دوشنبه، 7 خرداد، 1403 | Monday 27th of May 2024
۰۳:۳۵
ورزشی - کد خبر : 112
يكشنبه، ۰۶ مرداد، ۱۳۹۸ - ۷:۰۰

قوانین داوری جدید فیفا

کمیته داوران فیفا اعلام کرد که تغییراتی در قوانین داوری اعمال خواهد شد. تغییراتی که بعضی کارشناسان معتقدند از جذابیت مسابقات فوتبال کم می کند، اما با توجه به تصمیم قطعی فیفا همه کشورها موظفند قوانین را در مسابقات داخلی در فصل جدید اعمال کنند.

قوانین داوری جدید فیفا

مسئولان فوتبالی در تلاش هستند که تغییر قوانین داوری فوتبال را در لیگ نوزدهم اعمال کنند، این قوانین شاید باعث کاهش جذابیت فوتبال شودولی فیفا در تلاش است تا عدالت در فوتبال بیشتر برقرار شود.چند وقت پیش بود که کمیته داوران فیفا اعلام کرد که تغییراتی در قوانین داوری اعمال خواهد شد. تغییراتی که بعضی کارشناسان معتقدند از جذابیت مسابقات فوتبال کم می کند، اما با توجه به تصمیم قطعی فیفا همه کشورها موظفند قوانین را در مسابقات داخلی در فصل جدید اعمال کنند.

هرچند قبل تر هم بارها قوانین داوری فوتبال تغییر کرده، اما این تغییرات معمولا آنقدر برجسته نبوده که مخاطبان فوتبال را خیلی درگیر خود کند؛ ولی اینبار شرایط تغییر یافته و با توجه به ایجاد تغییرات اساسی در قوانین مربوط به پنالتی و خطای هند می تواند به صورت مشهود هواداران را مطلع سازد. حتی با توجه به عادت های قبلی در این بحث احتمالا کمی زمان می برد تا اعضای تیم ها و هواداران فوتبال بتوانند با این قوانین جدید خو بگیرند.

هرچه هست قوانین جدید در دو تورنمنت شهدای شیراز و تهران از سوی داوران اجرا شد و در لیگ برتر نوزدهم نیز شاهد اعمال آنها خواهیم بود.

در ادامه به قوانین جدیدی که فدراسیون جهانی فوتبال در بحث داوری اعمال کرده اشاره شده است:

پنالتی برگشت ندارد

پس از ضربه پنالتی بازی ادامه نخواهد یافت. یعنی اگر توپ به تیرک خورده و برگردد یا دروازه بان آن را دفع کند, داور بازی را متوقف کرده و توپ را در اختیار دروازه بان قرار می دهد تا از کنار دروازه بازی را شروع کند. این کار باعث می شود تا بازیکنان برای توپ کمین نکنند.

یک پای دروازه بان روی خط دروازه

قانون دیگری که در بحث پنالتی اجرایی خواهد شد مربوط به محل قرار گرفتن دروازه بان است. در هنگام زده شدن ضربه پنالتی حتما باید حداقل یک پای دروازه بان روی خط دروازه باشد و در غیراینصورت داور باید ضربه را تکرار کند.

اینجا داور خط هم می تواند به کمک داور وسط بیاید.

برخور توپ با دست در هر شرایطی هند است

یکی از موارد بحث برانگیز فوتبال برخورد توپ با دست بازیکنان است. در گذشته در صورتی که توپ با دست بازیکنی برخورد کند و تغییر مسیر دهد، آن خطای هند است, در غیر این صورت خطا تشخیص داده نمی شود اما طبق قوانین جدید هر برخورد توپ با دست خطای هند محسوب می شود. بر این اساس اگر در محوطه جریمه توپ در هر شرایطی به دست بازیکن مدافع برخورد کند پنالتی است.این قانون برای مهاجمان بسیار خوشحال کننده است چون فقط کافیست توپ را در هر شرایطی به دست بازیکن حریف بزنند تا خطای هند بگیرند.

حضور مهاجم در دیوار دفاعی ممنوع

یکی از اتفاقاتی که باعث ایجاد درگیری بازیکنان هنگام زده شدن ضربات ایستگاهی می شد قرار گرفتن مهاجمین در دیوار دفاعی بود و این درگیری ها باعث شکل گیری یک قانون دور از ذهن و کمی عجیب از سوی فیفا شد،. حالا کمیته داوران فیفا قصد دارد با قانون جدید این تنش ها را کم کند. بنابر قانون جدید  از این پس هیچ بازیکنی از تیم مهاجم اجازه حضور در دیواره دفاعی حریف را ندارد و بازیکنان مهاجم باید حداقل ۱متر از دیوار دفاعی فاصله داشته باشند.

