شناسایی علائم پوستی که نشانه ابتلا به کووید_19 هستند

طبق یک مطالعه جدید متخصصان پوست پنج عارضه پوستی مرتبط با شیوع کووید_19 را شناسایی کرده‌اند.
شناسایی علائم پوستی که نشانه ابتلا به کووید_19 هستند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، دانسته‌های بشری در مورد ویروس نوظهور کووید_19 که یکی از ویروس‌های خانواده کرونااست، بسیار کم است. اگرچه، هر روز از سوی محققان اطلاعاتی تازه در مورد این ویروس یافت می‌شود با این‌حال ناشناخته‌های آن همچنان بیشتر است.

در شرایط کنونی که شیوع کووید_19 در سراسر دنیا همه‌گیر شده است، دانستن علائم بالینی ابتلا به کرونا می‌تواند کمکی باشد برای تشخیص زودهنگام این بیماری خطرآفرین.

در همین راستا، مطالعه‌ای روی 375 بیمار در اسپانیا انجام گرفت تا چگونگی بروز بیماری کووید-19 در پوست مشخص شود.

به منظور انجام این بررسی از تمام متخصصان پوست در اسپانیا درخواست شد تا به شناسایی بیمارانی که بی‌دلیل دچار ضایعات پوستی طی دو هفته گذشته شده‌اند و افرادی که به بیماری کووید-19 مبتلا شده یا مشکوک بوده‌اند کمک کنند.

پرسشنامه‌هایی در اختیار این افراد قرار داده شد و به منظور تشخیص الگوی تاثیر احتمالی ویروس بر پوست، از وضعیت پوست آنان عکس گرفته شد. 

به گفته محققان، در 19 درصد موارد علائمی شبیه به سرمازدگی دیده شد که پوست ناحیه دست‌ها و پاها درگیر کرده بودند.

همچنین در 9 درصد موارد بثورات و زیکولار مشاهده شد. دراین عارضه پوستی تاول‌های کوچک که معمولاً با خارش همراه هستند روی پوست ظاهر می‌شود.

همچنین در 19 درصد موارد ضایعات پوستی سفید یا صورتی رنگ مشاهده شد که معمولا با نام کهیر شناخته می‌شوند. این ضایعات همراه با خارش است و می‌تواند در سراسر بدن پخش شود.

در 47 درصد بثورات پوسـتی ماکولوپاپولر شناسایی شده که با برآمدگی‌های قرمز رنگ و کوچک روی پوست شناخته می‌شود.

محققان تاکید کرده‌اند که بثورات پوسـتی ماکولوپاپولر و کهیر عارضه‌های شایعی هستند و ممکن است بر اثر عوامل مختلفی به جز ابتلا به کووید_19 نیز ظاهر شوند، به همین دلیل نمی‌توانند در تشخیص بیماری کووید-19 کمک کننده باشند.

همچنین در شش درصد موارد عارضه نکروز تشخیص داده شده است. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که گردش خون در رگ‌های خونی پوست دچار اختلال شود. نکروز نشان دهنده مرگ زودهنگام بافت پوست است.

در این مطالعه آمده است این عارضه‌ها در بیماران سالخورده با موارد شدید کووید-19 مشاهده شده اگرچه علائم بیماری در این گروه سنی نیز متفاوت بوده است.

امتیاز 3.67/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه