گزیده اخبار :

ظریف : مشترکات ایران و قزاقستان باعث پیوند ما شده است

حضور قزاقستان در اینچه برون ، بندرعباس و چابهار برای ایران محترم است و از افزایش این حضور خوشحال خواهیم شد
ظریف : مشترکات ایران و قزاقستان باعث پیوند ما شده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، وزیر امور خارجه کشورمان که در ادامه سفرهای خود در قزاقستان حضور دارد با اشاره به همبستگی های تاریخی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی میان ایران و قزاقستان این مشترکات را از دلایل پیوند میان دو کشور عنوان کرد.

محمدجواد ظریف پس از دیدار با "مختار تیلو بردی" معاون نسخت وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان در تشریح مهم ترین موضوعات گفتگوهای دوجانبه ضمن تبریک ایام نوروز و فرارسیدن ماه مبارک رمضان به مردم قزاقستان، اظهار داشت: همبسگی های تاریخی ، فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی میان ایران و قزاقستان بسیار اهمیت دارد و همین مشترکات ما را به هم پیونده زده است.

مذاکرات خوبی در مورد موضوعات مهم منطقه انجام شد

ظریف ضمن قدردانی از مهمان نوازی دولت و ملت قزاقستان گفت: خوشحالم که بار دیگر در نورسلطان با مقامات جمهوری قزاقستان دیدار می کنیم. مذاکرات بسیار خوبی درباره موضوعات مهم منطقه ای ، بین المللی انجام شد و از حمایت قزاقستان از جمهوری اسلامی ایران در صحنه های بین المللی ، سپاس گذاری می کنیم. از نقش مثبتی که قزاقستان در موضوعات مختلف چون موضوع هسته ای ایران و سوریه و روند آستانه ایفا کرده است، بسیار خوشحالیم و نقش پیشگام رئیس جمهور اول نظربایف درباره موضوعات مختلف از جمله جهان عاری از سلاح هسته ای را قدر می دانیم و از آن حمایت می کنیم.

وی افزود: در این دیدارها همچنین درباره مسائل منطقه ای به ویژه بحران افغانستان گفتگو و بر ضرورت احترام به خواست مردم افغانستان و دستاوردهای آنها ، نیاز به ادامه دموکراسی در افغانستان و توازن قومی و زبانی در آینده سیاسی این کشور تاکید شد. در حوزه روابط دوجانبه گسترش این روابط و حضور ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد تائید دو طرف قرار گرفت و بر استفاده صلح آمیز از دریای خزر که به صورت مشترک از سوی ایران و قزاقستان انجام می شود، تاکید شد.

ایران مسیر دستیابی قزاقستان به آب های بین المللی است

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن امیدواری درباره نتیجه بخش بودن مذاکرات ترسیم خط مبدا در دریای خزر، عنوان کرد: راه آهن ها و مسیرهای ترانزیت مشترک بین ایران و قزاقستان و سایر همسایگان با جدیت در این دیدارها بررسی شد و ضرورت افزایش روش های اتصالی منطقه ای و بین المللی مورد بحث قرار گرفت. حضور قزاقستان در اینچه برون ، بندرعباس و چابهار برای ایران محترم است و از افزایش این حضور خوشحال خواهیم شد. ایران مسیر دستیابی قزاقستان به آب های بین المللی است.

 

امتیاز 5/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه