شنبه، 1 ارديبهشت، 1403 | Saturday 20th of April 2024
۱۵:۲۳
اجتماعی - کد خبر : 2929
پنجشنبه، ۲۹ اسفند، ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰

سخنگوی دولت:زیرساخت‌های درمان در ۶ سال گذشته به خوبی تقویت شده‌است

علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری و سخنگوی دولت با تاکید براینکه ما زیر ساخت‌های درمان را در ۶ سال گذشته به خوبی تقویت کرده ایم.

سخنگوی دولت:زیرساخت‌های درمان در ۶ سال گذشته به خوبی تقویت شده‌است

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،ربیعی چهارشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح اقدامات دولت برای مقابله با کرونا پرداخت.

وی در ابتدا با بیان اینکه خوشبختانه من تا به امروز کرونا نگرفته ام، افزود: اما بنده از ابتدای موضوع کرونا تا به امروز در همه جلسات مربوط به این موضوع شرکت داشته ام.

ربیعی در ادامه با اشاره به اینکه ما امسال، سال سختی را پشت سرگذاشتیم، اظهار داشت: ما در سال جاری ۱۰ حادثه بزرگ را دیدیم و می توان گفت که در موضوع آخر یعنی مساله کرونا وزارت بهداشت به خوبی عمل کرده است.

سخنگوی دولت افزود: خوشبختانه در حال حاضر زیرساخت‌های درمانی ما به خوبی تجهیز شدند و تخت های بیمارستانی ما ۲ برابر شده است، همچنین در برخی مناطق به اندازه ۴۰ سال قبل بیمارستان جدید ایجاد کردیم و حدود ۹ میلیون نفر هم به صورت یک باره بیمه شدند.

ربیعی با تاکید براینکه یکی از دلایلی که در این دوره وزارت بهداشت ما خوب عمل کرد و امروز در وضعیت متعادلی هستیم، گفت: در این حوزه جدای از کادر پزشکی حرفه‌ای کشور و مدیریت این مجموعه توسط نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زیرساخت‌های درمانی ما در ۶ سال گذشته به خوبی تقویت شده بود و بیش از همه چهل سال گذشته در این ۶ سال تخت به بیمارستان‌ها اضافه و یا آنها را بازسازی کردیم که این مورد در کنار بیمه شدن افراد زیادی امروز به کار آمده و خود را نشان داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ما از زمانی که متوجه ورود کرونا به کشور شدیم آن را اعلام کردیم، افزود: در اولین جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا، بدبینانه‌ترین سناریو را برای مقابله با آن در نظر گرفتیم و ۳ هزار تخت خواب از سوی نیروهای مسلح به مجموعه درمانی اضافه شد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در روزهای اول همه جامعه در شوک مواجه با این بیماری بودند، گفت: این موضوع البته از سوی مردم طبیعی است و در همه جای دنیا هم مشابه آن را دیدیم اما مردم باید کمک کنند که در این زمینه خیرین در استان‌های مختلف به کمک دولت آمدند.

ربیعی با بیان اینکه در ادامه ماسک‌های زیادی به کشور وارد کردیم و ظرفیت تولید ماسک را هم بالا بردیم، افزود: سمت و سوی تولید را به سوی لوازم ضدعفونی‌ کننده بردیم و امروز محموله ماسک هم وارد کشور شده و دیگر از این جهات مشکلی نخواهیم داشت. هرچند که در این زمینه بحران ماسک در تمام دنیا وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به تعطیلی مدارس دینی در کشور، گفت: علما در این زمینه با ما همکاری خوبی کردند و از آنان ممنون هستیم. معمولا بستن چنین مکان‌هایی کار راحتی نیست اما این موضوع در کشور با همراهی علما انجام شد.

ربیعی در ادامه همچنین با بیان اینکه مکان‌هایی که لزومی به بازگذاشتن آنها نباشد و تجمع در آن صورت می‌گیرد حتما کنترل می‌شود، اظهار داشت: در این زمینه کار به وزیر کشور سپرده شده است و اختیاراتی به استان‌ها و تشکیلات محلی هم داده‌ایم. اما فروشگاه‌های بزرگ و مکان‌های ضروری باز خواهند بود و اصنافی که کالاهای اساسی ارایه می‌کنند کار خواهند کرد و حتی برخی خدمات ۲۴ ساعته خواهد بود اما برخی مراکز تجمعی نظیر بازارها تعطیل می‌شود.

سخنگوی دولت در ادامه با اعلام اینکه در ۱۳ استان اول درگیر با کرونا کنترل عبور و مرور انجام می‌شود، افزود: ما باید اقتصادمان را سرپا نگه داریم و در عین حال از اقشار ضعیف و کسانی که فشار بیشتری در این روزها به آنان می‌آید حمایت کنیم. هرچند که تحریم‌ها هم تاثیر زیادی در این فشارهای سخت به مردم داشته است.

ربیعی همچنین با بیان اینکه ما در ششم اسفند ماه آژیر کرونا را در کشور نواختیم، گفت: اگر در قم هم زودتر متوجه می‌شدیم شاید تمهیدات بهتری ارائه می‌کردیم. ولی مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کردیم.

او ادامه داد: ما همچنین سمت و سوی تولید را به سمت لوازم ضدعفونی‌ کننده بردیم. سازمان برنامه و بودجه و تامین اجتماعی کمک کردند و ما طلب تامین اجتماعی را صفر کردیم، فعلا وام خرید و قرض الحسنه را به ۴ میلیون نفر می‌دهیم که سود ۱۲ درصدی آن را ۴ درصد مردم و ۸ درصد دیگر را دولت پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: همچنین به ۳ میلیون خانوار بسته‌های معیشتی پرداخت خواهد شد که تمام مراحل آن بالای ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود.