بازیکن تعویضی از هر جای زمین که نزدیکتر است باید خارج شود

از آنجایی که تعویض برای تلف کردن وقت در فوتبال امروز به یک تاکتیک برای مربیان تبدیل شده و اعصاب خرد کن ترین قسمت بازی برای بازیکنان و تماشاگران حریف همین لحظاتیست که به ناحق و خارج از جریان بازی وقت بازی اتلاف می شود، فیفا با قانون جدید قصد دارد جلوی این مشکل را بگیرد. قانون جدید به داور اجازه می‌دهد جهت جلوگیری از اتلاف وقت بازی از بازیکنی که تعویض شده بخواهد تا از نزدیک‌ترین خطوط زمین بازی را ترک کند و دیگر حتما لازم نیست بازیکن برای تعویض شدن به وسط زمین و کنار جایگاه بیاید.

قانونی بسیار منطقی که باید خیلی زودتر اعمال می شد اما حالا شاهد اعمال این قانون هستیم.

کارت زرد و قرمز برای کادرفنی

اعتراض اعضای کادرفنی تیم ها از روی نیمکت در فوتبال باب شده و برای جلوگیری از این اتفاق قانون پیشتر اینگونه بود که داور می توانست با اشاره دست هر یک از اعضای نیمکت را به بیرون از زمین هدایت و به عبارت بهتر او را اخراج کند. حالا اما داور مجاز شده تا هر یک از اعضای کادرفنی تیم ها را با نشان دادن کارت زرد یا قرمز جریمه کند. جالب اینکه استفاده چند باره از کارت های زرد با توجه به قوانین داخلی هرکشور برای اعضای کادرفنی نیز مثل بازیکنان محرومیت در پی خواهد داشت.

بازیسازی از داخل محوطه

یکی از مواردی که در گذشته وجود داشت، مربوط به شروع مجدد دروازه بان ها بود. در قانون قبلی اینطور بود که دروازه بان یا مدافع هنگام شروع بازی از کنار دروازه باید حتما توپ را به فردی که بیرون از محوطه جریمه حضور داشت پاس بدهند و توپ از محوطه با اولین پاس خارج شود که این مساله سبب می شد گلرها ترجیح بدهند زیر توپ بزنند و بلند توپ را ارسال کنند. حالا اما فیفا برای جذاب تر شدن مسابقات و اینکه بازیسازی از عقب زمین نیز صورت بگیرد این قانون را برداشته و بازیکنی که از کنار دروازه بازی را شروع می کند می تواند به فرد دیگری در داخل محوطه نیز پاس بدهد.

قانون جدید برای برخورد توپ به داور

یکی از معضلات بازیکنان در مسابقاتت برخورد اتفاقی توپ با داوران بود. بارها دیده شده که با برخورد توپ به بدن داور موقعیتی مناسب از تیم ها گرفته می شود و در ازای آن هیچ امتیازی به تیم مهاجم داده نمی شود. حالا اما بر اساس قوانین جدید داوری در هر نقطه از زمین اگر توپ به بدن داور اصابت کند،بازی متوقف و سپس با نظر داور با دراپ بال آغاز می شود.

گفتنی است؛ مسئولان فدراسیون فوتبال در تلاش هستند تا هرطور شده بتوانند VAR را در لیگ برتر نوزدهم به کار بگیرند با توجه به شرایطی که وجود دارد و تلاش هایی که صورت گرفته نیز احتمال اینکه ویدئو چک به داوری های فصل پیش رو برسد، زیاد به نظر می رسد.در کل قوانین جدیدی که فیفا اعمال کرده چه این قوانین و چه قوانین سال های پیش فقط و فقط برای ایجاد عدالت در فوتبال است. هرچند این قوانین باعث کاهش جذابیت بازی و متوقف شدن فوتبال به کرات می شود ولی هدفی که فیفا پیش گرفته شکل گیری عدالت در فوتبال است و قاعدتا با این قوانین فیفا به هدفش خواهد رسید و بیشتر شاهد برد تیم هایی خواهیم بود که بهتر بازی می کنند.

 
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 7 خرداد، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!