد به اندازه یک اتومبیل می باشد که در نزدیکی دهانه"یزرو" فرود می آید، این دهانه یک دلتای رودخانه فسیلی در نیمکره شمالی مریخ می باشد و ظاهرا 4 میلیارد سال قدمت دارد.

پروژه چند میلیارد دلاری بازگرداندن قطعه ای از سطح مریخ به زمین شامل سه پرتاب جداگانه خواهد بود و تا سال 2031 به طول می انجامد. این پروژه از زمان ارسال مریخ نورد استقامت که در تابستان سال جاری خواهد بود آغاز می گردد، هدف نهایی این ماموریت که با نام"آوردن نمونه از مریخ" شناخته می شود این است که قطعه ای از سطح مریخ را که یک دهه به طول می انجامد به زمین بیاورد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار فناوری
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 6 آبان، 1400
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید
حسین قلاب دوز
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید

زمانی که کار هایتان را به تعویق می اندازید و از تلاش کردن اجتناب می کنید، شما انتخاب می کنید که اکنون کمتر رنج ببرید تا بعدا بیشتر رنج ببرید. برخی اوقات زمان زیادی طول می کشد تا شما آن رنج را تجربه کنید، اما هیچ وقت آن رنج از بین نمی رود.