«محمود علمی»، پیشکسوت نشر ایران درگذشت

محمود علمی، بنیانگذار انتشارات جاویدان و پیشکسوت چاپ و نشر ایران درگذشت.
«محمود علمی»، پیشکسوت نشر ایران درگذشت

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، محمود علمی، بنیانگذار انتشارات جاویدان و پیشکسوت چاپ و نشر ایران، روز گذشته (چهارشنبه، ۱۴ خردادماه) درگذشت.

مراسم تشییع و خاکسپاری این ناشر، فردا جمعه (۱۶ خرداد) ساعت ۱۰ صبح در قطعه ۸ بهشت زهرا برگزار خواهد شد، بنا به اعلام خانواده علمی، مراسم ختم و یادبود این شخصیت فرهنگی، به دلیل وضعیت همه‌گیری بیماری به آینده موکول شده و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

محمود علمی انتشارات جاویدان را سال ۱۳۴۰ تاسیس و این انتشارات در پی همکاری‌ با علی دشتی، آثار او را منتشر کرد. همچنین مجموعه‌ای از نوشته‌های صادق هدایت، صادق چوبک، جلال آل احمد،‌ فریدون توللی، اسماعیل رائین، عبدالحسین زرین‌کوب، ابوالقاسم پاینده، ابراهیم خواجه‌نوری، محمدابراهیم باستانی پاریزی، باقر عاقلی، بزرگ علوی، علی محمد افغانی، فرهنگ‌های فارسی عمید، آثاری از محمدعلی جمال‌زاده و ابوالقاسم انجوی شیرازی از دیگر کتاب‌هایی است که انتشارات جاویدان منتشر کرد.

خاندان علمی یکی از مهم‌ترین خاندان‌های نشر در ایران هستند که نسل پشت نسل، در حیطه چاپ و انتشار کتاب فعال بوده‌اند، خاندانی که بخش مهمی از تاریخ صنعت نشر با نام آنان پیوند خورده است.

امتیاز 4.08/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه