پنجشنبه، 6 مهر، 1402 | Thursday 28th of September 2023
۰۴:۴۷
سیاست - کد خبر : 1347
چهارشنبه، ۲۷ آذر، ۱۳۹۸ - ۹:۰۰

عراقچی: مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی غیر ممکن است

معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر غیر ممکن بودن مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی افزود: وقتی تحت فشار حداکثری و تشدید تحریم ها هستیم انجام مذاکره یعنی تسلیم شدن به آمریکا که چنین چیزی امکان ندارد.

عراقچی: مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی غیر ممکن است

معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه قصد نابودی برجام را نداریم،گفت: باز گرداندن توازن به این توافق از اهداف جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین و به نقل از شبکه العالم، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، دیروز  در مصاحبه با شبکه انگلیسی زبان چینی تصریح کرد: حفظ توافق هسته ای حرف اصلی ماست.

ایران بدنبال از بین بردن برجام نیست. اگر هدفی غیر از این داشتیم، متعاقب خروج آمریکا از برجام، ما هم خارج می شدیم و کسی هم چیزی نمی توانست بگوید زیرا با این کار در واقع به اقدام آمریکا عکس العمل نشان داده بودیم.

وی افزود: اما ایران در برجام ماند تا در مقابل دنیا نشان بدهد که طرفدار دیپلماسی بوده و می خواهد به آن فرصت بدهد تا برجام  را حفظ کند. ایران به توافق هسته ای پایبند بوده و با استناد به بند 36 برجام و حقوقی که برای ما متصور شده، در تلاش است تا اقداماتی درخصوص تغییر شرایط فعلی وبقای برجام انجام دهد.

عراقچی با اشاره به عدم توازن در برجام گفت: پابرجا بودن یک توافق به برقراری توازن میان طرفین بستگی دارد. ایران تا ماه می گذشته به تعهداتش مقید بود ولی اتفاقی نیفتاد در نتیجه با کاهش تعهدات برجامی برای برقراری توازن و در نتیجه بقای برجام اقدام کنیم.

معاون وزیر امور خارجه ایران  با تاکید بر غیر ممکن بودن مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی افزود: وقتی تحت فشار حداکثری و تشدید تحریم ها هستیم انجام مذاکره یعنی تسلیم شدن به آمریکا که چنین چیزی امکان ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که انتخابات آمریکا و مسائل داخلی اش چه تاثیری بر افکار و سیاست ایران دارد،

گفت: اینکه چه کسی یا کدام حزب در انتخابات آمریکا پیروز شده و به قدرت می رسد برای ما اهمیتی ندارد. یک اصل بنیادی و غیر قابل تغییر داریم و بر اساس آن عمل می کنیم. تغییر افراد تاثیری درتفکر آمریکا در ارتباط با ایران ندارد مگر اینکه کسی بیاید و ابتدابه تعهدات قبلی آمریکا عمل کرده و به برجام برگردد. در چنین شرایطی می توانیم با آنها در چارچوب توافق هسته ای گقت و گو کنیم .

عراقچی در خصوص نشست امنیت خاور میانه که این هفته در پکن برگزار خواهد شد، افزود: شاید این نشست باید زودتر برگزار می شد اما باز هم باید دید مثبتی داشته باشیم.

چین از بازیگران اصلی عرصه بین المللی است و می تواند مانند روسیه نقش سازنده و تعیین کننده ای در مسائل خاور میانه داشته باشد. ما در زمینه برنامه هسته ای با چین کار کردیم که بسیار راضی کننده بود. این کشور از حاضران در برجام است و بدلیل مواضعی که در قبال ما دارد سزاوار تشکر و قدر دانی است.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار سیاست
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 6 مهر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!