دوشنبه، 4 مهر، 1401 | Monday 26th of September 2022
۰۷:۳۴
دفاعی نظامی - کد خبر : 16480
يكشنبه، ۱۳ شهريور، ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰

سرلشکر موسوی در آئین آغاز سال تحصیلی جدید دافوس؛ از رزمایش بزرگ زمینی تا جزئیات توقیف شناور آمریکایی

فرمانده کل ارتش گفت: ما دیگر با یک جنگ نظامی که صرفاً نظامی باشد و پیوسته‌هایی نیز از عملیات روانی داشته باشد مواجه نیستیم، امروز ما با یک جنگ ترکیبی روبرو هستیم که تمام مؤلفه‌های قدرت در آن دخالت دارند آن هم با قواعد و ویژگی‌های خودشان.

سرلشکر موسوی در آئین آغاز سال تحصیلی جدید دافوس؛ از رزمایش بزرگ زمینی تا جزئیات توقیف شناور آمریکایی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش امروز (یکشنبه) در آئین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش ضمن تسلیت ایام شهادت امام سجاد (ع)، گفت: به شما دانشجویان آغاز سال تحصیلی جدید را تبریک عرض می‌کنم.

وی با اشاره به اهمیت دوره دانشگاه فرماندهی و ستاد «آجا» در ارتقا سطح کیفی و توان مدیریتی در ارتش، افزود: منطق و تجربه به ما نشان می‌دهد که مدیران و مسئولان ما در ارتش جمهوری اسلامی ایران باید دوره دافوس را دیده باشند به همین دلیل هم، بعد از مدتی به نیروها و سازمان‌ها فرصت دادیم که این تدبیر را عملی کنند. از این به بعد نیز دستور دادیم که کسی که دوره دافوس را نگذرانده باشد بر مناصب مدیریتی و فرماندهی منصوب نشود، مگر آنکه استثنایی وجود داشته و استدلال آنقدر قوی باشد که بتوان این مهم را نقض کرد.

فرمانده کل ارتش تاکید کرد: آینده ارتش و ارتشِ آینده از مسیر این دانشگاه می‌گذرد.

سرلشکر موسوی با اشاره به دانشجویان خارجی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش، گفت: به شما عزیزان خیر مقدم می‌گوئیم و بسیار خوشحالیم که شما عزیزان در این دانشگاه حضور یافته‌اید و امیدواریم این تعاملات با کشورهای دوست و همسایه روز به روز گسترده‌تر و عمیق‌تر شود. این تعاملات را برای تحقق اهداف مقدس اسلام و سربلندی پرچم الله اکبر و سربلندی ملت‌های منطقه و ارتش‌های منطقه مفید می‌دانیم و برای توسعه و تعمیق آن اراده قوی داریم و این اراده را به کشورهای متبوع شما هم اعلام کرده که در این لحظه نیز بر آن تاکید می‌کنیم.

وی دوره تحصیل در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش را موقعیتی برای تغییر افسران و درجه داران ارتش دانست و گفت: حضور در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش و بهره‌مندی از دانش غنی اساتید بزرگ و توانمند این دانشگاه و استفاده از شرایطی که برای تحصیل در این دانشگاه فراهم شده است می‌تواند موجب تغییر بسیاری در افسران و درجه داران ارتش شود.

فرمانده کل ارتش مهمترین دوره پیش بینی شده در ارتش جمهوری اسلامی ایران را دوره تحصیل در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش دانست و افزود: اگرچه سایر دوره‌ها نیز اهمیت دارد و از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند اما دوره دافوس در حرکت آینده ارتش و نظام و انقلاب تأثیر بسیار دارد و باید با این نگاه به این دوره نگاه کرد و برای ثانیه‌ها و لحظه‌های آن برنامه داشت و از لحظه لحظه آن استفاده کرد.

سرلشکر موسوی ادامه داد: مدیریت در دوران جدید بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از گذشته شده است، بنابراین در دانشگاه فرماندهی و ستاد و فرماندهی ارتش باید یک آمادگی و ظرفیت فرماندهی در سطوح بالا را فرا بگیرید و در حوزه کاری نیز ما دیگر با یک جنگ نظامی که صرفاً نظامی باشد و پیوسته‌هایی نیز از عملیات روانی داشته باشد مواجه نیستیم، امروز ما با یک جنگ ترکیبی روبرو هستیم که تمام مؤلفه‌های قدرت در آن دخالت دارند آن هم با قواعد و ویژگی‌های خودشان. به عنوان مثال شما شاهد جنگ اقتصادی، جنگ فرهنگ و جنگ رسانه‌ای تو امان هستید، که گاهی همه اینها با هم ترکیب شده و شما یک جنگ رسانه‌ای را با پشتیبانی اقتصادی، فرهنگی و نظامی مشاهد می‌کنید که حداقل یکی از این مولفه‌ها تغییر پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر فرماندهان قدرت تصرف و اشراف نداشته و توانایی مدیریت این مؤلفه‌ها را نداشته باشند، قطعاً در این شرایط جنگ ترکیبی نمی‌توانند موفق باشند بنابراین کار شما بسیار پیچیده‌تر و مشکل تر از کار مدیریت در گذشته است.

