دوشنبه، 27 فروردين، 1403 | Monday 15th of April 2024
۱۷:۰۷
سلامت - کد خبر : 3942
چهارشنبه، ۲۴ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰

مقابله با کرونا مستلزم تولید چند نوع واکسن است

بررسی گروهی از محققان و پزشکان کشورهای مختلف نشان می‌دهد غلبه بر ویروس کرونا مستلزم تولید چند نوع واکسن مختلف است و با تنها یک واکسن نمی‌توان ویروس مذکور را مهار کرد.

مقابله با کرونا مستلزم تولید چند نوع واکسن است

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، پس از شیوع ویروس کرونای جدید، محققان با حداکثر توان در پی یافتن دارویی برای پیشگیری یا درمان این بیماری برخاستند. علی‌رغم تعداد زیادی از داروهای پیشنهادی هیچکدام به مرحله تولید انبوه نرسیده‌اند.

ناشناخته‌ها پیرامون این ویروس جدید بسیار زیاد است و هر روز اطلاعاتی جدیدی از آن به دست می‌آید. با اینحال گمانه‌زنی‌ها بر این بود که تا دست یافتن به تولید انبوه واکسن برای مقابله با کرونا راه دشواری در پیش نیست اما یافته‌های جدید چیز دیگری می‌گویند.

پژوهشی که توسط گروهی از پژوهشگران به سرپرستی دکتر آنتونی فاوسی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در مریلند آمریکا انجام شده، نشان می‌دهد چالش‌های فراوانی بر سر راه مقابله با ویروس موذی کرونا وجود دارد که چشم انداز مهار آن ظرف یک تا دو سال آینده را کمرنگ می‌سازد.

تا پیش از این تصور می‌شد برای درمان ویروس کرونا به یک واکسن نیاز است و ویروس یادشده از این لحاظ تفاوت معناداری با سایر ویروس‌های بیماری‌زا ندارد. اما تحقیق تازه انجام شده نشان می‌دهد که باید واکسن‌های متعددی برای نابودی این ویروس تولید شده و هر یک به گروه‌های خاصی از مردم تزریق شوند تا بتوان طی چند سال به شرایط عادی زندگی بازگشت.

به گفته پرفسور لری کوری، از اساتید دانشگاه واشنگتن و یکی دیگر از اعضای این گروه تحقیق، «ویروس کرونا موجب رویدادهایی بی‌سابقه در جهان شده و سرعت گسترش آلودگی و عفونت‌های ناشی از آن بسیار سریع‌تر از هر عفونتی در تاریخ مدرن بوده است. برای غلبه بر این چالش به تولید واکسن‌های متعددی نیاز است و تنها یک واکسن نمی‌تواند ویروس کرونا را به طور مؤثر درمان کند.

نویسندگان این مقاله هشدار داده‌اند که واکسنی که می‌تواند جلوی ابتلای افراد جوان به ویروس کرونا را بگیرد، لزوماً بر روی افراد کهنسال به درستی و با اطمینان عمل نمی‌کند و لذا باید برای گروه‌های جمعیتی، سنی، نژادی، قومیتی، جنسیتی و غیره واکسن‌های خاص و متفاوتی تولید شود. از همین رو ممکن است یک واکسن کرونا تنها برای درمان افرادی در یک بخش از جهان کارساز باشد و بر روی دیگر افراد به درستی عمل نکند. بنابراین تولید واکسن‌های کرونا فرایندی بسیار پرهزینه، زمان بر و دشوار خواهد بود.

به گفته این محققان کشف همین مساله ضرورت همکاری بین المللی همه کشورها و کنار گذاشتن خصومت‌ها برای تشریک مساعی و به اشتراک گذاری تجربیات کشورهای مختلف برای غلبه بر ویروس کرونا را ضروری می‌سازد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 27 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!