پنجشنبه، 29 مهر، 1400 | Thursday 21st of October 2021
۲۱:۲۳
اقتصاد بین الملل - کد خبر : 12749
شنبه، ۰۳ مهر، ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰

سقوط ارزش بیت کوین بعد از ممنوعیت در چین

نهادهای نظارتی چین، سرکوب ارزهای رمزپایه را با ممنوعیت کامل کلیه معاملات و استخراج ارزهای دیجیتالی به منظور ضربه زدن به بیت کوین و دیگر سکه های اصلی و تحت فشار قرار دادن سهام مربوط به ارزهای دیجیتال و بلاک چین، تشدید کردند.

سقوط ارزش بیت کوین بعد از ممنوعیت در چین

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، ده آژانس از جمله بانک مرکزی، نهادهای مالی، امنیتی و معاملات بین المللی چین، متعهد شدند که برای ریشه کن کردن فعالیت های غیرقانونی ارزهای رمزنگاری شده همکاری کنند. این اولین باری است که مقامات پکن نیروهای خود را برای ممنوعیت همه جانبه فعالیت های مرتبط با ارزهای رمزپایه، متحد کرده اند.

به نقل از رویترز، چین در ماه می موسسات مالی را از ارائه خدمات مربوط به معاملات ارزهای دیجیتال منع کرد. پیش تر هم ممنوعیت های مشابهی را در سال های 2013 و 2017 تصویب کرده بود.

با این وجود که چنین ممنوعیت هایی چالش های جدیدی را در برابر مقامات چین و شرکت های مالی بوجود می آورد؛ بانک ها و شرکت های مالی، حمایت خود از این محدودیت ها را اعلام کردند.

بیانیه ای که پکن دیروز منتشر کرد، اصلی ترین و سخت گیرانه ترین اقدامی ست که چین برای مقابله با بیت کوین و سایر رمز ارزها تا کنون انجام داده است.

وینستون ما، استاد دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک، گفت: "در تاریخ تنظیم بازار رمز ارزها در چین، این مستقیم ترین و جامع ترین چارچوب نظارتی است، که بیشترین تعداد وزارتخانه را شامل می شود."

این اقدام در شرایطی صورت می گیرد که بسیاری از دولت ها نگرانی هایی را در خصوص ارزهای دیجیتال دارند. استفاده از سیستم رمز ارزها می تواند کنترل آن ها بر سیستم های مالی و پولی را تضعیف کند، ریسک سیستمیک را ارتقا دهد، جرایم مالی را افزایش داده و به سرمایه گذاران صدمه بزند.

همچنین اخیراً نگرانی هایی در خصوص انرژی مصرف شده برای استخراج بیت کوین و تأثیرات مخرب آن بر محیط زیست، مطرح شده بود. 

آژانس های دولتی چین بارها نگرانی هایی را در خصوص بر هم خوردن نظم مالی چین، که یکی از اولویت های پکن است، بر اثر رونق گرفتن بازار رمزارزها، مطرح کرده اند.

تحلیلگران معتقدند چین همچنین ارزهای رمزنگاری شده را تهدیدی برای یوان دیجیتال مستقل خود، که در مرحله آزمایشی پیشرفته قرار دارد، میداند.

پت تومی، سناتور جمهوری خواه آمریکایی، در صفحه توییتر خود نوشت: "پکن به قدری با آزادی اقتصادی متخاصم است، که حتی نمی تواند مشارکت مردم خود را در آنچه می توان گفت هیجان انگیزترین نوآوری در زمینه مالی در چند دهه اخیر است، تحمل کند."

در حالی که نهادهای نظارتی ایالات متحده در حال بررسی دقیق ریسک های دارایی های دیجیتال هستند، آن ها معتقدند که چنین ارزهایی مزیت های مختلفی هم دارند، از جمله ترویج شمول مالی.

نظم اجتماعی

بانک خلق چین اعلام کرد که ارزهای رمزپایه نباید مورد استفاده قرار گیرند و همچنین نهادهای مالی، شرکت های اقتصادی و شرکت های اینترنتی را از تسهیل تجارت ارزهای رمزنگاری شده، منع کرد.

این بانک در ادامه بیانیه خود اظهار داشت: "دولت قاطعانه معاملات ارزهای مجازی را متوقف خواهد کرد؛ تا از اموال مردم محافظت کند و نظم اقتصادی، مالی و اجتماعی را حفظ کند".

ارزش بیت کوین، بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان، که کاهشی 9 درصدی را تجربه می کرد؛ دیروز بعد از اقدامات جدید چین با 6/6 درصد کاهش به 41,937 دلار رسید. ارزش سکه های دیگر، که معمولاً از بیت کوین تأثیر می گیرند، نیز سقوط کرد.

 

منبع: www.reuters.com

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز پنجشنبه، 29 مهر، 1400
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید
حسین قلاب دوز
از تلاش کردن اجتناب می کنید؟ در آینده بیشتر رنج خواهید کشید

زمانی که کار هایتان را به تعویق می اندازید و از تلاش کردن اجتناب می کنید، شما انتخاب می کنید که اکنون کمتر رنج ببرید تا بعدا بیشتر رنج ببرید. برخی اوقات زمان زیادی طول می کشد تا شما آن رنج را تجربه کنید، اما هیچ وقت آن رنج از بین نمی رود.