دوشنبه، 7 خرداد، 1403 | Monday 27th of May 2024
۰۵:۳۵
سیاست - کد خبر : 2512
يكشنبه، ۱۱ اسفند، ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۰

مصباحی مقدم: لیست سیاهی وجود ندارد

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اینکه گفته می‌شود اگر ایران با تعبیر غلط مطبوعات به لیست سیاه FATF بپیوندد برای بازگشتش حتی بعد از تحریم‌های آمریکا نیز پروسه طولانی نیاز است، باید بگویم که چنین حرفی درست نیست.

مصباحی مقدم: لیست سیاهی وجود ندارد

غلامرضا مصباحی مقدم در ارتباط با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF اظهار کرد: در FATF  اصطلاحی به نام لیست سیاه وجود ندارد. آنچه وجود دارد لیست کشورهای همکار، غیرهمکار، در حال همکاری و تعلیق شده در حال همکاری با FATF است. 

وی در ارتباط با امکان همکاری مجدد با FATF گفت: در این برهه ما مجددا وارد لیست کشورهای غیرهمکار با FATF  شدیم. البته آنچه تصویب شده مجددا فرجه ای برای ایران باقی گذاشته که هر وقت دو کنوانسیون پالرمو و CFT را تصویب کرد، مجددا امکان ورودش به لیست کشورهای همکار وجود دارد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: برخلاف آنچه قبلا گفته می شد و در مطبوعات کشور به آن دامن می زدند که اگر ایران به تعبیر اشتباه مطبوعات به لیست سیاه FATF بپیوندد برای بازگشتش حتی بعد از تحریم های آمریکا نیز پروسه طولانی نیاز است، باید بگویم که چنین حرفی درست نیست.

مصباحی اظهار کرد: تا به الان ۳۹ توصیه از ۴۱ توصیه FATF عمل شده اما منفعتی برای ایران نداشته است. 

وی افزود: تعبیر «لیست سیاه» اثر بسیار بدی روی افکار عمومی جامعه ما دارد و کسانی که این اصطلاح را به کار می گیرند با روان جامعه بازی می کنند. چرا باید روانپریشی برای ملت ایران به وجود آورند؟ این اشتباه بزرگی است.

مصباحی مقدم در پاسخ به این پرسش که آیا اتفاقی که روز جمعه افتاده، تاثیری بر روی قیمت ارز یا وضعیت تجارت خارجی ایران خواهد گذاشت یا نه؟ گفت: نمی دانم باز چرا مطبوعات کشور مرتب به این مساله دامن زده و دست به فضاسازی می زنند؟ متاسفانه رسانه ها با چنین رویکردی افکار عمومی، فعالان اقتصادی، بازار و کسانی که در بورس سرمایه گذاری کرده اند را به غلط تحت تاثیر قرار می دهند.

این رویکرد باعث می شود کسانی که خرید و فروش ارز انجام می دهند را تشویق به بالابردن قیمت ارز کنند. حال آنکه هیچ اتفاق مهم جدیدی رخ نداده است.

وی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی آمریکا گفت: این شرایط موجب شده که بانک های بین المللی درجه یک و دو و شرکت های بزرگ جهانی تحت تاثیر تحریم های آمریکا با ما کار نکنند. این مسیر همچنان استمرار پیدا خواهد کرد تا وقتی که آمریکا تحریم های خود را بردارد یا اینکه کشورهای دیگر کم کم جرأت دور زدن تحریم ها را پیدا کنند که من چنین امری را بسیار بعید می دانم.

وی خاطرنشان کرد امروز بانک ها و شرکت های درجه ۳ دنیا کماکان با ایران همکاری می کنند. این بانک ها و شرکت ها با آمریکایی ها تعامل ندارند یا اگر هم داد و ستدی دارند بسیار اندک است. بنابراین ترسی از مورد تحریم قرارگرفتن ندارند.

مصباحی مقدم تصریح کرد: میزان صادرات ما در سال جاری ۳۶میلیارد دلار بوده و تقریبا همین مقدار نیز واردات داشته ایم. و تمام این مقدار با استفاده از بانک ها و شرکت های درجه سه دنیا، صرافی ها و دولت های همکار ایران مانند چین، روسیه، هند، ترکیه و عراق بوده است.

عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: همکاری ها مشابه گذشته ادامه پیدا خواهد کرد و بانک ها و کشورهایی که تاکنون با ایران همکاری می کردند واهمه ای از ادامه همکاری ندارند.

FATF  نیز جز توصیه هیچ کار دیگری نمی تواند انجام دهد و تنها می تواند بگوید در همکاری تجاری با ایران احتیاط کنید. بانک ها و کشورهای همکار ایران تاکنون احتیاط های خود را کرده اند و شناخت خوبی هم دارند. آنها به خوبی می دانند که ایران نه پولشویی و نه تأمین مالی تروریسم می کند.

بنابراین معنا ندارد که ما از طریق مطبوعات و رسانه ها افکار عمومی را پریشان کنیم تا مردم فکر کنند دنیا به آخر رسیده است.

وی افزود: یک کشور ۸۰ میلیونی، کشوری که یک درصد اقتصاد جهانی را دارد. کشوری که ۷درصد ذخایر زیرزمینی جهان را دارد به بن بست نمی رسد. ۸۰درصد اقتصاد ایران داخلی است و تنها بیست درصد اقتصاد ایران وابسته به داد و ستدهای خارجی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رسانه ها بگذارند افکار عمومی آرام باشد و به مردم آرامش دهند. اصولا واقعیت اقتصاد یک مساله است و وضعیت روانی نسبت به آن مساله دیگری است.

ممکن است واقعیت تحت تاثیر اتفاقی قرار نگیرد ولی وضعیت روانی قرار گیرد. برای نمونه، اگر همه حرف از تورم بزنند خود این حرف ها تورم آفرین است و به عبارتی دیگر تبدیل به انتظارات تورمی می شود. بنابراین نباید به این شیوه رفتار کرد. باید منافع ملی را در نظر گرفته و سیاسی کاری نکنیم. سیاسی کاری در این گونه موارد سمی مهلک برای نظام جمهوری اسلامی و  ملت ایران از لحاظ اقتصادی است.

آیت الله مصباحی مقدم با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان درباره FATF که گفته بود اگر این لوایح تصویب نشوند خودمان به دست خود بهانه ای به آمریکا برای فشار بیشتر بر کشور می دهیم، گفت: آمریکا حداکثر زور خود را زده و هرگونه تحریم اقتصادی و مالی که می توانسته انجام داده است. ما بعد از اینکه در اوج تحریم ها قرار گرفتیم به تدریج از شدت فشارها کاسته ایم. کار به جایی رسید که آمریکا خود آقای ظریف، رهبر معظم انقلاب و همچنین اخیرا پنج نفر از اعضای شورای نگهبان را تحریم کرد.

پس دیگر چیزی برای تحریم در دست آمریکا باقی نمانده است و مطمئن باشید اگر چیزی باقیمانده بود آن را هم تحریم می کرد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 7 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!