فرمانده کل ارتش خطاب به دانشجویان گفت: شما نباید دغدغه اینکه در چه مسئولیت می‌خواهید مشغول باشید را داشته باشید بلکه باید دغدغه شما آماده شدن هرچه بیشتر برای فردا باشد و مطمئن باشید که موارد دیگر درست خواهد شد، شما دانشجویان باید برای نقش آفرینی هرچه بهتر و بیشتر برای اجرای بیانه گام دوم انقلاب اسلامی آماده شده و خود را آماده کنید که افسران و ارتشی آماده و شایسته برای ظهور باشیم.

سرلشکر موسوی به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به نامه‌ای از جوانان دغدغه مند ارتش فرمودند؛ انتظار من از شما این نیست که مشکلات را رصد و به فرماندهی کل گزارش دهید، انتظار من از شما ارتشیان این است که بروید خود را برای روزی که من بتوانم به شما تکیه کنم آماده کنید.

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره مهم‌ترین اقدامات در جهت تقویت ارتش در منطقه و حفظ ثبات اظهار داشت: یک سری اقدامات و فعالیت‌هایی است که معمولاً در زمین، هوا و دریا چه در بخش نیروی هوایی و چه در بخش پدافند هوایی دائم در حال انجام است. نزاجا در بخشی از مرزهای شرقی غربی و شمال غربی مستقر است. هواپیماهای نگهبانی به صورت ۲۴ ساعته در آسمان پرواز می‌کنند. نیروی پدافند هوایی ما در اقصی نقاط کشور به طور دائم آسمان را رصد می‌کنند که اگر کوچک‌ترین ورودی غیرمجازی داشته باشند با آن برخورد کنند.

فرمانده کل ارتش گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در آب های آزاد، باب المندب، دریای سرخ، اقیانوس هند و دریای عمان وظیفه حفاظت و حراست از منافع جمهوری اسلامی ایران و باز نگه داشتن خطوط کشتیرانی تجاری و نفتکش ها را  بر عهده دارد که هر از گاهی شما اخبار درگیری های به سمع و نظر ملت ایران می‌رسد.

وی افزود: علاوه بر آن، برنامه‌های آموزشی، تدارکات آمادی و ذخایر در بخش‌های تحقیقات برای اینکه بتوانیم همواره به روز باشیم و از تهدیدات و از دشمنان عقب نباشیم. این کارها دائما انجام می شود. البته برای پیاده کردن آموخته ها و پیاده کردن تجهیزات جدید متناسب با آنچه ما درباره تهدیدات و دشمنان رصد می کنیم که چگونگی باید در مقابل آن ها آماده باشیم، رزمایش‌ های مختلفی انجام می شود. شما دو هفته قبل رزمایش‌ بزرگ مشترک پهپادی را شاهد بودید و در آینده نزدیک رزمایش‌ بزرگ زمینی را حتما شاهد خواهید بود. پس از آن نیز، سلسله رزمایش‌ ها ادامه پیدا خواهد کرد. 

وی ادامه داد: برنامه‌های آموزشی هم در دانشگاه ها، دانشکده‌ها و مراکز آموزشی دائما به صورت برنامه ای برای تربیت افسران و درجه داران قوی و مقتدر و با دانش جریان دارد تا بتوانند مأموریت‌های خودشان را در فضای پیچیده امروز و فردا به خوبی انجام بدهند.

فرمانده کل ارتش در پاسخ به سوالی درباره برخورد شناورهای بدون سرنشین آمریکایی با ناوشکن جماران و ادعاهای آمریکایی ها در این باره اظهار داشت: آمریکایی ها با خوی تجاوزگری، وحشی‌گری و خود بزرگ‌بینی که دارند نسبت به حقوق ملت ها و نسبت به حقوق پذیرفته شده بین المللی گاهی بی توجهی می کند. 

وی افزود: این شناورهای بدون سرنشین که با ماموریت هایی از طرف نیروی دریایی و نیروهای آمریکایی در دریاها مشغول انجام ماموریت هستند، بدون توجه به اینکه این منطقه، منطقه عبور سایر شناور هاست و این‌ها می‌توانند خطراتی را برای عبور امن شناورهای دیگه فراهم کنند، آن ها را رها کرده و نسبت به ایمن‌سازی آن‌ها توجه لازم رو ندارند.

فرمانده کل ارتش گفت: به همین دلیل، مدتی پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از این شناورها را توقیف و سپس در محل امن آن را رها کردند. چند روز قبل هم نیروی دریایی ما در منطقه ماموریت خودش با دو فروند از این شناورها برخورد کرده و این دو شناور را از آن منطقه ای که ممکن بود به امنیت سایر شناورها آسیب بزند، دور کرده و آن ها را در منطقه ای امن رها کردند. 

وی ادامه داد: این موضوع با واسطه به آمریکایی ها اطلاع داده شده که شناورهای آن ها در منطقه مشخصی قراردارد و من بعد باید قوانین بین‌المللی را رعایت کنند.

سرلشکر موسوی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا احتمال توقیف شناورهای آمریکایی در دفعات بعدی وجود دارد یا خیر، تصریح کرد: توقیف این شناورها برای ما هیچ سودی ندارد و ما فقط برای کمک به حفظ امنیت شناورهای عبوری از آن منطقه یک کار حقوق‌ بشری را انجام می دهیم. 

وی افزود: این شناورها آن‌چنان پیشرفته و مهم نیستند که توقیف آن ها برای ما سودی داشته باشد و ما فقط به تامین امنیت کمک می کنیم.

فرمانده کل ارتش در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز برگزاری رزمایش مشترک هوایی با پاکستان بیان داشت: ما با پاکستانی ها روابط خیلی خوب و تعاملات آموزشی داریم. در این راستا، در عرصه های دریایی، هوایی و هم در عرصه های زمینی با هم همکاری داریم و این روابط، روابط بسیار خوبی است. 

وی ادامه داد: رزمایش های هوایی هم با صحبت دوطرفه که با فرمانده نیروی هوایی پاکستان داشتیم مورد بحث قرار گرفت. همه این تعاملات بایستی در بخش‌های ذی‌ربط کشوری که بالاتر از ما در ستاد کل نیروهای مسلح هستند، بررسی و تصمیم گیری شده و چگونگی و سطح آن تعیین می‌شود. ارتش و سپاه و سایر نیروها مسلح برابر مصوبات ستاد کل نیروهای مسلح آن‌ها را دنبال می‌کنیم.

سرلشکر موسوی در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بررسی جنگ هایی که در سطح جهان و  منطقه رخ می‌دهند در دستور کار مراکز آموزشی و دانشگاهی ارتش قرار دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: این یکی از کارهای دائمی هم دانشگاه‌ها و هم بخش های اطلاعاتی است. ماموریت آن ها این است که به طور دائمی همه اتفاقاتی که در اطراف آن ها می افتد، اتفاقاتی که به آن ها ربط داره و اتفاقاتی که ممکن است در آینده به آن ها مربوط شود را رصد کنند.

وی ادامه داد: این بررسی در این جهت انجام می شود که هم از منظر این که تهدیدی برای منافع ملی ما و برای نظام و استقلال کشور و تمامیت ارضی نباشد و هم از این بابت که ممکن است برای ما درس آموزی هایی داشته باشند به طور دائم رصد می شود.

فرمانده کل ارتش گفت: یکی از مراکزی که درباره آن ها معمولاً بحث و تبادل نظر کرده و در حوزه تهدیدات آن ها رو دسته بندی می کنند و روی آن بازی جنگ انجام می‌دهند و خودشان را برای آن  آماده می‌کنند، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ما هستند. البته بالاترین مرجع تاکتیک در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همین دانشگاه فرماندهی و ستاد هست که سامانه بسیار پیشرفته و خیلی خوبی هم برای انجام این مطالعات و پیگیری این موارد در اختیار دارد.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار دفاعی نظامی
پربیننده‌ترین اخبار دفاعی نظامی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز دوشنبه، 4 مهر، 1401
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند
تحلیلگر ایران زمین
داستان تشکیل حزبی که جمهوری اسلامی را به قدرت رساند

شهید باهنر معتقد است افزایش آزادی حاصل از انقلاب و کار حزبی قوی راست‌ها و چپ‌ها، روحانیون ارشد و عالیرتبه را به فکر ایجاد یک حزب متمرکز اسلامی انداخت و اینگونه بود که حزب جمهوری اسلامی در روز 29 بهمن 1357 تشکیل شد.

معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟
تحلیلگر ایران زمین
معادله چندمجهولی حمله به سلمان رشدی و برجام/ دست های پشت پرده فعال شده اند/ سیاست داریوش به ما چه می گوید؟

سیاستی که توسط مخالفان برجام پیش گرفته شده سیاستی تاریخی و مرموز است که پیش از این بارها به کار رفته و می‌توان نام آن را «سندرم داریوش» گذاشت. سندرمی که ردپای آن در حمله به سلمان رشدی هم دیده می‌شود.