ضدعفونی‌کننده‌های نانو ماندگاری بیشتری دارند

کارشناس یک شرکت دانش‌بنیان، گفت: ضدعفونی‌کننده‌های نانو ماندگاری بیشتری نسبت به ضدعفونی‌کننده‌های پایه الکلی دارند.
ضدعفونی‌کننده‌های نانو ماندگاری بیشتری دارند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، ازآنجا که تا کنون هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از آلودگی فرد به ویروس کووید 19 یافت نشده است، تاکید کارشناسان همچنان بر رعایت اصول بهداشت فردی و به‌ویژه بهداشت دست‌هااست. این امر مستلزم شستشو و ضدعفونی کردن مداوم دست‌ها و بخش‌ها و سطوحی است که بیشترین تماس را با دست افراد دارد و نسبت به سایر جاها توسط افراد مختلف بیشتر لمس می‌شود. به همین منظور استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها امری ضروری شده است. مواد گندزایی که بتواند سطوح را به مدت بیشتری ضدعفونی شده نگهدارد، کارایی بیشتری دارند.

ضدعفونی‌کننده‌هایی که بر پایه الکل ساخته می‌شوند، نسبت به محصولاتی که بر پایه نانو هستند، طول مدت کمتری سطوح را از ویروس‌ها و سایر آلینده‌ها محافظت می‌کنند.

کارشناس یک شرکت دانش‌بنیان، گفت: ضدعفونی‌کننده‌های نانو ماندگاری بیشتری نسبت به ضدعفونی‌کننده‌های پایه الکلی دارند.

علیرضا نعیمی از کارشناسان شرکت نانو ایده پرداز  می‌گوید: «شرکت نانو ایده پرداز سبز ضدعفونی‌کننده‌های نانو حاوی نانوذرات نقره را تولید می‌کند. در این ضدعفونی‌کننده‌ها از نانوذرات نقره و پراکسیدهیدروژن استفاده می‌شود. ترکیب این دو موجب رهایش رادیکال‌های آزاد می‌شود که این رادیکال‌ها می‌توانند به ساختار میکرواورگانیسم‌ها آسیب زده و محیط را تمیز کند. در ضدعفونی‌کننده‌های پایه الکلی به دلیل تبخیر سریع الکل، اثربخشی ضدعفونی‌کننده‌ها کوتاه‌تر از نمونه‌های نانویی است. این در حالی است که در ضدعفونی‌کننده‌های نانویی حتی با تبخیر محلول هنوز نانوذرات در محیط وجود دارند که می‌توانند در از بین بردن مواد بیماری‌زا موثر باشند.»

نعیمی می‌افزاید: « کشور چین یکی از کشورهای موفق در مقابله با کرونا بود، این کشور از ضدعفونی‌کننده‌های نانویی نیز برای ضدعفونی‌ کردن معابر، بیمارستان‌ها و منازل استفاده کرد. براساس ادعای FDA و WHO ضدعفونی‌کننده‌های دارای فرمولاسیون‌ نانویی می‌توانند برای مقابله با ویروس‌هایی نظر H۱N۱، کرونا و آنفولانزا به کار روند.»

او از تولید ۱۰ تُن ضدعفونی‌کننده حاوی نانوذرات در ماه توسط شرکت نانو ایده پرداز سبز خبر داد و گفت: «شرکت نانو ایده پرداز سبز از روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا مراحل دریافت مجوز تولید این ضدعفونی‌کننده را آغاز کرد و با توجه به نیاز به نتایج آزمایشگاهی و طی مراحل اداری، دریافت مجوز زمان زیادی برد ولی در نهایت موفق شدیم مجوزهای لازم را دریافت کرده و در حال حاضر تولید انبوه ضدعفونی‌کننده‌ حاوی نانوذرات نقره آغاز شده است.»

به اعتقاد مهندس نعیمی حتی بعد از فروکش کردن تب کرونا نیز قطعا جامعه نیاز به مواد ضدعفونی‌کننده دارد، بنابراین ظرفیت بالایی برای تولید ضدعفونی‌کننده‌های نانو در کشور وجود دارد. از این رو شرکت نانو ایده پرداز سبز با عزم راسخ به دنبال توسعه این فناوری خواهد بود.

امتیاز 3.67/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه