سه شنبه، 18 بهمن، 1401 | Tuesday 7th of February 2023
۱۶:۰۳
اقتصاد - کد خبر : 886
يكشنبه، ۰۵ آبان، ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

لاهوتی: بازار ارز به سوی داشتن نرخ واقعی می رود

لاهوتی: می توان پیش بینی کرد که افت قیمت ارز در هفته آینده هم ادامه داشته و شاید تا 10 هزارتومان هم برسد.

لاهوتی: بازار ارز به سوی داشتن نرخ واقعی می رود

یکی از اعضای کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه برنامه هایی که سیاستگذار ارزی کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه مدیریت واردات به اجرا گذاشته اند، سبب تراز شدن حجم واردات و ارز صادراتی و در نتیجه کاهش نرخ دلار شده است، پیش بینی کرد که این افت قیمت ارز در هفته آینده هم ادامه داشته و شاید تا 10 هزار تومان هم برسد.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص دلائل افت قیمت دلاردر روزهای اخیر و پیش بینی وی در مورد وضعیت نرخ ارز در هفته های آینده گفت: پایین آمدن نرخ ارز به چند دلیل صورت گرفته است. بررسی شرایط فعلی بازار و فاکتور های اقتصادی موجود به خوبی نشان می دهند که سیاست های اتخاذ شده توسط مدیران و سیاستگذاران ارزی کشور و وزارت محترم صنعت، معدن و تجارت جواب داده و حجم واردات با ارز صادراتی متناسب و تراز شده است.

 

در نتیجه امسال برای اولین بار، ارز حاصل از صادرات جایگزین ارز حاصل از فروش نفت شده و نیاز های ارزی کشور به استثنای کالاهای اساسی از طریق ارز بدست آمده از صادرات تامین می شوند.

 

وی افزود: یکی از عوامل مهم افت نرخ ارز را می توان عدم فعالیت سرمایه های سرگردان در بازار و کم شدن فعالیت های تجاری که صرفا با هدف کسب سود صورت می گرفت، دانست.

عامل مهم دیگر عدم وجود التهاب در بازار ارز و ثبات و آرامش این بازار در ماه های اخیر است. این امر سبب شده تا این تفکر که سرمایه گذاری در بازار ارز سودآور بوده و صرفه اقتصادی دارد از بین رفته و در نتیجه تقاضاهای کاذب نیز وجود نداشته و بازار به سوی داشتن نرخ واقعی می رود.

محمد لاهوتی با اشاره به گفته رئیس بانک مرکزی مبنی بر وجود مازاد ارزدر سامانه نیما، ادامه داد: با این وجود متقاضی زیادی در صف دریافت ارز 4200 تومانی هستند زیرا بین قیمت دلار 4200 تومانی ودلار آزاد تفاوت زیادی وجود دارد.

 

در واقع کاهش قدرت خرید و رکود داخلی منجر به پایین آمدن تقاضا برای خرید ارز و افت نرخ آن شده است.

وی افزود: با در نظر گرفتن شرایط ارزی کشورمان و تحریم هایی که در حال افزایش هستندو کم شدن فروش نفت می توان پیش بینی کرد که نرخ دلار به حدود 10 هزارتومان برسد ولی افت بیشتر آن را احتمال نمی دهیم. این امر به عوامل زیادی مانند نیاز های ریالی کشور، افزایش درآمد های ارزی کشور، توافقات جدید سیاسی و اجرایی شدن اینستکس دارد. در آخر بایدبه این نکته مهم هم اشاره کنم که کاهش درگیری ها و التهابات در منطقه هم عامل مهمی در افت نرخ ارز است. کمتر شدن التهاب و تنش در روابط ایران و عربستان و احتمال انجام مذاکره بین دو کشورهمچنین رفع توقیف 700 میلیون دلار ارز ایران توسط امارات متحده وبهبودی روابط با دیگر کشورها، از جهت روانی نیز بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده و نرخ ارز را پایین آورده است.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 18 بهمن، 1401