گزیده اخبار :

ناتو ماموریت آموزشی در عراق را گسترش می‌دهد

وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل موافقت کرده اند تا ماموریت آموزشی این کشور در عراق را توسعه دهند.

ناتو ماموریت آموزشی در عراق را گسترش می‌دهد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل موافقت کرده اند تا ماموریت آموزشی این کشور در عراق را توسعه دهند.این جلسه در پی رای پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق تشکیل شد.

وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در اولین روز از جلسه دو روزه خود در بروکسل توانسته اند راه حلی نسبی برای از سر گفتن ماموریت آموزشی در عراق پیدا کنند.

پارلمان عراق در پی عملیات های تروریستی آمریکا در خاک عراق از نیروهای آمریکایی و خارجی خواسته بود این کشور را ترک کنند و حالا دبیر کل ناتو می گوید در هماهنگی با دولت عراق گام اولی برای حل این مشکل پیدا شده است.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت: روز چهارشنبه وزرای دفاع بر حمایت ما از عراق تایید کردند و در اصول از توسعه ماموریت آموزشی ناتو در این کشور حمایت کردند. در اولین مرحله این کار شامل انجام فعالیت های آموزشی مربوط به ائتلاف جهانی علیه داعش می شود.وزرای دفاع در عین حال موافقت کرده اند که به دنبال گسترش کار ورای این مرحله اولیه باشیم. یک یک این قدم ها با ارتباط نزدیک و هماهنگی با دولت عراق و ائتلاف علیه داعش انجام می شود و باید به یاد داشته باشیم که ما برای آموزش و کمک سربازان عراقی در این کشوریم. و هدف ما توانمندتر کردن آنها در جنگ علیه دشمن مشترکمان داعش است

تا اینجای کار اسپانیا موافقت کرده بخش عمده ای از نیروهای خود در ائتلاف علیه داعش را زیر چتر ناتو ببرد و برای ماموریت آموزشی سربازان عراقی فعال کند اما تاکید کرده هر گونه تغییری باید با موافقت دولت عراق باشد.

بن والاس وزیر دفاع بریتانیا نیز در این اجلاس گفته است نیروهای بریتانیا به دعوت دولت عراق به این کشور رفته اند و باید این موضوع را که پارلمان عراق به خروج نیروها از خاکش رای داده به رسمیت شناخت.بر اساس گزارش ها از موضوعات مورد بحث وزرای دفاع ناتو در کنار انتقال نیروها، گسترش مناطق آموزشی و بهبود برنامه های آموزشی بود.

جلسه وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو روز پنجشنبه هم ادامه خواهد داشت و قرار است در اولین ساعات صبح کنفرانس خبری توسط مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا برگزار شود.

به گفته او مذاکراتی با نخست وزیر عراق و سایر وزرا در جریان است و در نهایت بریتانیا آنگونه که عراق بخواهد عمل می کند. او تاکید کرده که از نظر دولت بریتانیا حضور در عراق برای کمک به ساخت این کشور و بهبود وضعیت امنیتی آن مهم است و بریتانیا به دنبال این است که آیا ناتو سازمان مناسبی برای رسیدن به این هدف هست یا نه.

وزیر خارجه آلمان گفته است هنوز برای گفتگو درباره انتقال نیروها زود است اما کشورهای اصلی که در عراق نیرو دارند روز جمعه در کنفرانس امنیتی مونیخ بازهم درباره این موضوع گفتگو خواهند کرد.

امتیاز 3.08/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه