سه شنبه، 28 فروردين، 1403 | Tuesday 16th of April 2024
۰۲:۰۳
اقتصاد - کد خبر : 3729
يكشنبه، ۱۴ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۰

سهام عدالت جدیدی عرضه نخواهد شد

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اقشار ضعیفی که مشمول سهام عدالت نیستند، از فرصت ETF استفاده کنند، گفت: برنامه ای داریم که محدودیت توسعه کارگزاری ها را حل کنیم.

سهام عدالت جدیدی عرضه نخواهد شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، فرهاد دژپسند در برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این سوال که آیا صندوق‌های ETF خصوصی سازی است یاخیر گفت: خصوصی سازی دو جز اصلی دارد یک مالکیت و دو مدیریت. در ETF در فاز اول مالکیت در فاز دوم مدیریت واگذار می‌شود.

وی ادامه داد: اگر کسی یک دهم درصد از سهام صندوق را بگیرد بعد از قانون ششم می‌تواند وارد مدیریت صندوق شود.

دژپسند افزود: این کار برای جبران کسری بودجه روش مناسبی است که آثار پولی و مالی منفی ندارد و اتفاقاً کوچک سازی دولت را نیز به همراه داشته و ازدحام حضور دولت دراقتصاد را حذف می‌کند.

تفاوت آزاد سازی سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سوال که تفاوت روش مستقیم و غیر مستقیم در آزاد سازی سهام عدالت چیست گفت: در روش مستقیم مدیریت سهم به خود فرد واگذار می‌شود که می‌تواند آن‌را نگاه‌داشته یا بفروشد اما در روش دیگر که نام صحیح‌تر آن روش واگذاری وکالتی به شرکت سرمایه گذاری استان است، اگر کسی وقت ندارد یا دانش لازم برای ورود به بازار بورس و بازگردانی را ندارد به نهاد ایمنی مثل این شرکت‌ها وکالت می‌دهد

وی ادامه داد: این شرکت‌ها بورس را آنالیز می‌کنند و ریسک را ارزیابی می‌کند. شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و منطقه‌ای همچنین ممکن است بتوانند ETF ایجاد کنند.

۹۰ درصد آزادسازی مستقیم را انتخاب کردند

وزیر اقتصاد اظهار کرد: حدود ۹۰ درصد مردم روش مستقیم را برای آزاد سازی سهام عدالت انتخاب کردند.

وی گفت: در شیوه آزاد سازی یک پیشنهاد این بود که بازار گردانی را به بانک بسپاریم که من مخالفت کردم چرا که ما نمی‌خواهیم دولتی را که مدیریتش را از در بیرون کرده‌ایم دوباره از پنجره وارد کنیم.

روزانه یک میلیون کدبورسی صادر خواهد شد

دژپسند درباره زیرساخت لازم برای این عملیات گفت: درحال حاضر روزانه ۱۰۰ هزار کدبورسی صادر می‌شواما تا دو هفته دیگر این رقم به روزی یک میلیون کدبورسی خواهد رسید. تجهیزات؛ نرم افزارها و روش‌هایی مدیریتی نیز در حال اعمال است که مشکل زیر ساختی حل شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به ورود مهمان‌های جدید به بورس گفت: خوشبختانه شاهد ورود مهمانان جدید در بازار سرمایه هستیم و باید به بهترین صورت میزبانی کنیم. بخشی از این میزبانی زیر ساخت است و بخشی عرضه است.

وی ادامه داد: در زمینه عرضه در تلاش هستیم شرکت‌های بیشتری را وارد بورس کنیم. فردا صبح با تعدادی از بنگاه‌دارهای بزرگ کشور که بورسی نیستند جلسه دارم که آنها را برای حضور در بورس قانع کنم.

فرهاد دژپسند اظهار کرد: یک بحث هم بحث افزایش شناوری است و جمعبندی دولت این است که دستگاه‌ها باید برای افزایش شناوری به کمک دولت بیایند.

برای رفع محدودیت توسعه کارگزاری‌ها برنامه داریم

وی در پاسخ به این سوال که آیا انحصار کارگزاری‌ها شکسته می‌شود گفت: پذیرش باید تسهیل شود و حتی در نظر داشتیم ستاد تسهیل پذیرش تشکیل دهیم. درباره بحث کارگزاری‌ها باید یک بسته سیاستی در شوراعالی بورس بیاوریم و آن‌را حل کنیم.

دژپسند ادامه داد: سیاست شورای عالی بورس این است که در توسعه کارگزاری‌ها خصت و محدودیت ایجاد نکنیم بنابراین برنامه‌ای داریم که محدودیت تعداد کارگزاری‌ها را حل کنیم جمعبندی این تصمیمات در اوایل تیر نهایی می‌شود

هیچ برنامه جدیدی برای عرضه سهام عدالت جدید وجود ندارد / افرادی که مشمول نیستند فرصت ETF را استفاده کنند

وی درباره کارگرهایی که سهام عدالت نگرفته اند نیز گفت: از نظر قانونی کاری نمی‌توان انجام داد. ما بدون اذن قانون گذار نمی‌توانیم بدون دریافت وجه اموال را واگذار کنیم حتی برای تخفیف صندوق‌های ETF نیز اجازه قانون گذار را گرفتیم.

دژپسند خاطر نشان‌کرد: عزیزانی که اقشار ضعیف هستند و مشمول سهام عدالت نبودند از فرصت ETF استفاده کنند

وی درباره شیوه آزاد سازی سهام عدالت نیز گفت: جزئیات آن دوشنبه نهایی می‌شود اما در حالت کلی افراد باید در گام اول در سایت سهام عدالت روش آزادسازی را انتخاب کنند در گام دوم اگر کدبورسی ندارند باید کدبورسی بگیرند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 28 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!