 

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه ما کالاهای پایه سلامت را مورد حمایت دولت قرار دادیم و برخی کالاها را بدون رعایت تشریفات لازم در زمینه دلار و سایر موارد آماده کردیم، افزود: با کار خوبی که وزارت راه و معاون اقتصادی وزارت خارجه دارند انجام می دهند کار صادرات در حال انجام است و در مجموع با این فعالیت‌ها هم حمایت اجتماعی انجام شد و هم اقتصاد سرپا ماند.

ربیعی با تاکید بر اینکه ما در پس کرونا تجربه خوبی از آموزش را با فضای مجازی و صداوسیما تجربه کردیم، گفت: اما باید در بحث آموزش و پرورش با توجه به جغرافیای کشور هفته‌هایی را برای آموزش دانش آموزان در نظر گیرند و نیز ۱۷ جلسه تحصیلات تکمیلی باید انجام شود. 

سخنگوی دولت همچنین با توصیه به خرید آنلاین از سوی مردم افزود: من از مردم می‌خواهم که خریدها را به سمت فضای آنلاین ببرند تا آن کسب و کارها هم سامان بگیرد البته پست هم مرسولات را با تخفیف ارسال خواهد کرد.

ربیعی ادامه داد: همچنین می‌کوشیم با تامین بار مالی لازم، پیشنهاد وزارت کار را برای اینکه کارگری در این روزها اخراج نشود و حمایت‌های مالی از آنان صورت پذیرد را انجام دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که چرا دولت با قرنطینه مخالفت کرد، گفت: نگوییم دولت با قرنطینه مخالفت کرد، باید اول قرنطینه را تعریف کنیم، قرنطینه می‌تواند از مقابل در خانه انجام شود یا روش دیگری داشته باشد. در کشورهای اروپایی هم هرکدام به شکلی عمل کردند اما باید به زیرساخت‌های اقتصادی و فرهنگی هر کشور هم توجه شود و بعد تصمیم به قرنطینه بگیریم چرا که ما نمی توانیم بدون در نظر گرفتن زیرساخت های کشور درخصوص این موضوع اظهار نظر کنیم.

ربیعی تاکید کرد: ما در این زمینه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را در نظر گرفتیم و در عین حال توصیه‌های وزارت بهداشت را هم مورد توجه قرار دادیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره شبهات اعلام دیرهنگام ورود کرونا به کشور گفت: سه شنبه شب (۲۹ بهمن) وزیر بهداشت به ما در دولت گفت که قم دارد مثبت می‌شود، شاید پزشکانی در آنجا پیش بینی‌هایی هم داشتند که زودتر وارد شده است اما لازم بود که آزمایشگاه‌های ما اعلام می‌کردند و بعد ما می‌گفتیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما همان روز چهارشنبه (۳۰ بهمن) که فردای اعلام وزیر بهداشت بود، در جلسه هیات دولت این موضوع را با خبرنگاران مطرح کردیم و این در حالی بود که هنوز چند روز به انتخابات مانده بود و ما حتی به کرونای بنفش متهم شدیم یعنی اینکه چرا دم انتخابات این موضوع را اعلام کرده ایم.

وی در پاسخ به پرسش  دیگری مبنی براینکه چرا روحانی از ابتدا فرماندهی ستاد مقابله با کرونا را به عهده نگرفت، گفت: شاید گاهی اطلاع رسانی درست نکردیم که رییس جمهوری در این مدت چه کرده است. برخی اطلاعات غلط می دهند که رییس جمهوری را در این دوره ۶ جا به سفر برده اند که او هیچ جایی نبوده و در همه جلسات حضور داشته است، اکنون رییس جمهوری، سران قوا و ستاد کل نیروهای مسلح درگیر این موضوع هستند و حتی شخص حضرت آقا هم پیگیری‌های زیادی انجام می‌دهند.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا هواپیمایی ماهان پس از اعلام پروازهای خود را به چین ادامه داد یا نه؟ افزود: ما از جمعه‌ای که درجلسه با حضور معاون اول رییس جمهوری تصمیم گرفتیم دیگر پروازها به چین ادامه پیدا نکند تا سه شنبه‌ای که آخرین ایرانیانی که علاقه مند بودند به کشور بربازگردند، پروازهای چین را ادامه دادیم اما بعد که آخرین ایرانیان به کشور بازگشتند ما دیگر پروازها را قطع کردیم.

ربیعی گفت: آنچه که بعد از آن انجام شد بردن کالاها و بحث هواپیمای باری بود نه مسافر که تمام مسائل مربوط به پروتکل‌های بهداشتی در آن رعایت شد و صرفا کالاها جابجا شدند.

وی تصریح کرد: خود هواپیمایی ماهان هم یکی از تمیزترین سرویس‌های هوایی کشور است بنابراین اصلا پروازی بعد از آن به چین انجام نشد.

ربیعی در پایان با بیان اینکه پدیده کرونا یک پدیده ناشناخته است، گفت: در حال حاضر مهمترین عنصر در کنترل این ویروس رفتار مردم است و به همین خاطر از همه می خواهیم تا برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس در خانه بمانند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز شنبه، 1 ارديبهشت، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!