چهارشنبه، 6 مرداد، 1400 | Wednesday 28th of July 2021
۱۸:۴۱
نظامی بین الملل - کد خبر : 10504
چهارشنبه، ۲ تير، ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۱

محکومیت چین علیه عبور ناو شکن آمریکایی از تنگه تایوان

پکن عبور ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان را بیانگر اراده آمریکا در ایجاد تنش و برهم زدن اوضاع امنیتی منطقه عنوان و این اقدام را به شدت محکوم کرد

محکومیت چین علیه عبور ناو شکن آمریکایی از تنگه تایوان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، به نقل از رویترز، چین امروز چهارشنبه در پی عبور مجدد یک کشتی جنگی آمریکایی از آبراه حساس بین تایوان و چین، از آمریکا به عنوان بزرگترین «خطرآفرین» امنیتی منطقه یاد و این حرکت را به شدت محکوم کرد.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا روز سه شنبه مدعی شده بود که ناوشکن «یو اس اس کورتیس ویلبر» با قابلیت شلیک موشک های هدایت شونده؛ «عبوری عادی و معمول از تنگه تایوان» مطابق با قوانین بین المللی انجام داده است.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا در ادامه ادعاهای واهی جهت توجیه حضور در این منطقه و عبور از تنگه تایوان ادامه داد: «عبور این کشتی جنگی از داخل تنگه تایوان نشانگر تعهد آمریکا به سیاست ایندوپاسیفیک آزاد و بدون قید و شرط است».

در همین راستا، فرماندهی پهنه شرقی ارتش آزادی بخش خلق چین اعلام کرد که نیروهای تحت امرش عبور این کشتی را از این تنگه تحت نظر داشته و به آن هشدار داده اند.

ارتش چین همچنین افزود: «طرف آمریکایی به عمد در حال به کاربستن حقه های همیشگی و ایجاد دردسر و تنش و مختل کردن اوضاع در تنگه تایوان است».فرماندهی پهنه شرقی تاکید کرد که «این حرکت کاملاً بیانگر این مطلب است که ایالات متحده بزرگترین تهدید و خطر برای امنیت منطقه ای محسوب می شود و ما به طور جدی با آن مخالفیم».پیشتر نیز دولت چین اعلام کرده بود که ادعاهای مطرح شده در بیانیه مشترک ایالات متحده و اتحادیه اروپا نسبت به مناطق سرزمینی این کشور، علی الخصوص تایوان را به شدت رد و محکوم می کند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا طی بیانیه ای مشترک مدعی شده بودند که «ما (ایالات متحده و اتحادیه اروپا) به طور جدی نگران وضعیت دریای چین شرقی و جنوبی هستیم و به شدت با هر گونه اقدام یک جانبه جهت تغییر وضعیت موجود و افزایش تنش ها مخالفت می کنیم».

آنها همچنین در ادامه ادعایشان افزوده بودند: «بر اهمیت صلح و ثبات سرتاسر تنگه تایوان تاکید کرده و سعی به ترغیب طرفین جهت رسیدن به راه حلی صلح آمیز در قبال مسائل مرتبط با این تنگه داریم».

چین همواره به آمریکا و متحدان غربی‌اش درباره خط قرمز خود مبنی بر لزوم احترام به اصل چینِ واحد که مستلزم عدم تحریک جریان‌های جدایی‌طلب مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و تبت است؛ هشدار داده است.

با این وجود، آمریکا با استناد به رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک و با هدف ممانعت از قدرت‌یابی چین، دست به اقداماتی می‌زند که علاوه بر جدال دیپلماتیک، بیم رویارویی نظامی دو کشور را نیز افزایش می‌دهد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار نظامی بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار نظامی بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 6 مرداد، 1400
کودتای نقاب
علی ثبوت
کودتای نقاب

تیر ماه 1359 با مراجعه یک افسر خلبان به آیت الله خامنه ای و با فاصله چند ساعت بعد ، مراجعه یک عضو نیروی ویژه ارتش به حفاظت اطلاعات تیپ خود ، پرده از کودتایی در حال وقوع برای ضربه زدن به انقلاب ایران برداشته شد.