چهارشنبه، 6 مرداد، 1400 | Wednesday 28th of July 2021
۱۷:۵۴
اقتصاد - کد خبر : 3132
شنبه، ۱۶ فروردين، ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴

ضربه کرونا به اقتصاد جهان شدیدتر از بحران مالی ۲۰۰۸ است

رئیس صندوق بین‌المللی پول با اشاره به بی‌سابقه بودن بحران اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا، عواقب آن را به مراتب بدتر و شدیدتر از بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ توصیف کرد.

ضربه کرونا به اقتصاد جهان شدیدتر از بحران مالی ۲۰۰۸ است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، به نقل از سی ان بی سی، کریستالینا جورجیوا در نشست مطبوعاتی صندوق بین‌المللی پول، گفت: در تاریخ صندوق هرگز سابقه نداشته که اقتصاد جهان در چنین رکودی فرو برود.

وی که در مقر سازمان بهداشت جهانی در ژنو صحبت می‌کرد، این برهه را تاریک‌ترین ساعت بشریت و تهدیدی بزرگ برای تمام جهان خواند؛ برهه‌ای که ایستادگی، اتحاد و محافظت از آسیب‌پذیرترین شهروندان را از جانب ما می‌طلبد.

جورجیوا در ادامه گفت که صندوق بین‌المللی پول به منظور تسکین و تعدیل عواقب اقتصادی ناشی از شیوع کرونا که تاکنون بیش از یک میلیون نفر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و بالغ بر ۵۵ هزار تن را به کام مرگ کشانده است، در حال همکاری با بانک جهانی و سایر مؤسسات مالی بین‌المللی است.

بنا به گفته وی، این نهاد جهانی بانک‌های مرکزی کشورهای توسعه یافته را تشویق می‌کند تا از اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه حمایت کنند.

جورجیوا در این باره افزود: دغدغه اصلی ما در این بحران این است که به روند تأمین اعتبار و کمک به کشورها به ویژه اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه، سرعت ببخشیم؛ کشورهایی که با نیازمندی‌های قابل توجه و فزاینده ای مواجه هستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه صندوق بین‌المللی پول، صندوق اضطراری یک تریلیون دلاری در اختیار دارد، گفت: ما آماده‌ایم تا جایی که لازم است از این بودجه استفاده کنیم.

بر اساس اظهارات جورجیوا تاکنون بیش از ۹۰ کشور برای بهره‌مندی از بودجه‌های اضطراری صندوق بین‌المللی پول درخواست داده‌اند.

وی تاکید کرد: هرگز چنین تقاضای فزاینده ای را برای استفاده از بودجه اضطراری ندیده‌ایم.

او از کشورهایی که از این بودجه بهره مند می‌شوند خواست تا از آن برای پرداخت دستمزد پزشکان، پرستاران و سایر خدمه و پرسنل فعال در بخش بهداشت و همچنین سایر مایحتاج بهداشتی استفاده کنند.

تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در همین نشست مطبوعاتی به کشورهایی که خیلی زود نسبت به برداشتن محدودیت‌های طراحی شده به منظور مهار شیوع کرونا اقدام کرده‌اند، در خصوص افزایش احتمال تجربه رکود اقتصادی به مراتب شدیدتر و طولانی‌تر هشدار داد.

تدروس گفت: همه ما از پیامدهای عمیق اجتماعی و اقتصادی این پاندمی آگاه هستیم. در نهایت بهترین راه برای کشورها به منظور پایان دادن به محدودیت‌ها و تعدیل تأثیرات اقتصادی آن، حمله به ویروس است.

جورجیوا در ادامه گفت که کشورهای در حال توسعه سخت‌ترین ضربه را از شیوع کرونا متحمل شده‌اند و نسبت به سایرین اغلب از منابع کمتری برای محافظت از خود برابر پیامدهای اقتصادی چنین بحران‌هایی، برخوردار هستند.

وی گفت: می‌دانیم که در بسیاری از کشورها سیستم‌ها و زیرساخت‌های بهداشتی ضعیف است.

به گفته رئیس صندوق بین‌المللی پول، سرمایه گذارانی که همزمان با تسریع شیوع کرونا، با بیرون کشیدن سرمایه و پول خود از کشورهای آسیب پذیر، به اصطلاح "پرواز به امنیت" را انتخاب کردند، خسارت وارد شده به این کشورها را دوچندان می‌کنند؛ بر اساس آمار جورجیوا در جریان شیوع کرونا سرمایه‌گذاری‌هایی به ارزش نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار از کشورهای در حال توسعه و اقتصادهای نوظهور خارج شده‌اند.

جورجیوا تاکید کرد که این رقم به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در بحران مالی جهان روی داد و برخی از کشورها به شدت به صادرات کالا وابسته هستند و با توجه به روند ریزشی قیمت‌ها، آنها دوباره ضربه خواهند خورد.

وی افزود: درست همانطور که ویروس به افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، ضربه سخت‌تری وارد می‌کند، بحران اقتصادی نیز به اقتصادهای آسیب پذیر خسارت بیشتری وارد می‌آورد.

 

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز چهارشنبه، 6 مرداد، 1400
کودتای نقاب
علی ثبوت
کودتای نقاب

تیر ماه 1359 با مراجعه یک افسر خلبان به آیت الله خامنه ای و با فاصله چند ساعت بعد ، مراجعه یک عضو نیروی ویژه ارتش به حفاظت اطلاعات تیپ خود ، پرده از کودتایی در حال وقوع برای ضربه زدن به انقلاب ایران برداشته شد.