گزیده اخبار :

معاون رئیس جمهور به برگزاری رفراندوم واکنش نشان داد

همه پرسی یک اصل قانون اساسی است و نباید به دیده سختی به موضوع نگریست
معاون رئیس جمهور به برگزاری رفراندوم واکنش نشان داد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، معاون حقوقی رئیس جمهوری در مورد مطرح کردن موضوع رفراندوم توسط روحانی با اشاره به اینکه ایشان قبلا سوالاتی را در بحث رفراندوم مطرح کرده بودند افزود که قبل از انتخاب موضوع همه پرسی باید نارسایی های قانون آن رفع شود.

رفراندوم نباید محل دعوا باشد

لعیا جنیدی در پاسخ به این سوال که آیا در دولت های بعدی اهتمامی برای اصلاح همه پرسی وجود خواهد داشت، گفت: قابل پیش بینی نیست، ممکن است دولت بعدی علاقه ای نداشته باشد هر دولتی با سیاست های خود کار می کند، رفراندوم نباید محل دعوا باشد.

وی در رابطه با مطرح کردن موضوع رفراندوم توسط رئیس جمهور، اظهار داشت:

در بحث رفراندوم قبلا آقای رئیس جمهور سوالاتی را مطرح کرده بودند، اما معتقد بودیم قبل از آنکه رئیس جمهور بخواهد موضوعی را برای رفراندوم انتخاب کند و لایحه آن را به مجلس بدهد، باید نارسایی های قانون همه پرسی رفع شود. بهتر است در زمینه رفراندوم قبل از آنکه مصداقی اقدام شود قانون همه پرسی مورد اصلاح قرار گیرد، معاونت حقوقی پیشنهاد اصلاح قانون را در قالب یک لایحه داده است. باید ابتدا در این زمین توافقاتی صورت گیرد تا جایگاه و چهارچوب لایحه معین و آثار همه پرسی مشخص شود.

رفراندوم از ظرفیت های قانون اساسی است

جنیدی افزود: همه پرسی یک اصل قانون اساسی است و نباید به دیده سختی به موضوع نگریست، این یکی از گشایش های قانون اساسی است که برای شرایط دشوار و سخت کشور که با آن مواجهه می شود، امکانات و ظرفیت هایی ایجاد می کند و می توان برای حفظ کشور و کارکرد ساختارهای موجود در کشور استفاده کرد، نباید همه چیز را سیاسی کرد از منظر حقوقی رفراندوم از ظرفیت های قانون اساسی است.

معاون حقوقی رئیس جمهور در ادامه گفت: اصلاحات انجام شده در قانون همه پرسی را به دولت ارجاع داده ایم و در دستور کار قرار دارد از جمله این اصلاحات انجام شده در این رفراندوم این است که رابطه نتیجه همه پرسی با قوانین کشور مشخص می شود و اینکه آیا می توان همه پرسی را انجام داد و بعد از آن قانون مغایر با همه پرسی را به تصویب رساند؟. نکته مهمتر این است که چه جمعیتی از عموم مردم باید درخواست کنند تا همه پرسی آغاز شود، این ها نیازمند بازبینی است تا اگر در موقعیتی کلیت حاکمیت احساس نیاز کرد ، چهارچوب کامل تر و قابل اتکاتر حقوقی داشته باشیم، مسیری که باید این لایحه را در دولت طی کند مقداری طولانی است زیرا نیاز به کارشناسی هایی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح قانون همه پرسی به عمر این دولت می رسد، گفت: صادقانه بگویم مطمئن نیستم.

 

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه