معافیت‌های هسته‌ای ایران تمدید نمی‌شوند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معافیت همکاری در برخی پروژه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی از تحریم‌ها تمدید نمی‌شود.
معافیت‌های هسته‌ای ایران تمدید نمی‌شوند

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته اعلام کرد معافیت شرکت‌های بین‌المللی از تحریم‌ها برای همکاری با برخی پروژه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی دیگر تمدید نمی‌شود.

بر پایه این معافیت‌ها شرکت‌های پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) مجاز بودند در چند پروژه مشخص هسته‌ای با ایران همکاری کنند.

به گفته مایک پمپئو مطابق تصمیم جدید کاخ سفید شرکت‌های خارجی باید حداکثر ظرف ۶۰ روز به همکاری در پروژه تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران خاتمه دهند. این تصمیم شامل همکاری برای انتقال پسماند و زباله‌های اتمی به خارج از ایران هم می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال گفته که معافیت همکاری در نیروگاه اتمی بوشهر، برای ابراز اطمینان از ایمنی این تاسیسات برای یک دوره ۹۰ روزه تمدید می‌شود.

پمپئو همچنین اعلام کرد دو همکار ایرانی برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به فهرست اشخاص حقیقی تحریم شده ایالات متحده اضافه شده‌اند. منابع خبری به نقل از بیانیه وزارت خارجه آمریکا این دو فرد را مجید آقایی و امجد سازگار معرفی کرده‌اند. آنها به همکاری در برنامه‌هایی که هدف آن تولید و ساخت سلاح‌های کشتار جمعی عنوان می‌شود متهم شده‌اند.

کاخ سفید در میانه ماه دسامبر ۲۰۱۹ معافیت‌های همکاری در تاسیسات هسته‌ای فردو را لغو کرده بود. تاسیسات فردو محل تحقیق و آزمایش برای ساخت سانتریفیوژهای نسل جدید هستند و امجد سازگار ظاهرا مدیریت راه‌اندازی آنها در فردو را بر عهده دارد.

دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای با ایران را بدترین توافق تاریخ خوانده و می‌گوید هدف از "فشار حداکثری" کشاندن جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره برای دست یافتن به توافقی است که نگرانی جامعه جهانی در مورد دست‌یافتن ایران به بمب اتمی را برای همیشه بر طرف کند.

امتیاز 3.83/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه