سه شنبه، 4 ارديبهشت، 1403 | Tuesday 23rd of April 2024
۰۸:۴۲
ورزشی - کد خبر : 1281
چهارشنبه، ۲۰ آذر، ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰

محرومیت تاریخی روسیه از شرکت در المپیک و رقابت های جهانی

طبق اعلام کمیته بین المللی مبارزه با دوپینگ اگر روسیه به این حکم اعتراض کند پرونده آنها به دادگاه حکمیت ورزشی CAS ارسال خواهد شد.

محرومیت تاریخی روسیه از شرکت در المپیک و رقابت های جهانی

محرومیت سنگینی که برای ورزش روسیه در نظر گرفته شده در تاریخ ورزش جهان بی سابقه بوده است، محرومیت 4 ساله از حضور در مسابقات جهانی و همچنین المپیک برای چند رشته ورزشی روسیه شوک بزرگی برای ورزش این کشور بود.

روز دوشنبه بود که کمیته بین المللی مبارزه با دوپینگ حکم محرومیت روسیه از حضور در رقابت های جهانی و المپیک را به دلیل دستگاری در نتیجه آزمایش ورزشکاران این کشور اعلام کرد. این کمیته تصمیم نهایی خود را پس از بررسی های بسیار و اطمینان از جعل مدارک ارسالی توسط دولت روسیه و پاکسازی فایل های مربوط به مثبت بودن دوپینگ ورزشکارانش گرفت.

به گفته این کمیته روسیه نتایج آزمایشات را به طور کلی دستکاری کرده و تقلب بزرگی در میان ورزشکاران این کشور رخ داده است، این حکم محرومیت با تصمیم قاطع اعضای کمیته مبارزه با دوپینگ صادر شده است. روسیه همواره سعی داشته خود را به عنوان یکی از قدرت های ورزش جهان مطرح کند، اما با گزارشی که در سال 2015 از دوپینگ دسته جمعی ورزشکاران روسی توسط WADA منتشر شد ورزش این کشور دچار بحران و رسوایی بزرگی شده است.
در المپیک زمستانی سال گذشته که به میزبانی پیونگ چانگ برگزار شده بسیاری از ورزشکاران روسی با پرچم کمیته ملی المپیک در این رقابت ها شرکت کردند. دلیل این امر محرومیت بسیاری از ورزشکاران روسیه بابت دوپینگ بود و همچنین دستکاری نتایج آزمایشات ورزشکاران روس در المپیک زمستانی 2014 توسط دولت این کشور مشخص شده بود.

کمیته بین المللی مبارزه با دوپینگ سال 2015 کمیته ملی ضد دوپینگ روسیه را از فعالیت منع کرده بود اما این کمیته از سال گذشته به شرط ارائه اسناد موثق از آزمایشات کار خود را از سر گرفت، ولی با وجود این محرومیت سنگین گویا دوباره از فعالیت خود منع خواهد شد. هرچند قرار بر این است تحقیقات جدید صورت بگیرد اما حکم صادر شده به معنی محرومیت روسیه از حضور در المپیک 2020 توکیو و همچنین جام جهانی 2022 قطر است، این موضوع اتفاقی عجیب و بی سابقه در تاریخ ورزش جهان به شمار می رود.

وزیر ورزش روسیه در پیامی اعلام داشت که دستکاری دولت روسیه در آزمایشات ورزشکاران این کشور صحت ندارد و همه این مسائل بخاطر اشکالات فنی بوده است. اما اظهارات وی در حکم کمیته مبارزه با دوپینگ تاثیری نداشت و باعث عدم محرومیت روس ها نشد، البته ورزشکاران روسی که دوپینگ نکرده اند می توانند زیر پرچم کمیته بین المللی المپیک و بدون سرود ملی کشورشان در مسابقات شرکت کنند. هرچند این افراد هم باید ثابت کنند نقشی در دستکاری دولت روسیه در آزمایشات دوپینگ نداشته اند و خودشان هم آزمایش صحیح را ارائه داده اند. بسیاری از مقامات روسی این محرومیت را اتهام و خراب کردن جلوه ورزش روسیه قلمداد کرده اند، آنها این موضوع را به تلاش غربی ها برای ناپاک نشان دادن وجهه این کشور در جهان ربط می دهند، طبق اعلام کمیته بین المللی مبارزه با دوپینگ اگر روسیه به این حکم اعتراض کند پرونده آنها به دادگاه حکمیت ورزشی CAS ارسال خواهد شد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 4 ارديبهشت، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!