پنجشنبه، 3 تير، 1400 | Thursday 24th of June 2021
۱۹:۵۸
پنجشنبه، ۲۰ خرداد، ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۸

مهم‌ترین فعالیت داعش که مغفول مانده است

ماجرای طراحی رسانه‌ای برای مراسم سربریدن!

مهم‌ترین فعالیت داعش که مغفول مانده است

به گزارش خبرگزاری ایران زمین، سیدیاسر قزوینی مدرس دانشگاه تهران و یکی از پژوهشگران در حوزه داعش است که روی این پدیده تحقیقات زیادی انجام داده است. او پیش‌تر به عنوان مشاور در کنار ابراهیم حاتمی‌کیا و در جریان تولید فیلم سینمایی «به وقت شام» حضور داشت. 

قزوینی در گفت‌وگو یی به سؤالاتی درباره داعش و فعالیت‌های رسانه‌ای درباره آن پاسخ داد. 

به نظر شما مستندهایی که درباره داعش ساخته می‌شود و یا کتاب‌هایی که در این زمینه به رشته تحریر درآمده است، به خوبی توانسته فضای داعش و تفکرات آنها را به مخاطب ایرانی معرفی کند؟ 

اکثر کارهایی که در مورد داعش ساخته می‌شود، دارای خلأهای تحقیقاتی است. فرآیندی که لازم است قبل از آغاز کار انجام شود. این خلأها از نکات جزئی تا موضوعات بزرگتر را شامل می‌شود. برای مثال در بسیاری از آثار می‌بینید که تروریست‌ها در حال سیگار کشیدن‌اند، این موضوع در حالی است که داعش آن را حرام اعلام کرده و هر کس سیگار بکشد، تعزیر می‌شود.

معتقدم بخش زیادی از کارهایی که تاکنون ساخته شده است، به نوعی آب ریختن در آسیاب داعش است! اگر بگویید داعش خون‌ریز است، اتفاقاً در زمین او بازی‌ کرده‌اید و او هم همین را می‌خواهد. 

با آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش به ویژه در عراق و سوریه، ماه‌هاست با کاهش قدرت داعش روبه‌رو شده‌ایم و کمتر شاهد اثرگذاری آن هستیم. از این روی تعداد آثاری که درباره داعش نوشته و یا ساخته می‌شود به‌شدت کم شده است. به نظر شما اکنون نباید به داعش پرداخت؟ 

به نظرم اکنون زمان آن فرا رسیده است که نویسندگان، مستندسازان و ... سراغ موضوعات جدیدی درباره داعش بروند. موضوعاتی که متفاوت‌تر از چیزهایی است که تاکنون بدان پرداخته شده و کسی سراغش نرفته است. برای مثال «بازی‌های کامپیوتری و داعش»، «آخرالزمان و داعش» و ... از جمله موضوعاتی است که کمتر بدان پرداخته شده اما در شناخت داعش مهم و تأثیرگذارند. جالب است بدانید یکی از موتورهای محرکه‌ داعش، موضوع آخرالزمان است. داعشی‌ها در تعلیمات خود روی این موضوع بسیار کار می‌کنند. 

علاوه بر این، دقت داشته باشید که مهم‌ترین بخش داعش، رسانه‌ها و فعالیت رسانه‌ای آن است. با این حال هنوز کسی به خوبی به این بعد از فعالیت‌های داعش نپرداخته است. حتی شاید لازم باشد که مهندسی معکوس کرد و پی به کارکرد رسانه در داعش برد. 

 شما در پروژه فیلم سینمایی «به وقت شام» با ابراهیم حاتمی‌کیا همکاری داشتید، از تجربه کار کردن با آقای حاتمی‌کیا بگویید. 

حاتمی‌کیا واقعاً فهمید که داعش چیست

به نظرم آقای حاتمی‌کیا کارگردان باهوشی است، نسبت به موضوعات مختلف، گاردش بسته نیست و زمانی که می‌بیند شما حرف درستی را می‌زنید، گاردش را نمی‌بندد و استفاده می‌کند تا کار بهتر شود. با مشاوره‌هایی که می‌دادم تغییرات زیادی در فیلمنامه داده شد. به نظرم ابراهیم حاتمی‌کیا واقعاً درک کرد که داعش چیست. با همه عوامل هم حرف می‌زد تا به آنان هم بفهماند که داعش چیست.

به نظرم فیلم سینمایی «به وقت شام» به خوبی فهمید که داعش چیست، چه سبقه رسانه‌ای دارد و نگاهش نسبت به موضوعات مختلف چگونه است. 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سینما و تئاتر
پربیننده‌ترین اخبار سینما و تئاتر
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...