سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره آخرین تحولات سیاسی

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، عصر روز گذشته درباره آخرین تحولات سخنرانی کرد.

سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره آخرین تحولات سیاسی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، عصر روز گذشته درباره آخرین تحولات سخنرانی کرد.

او در ابتدای سخنرانی خود گفت که ویروس کرونا به دغدغه اول در همه جهان تبدیل شده و منحصر در منطقه غرب آسیا نیست.

سید حسن نصرالله گفت که باید خود را در وسط میدان نبرد با کرونا بدانیم؛ چرا که این نبرد، نبرد یک شهر یا روستا نیست نبرد جهانی است و کشورها و ملت‌های جهان با آن درگیرند و در آن مشارکت دارند و اولویت‌ها در این شرایط برعهده دولت‌ها و ملت‌هاست.

وی ادامه داد: « دراین نبرد دشمنانی و کسانی وجود دارد که هدف قرار گرفته‌اند و کسانی که در این نبرد هدف قرار نگرفته‌اند باید با دشمنان به مقابله برخیزند».

سید حسن نصرالله گفت که آنچه که در مورد کرونا همچنان مجهول باقی مانده این است که هنوز بیشتر جوانب آن مشخص نیست و نیاز به تحلیل و بررسی دارد.

او با بیان اینکه نباید در برابر این دشمن و ویروس تسلیم شد، اظهار داشت گزینه ما در این نبرد مقاومت در برابر دشمنی است که به وبایی جهانی تبدیل شده است و نباید در برابر آن از خود تسلیم، نامیدی و یا سهل‌انگاری نشان دهیم.

سیدحسن نصرالله یادآور شد که: بخش سلامت و بهداشت امروز در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارد، اولویت می بایست ممانعت از انتشار و گسترش این ویروس و کاهش خسارتهای جانی تا دستیابی به دارویی برای آن باشد، به همکاری و همبستگی برای مقابله با کرونا نیاز داریم،باید در مقابله با کرونا با مسئولیت پذیری عمل کنیم.

دبیر کل حزب‌الله گفت که در این نبرد هیچ مانعی نیست که کسی زبان به انتقاد بگشاید ولی باید از به‌گارگیری زبانی که منجر به ایجاد کینه و نفرت می‌شود، بپرهیزد؛ چرا که ما در برابر نبرد انسانی قرار داریم و ما در این نبرد وظایف دینی، شرعی، اخلاقی و ملی داریم که باید به آن‌ها عمل کنیم.

او گفت که عمل به تدابیر و دستورالعمل‌های مربوط به ویروس کرونا نه مستحب بلکه که واجب است و باید مو به مو اجرا شود تا بتوان این ویروس را شکست داد و خاطرنشان کرد: برای مقابله با کرونا به شفاف سازی نیاز داریم، مخفی کردن واقعیتها درباره آمار مبتلایان و فوت شدگان جایز نیست.

وی خاطرنشان کرد که انگلیس و امریکا آمار واقعی مبتلایان به ویروس کورونا را مخفی کردند، ایران به کمک امریکا برای مقابله با کرونا نیاز ندارد بلکه می خواهد که تحریم ها برداشته شود.

سیدحسن نصرالله در ادامه از دولت لبنان خواست تا از بخش بهداشت و سلامت به طور ویژه و استثنایی حمایت کند و گفت: باید خود را برای بدترین احتمال ها برای مقابله با کرونا آماده کنیم، حزب‌الله برای مقابله با کرونا تمام امکانات و کادر های خود را در اختیار دولت قرار می دهد.

وی یادآور شد که امروز همبستگی اجتماعی بسیار ضروری است و از بانک ها در لبنان درخواست کرد تا از دولت و بخش بهداشت و سلامت حمایت کنند و کمکهای لازم را ارائه دهند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: باید به نبرد کرونا برویم در حالی که به سلاح ایمان مسلح هستیم، جنگ با کرونا به صبر و اراده و امید و هدایت نیاز دارد، روی آوردن به خدا باید قوی ترین سلاح ما در مقابله با کرونا باشد، ایجاد رعب و وحشت در میان مردم فاجعه و جنایت است و می تواند در حد افساد فی الارض باشد، حزب الله هیچ طرحی به دولت لبنان ارائه نداده است.

وی خاطرنشان کرد: حزب الله هیچ طرحی به دولت لبنان ارائه نداده است، باید طرحی یا برنامه مشارکتی طراحی شود که همه طرفها در آن حضور داشته باشند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: با هیچ طرف خارجی که می خواهد کمکی یا حمایتی نامشروط ارائه دهد مخالفتی نداریم و اگر شرطهایی مطرح کند نباید با قانون اساسی لبنان مغایرت داشته باشد

سید حسن نصرالله گفت که «باید خود را در وسط میدان نبرد با کرونا بدانیم؛ چرا که این نبرد، نبرد یک شهر یا روستا نیست نبرد جهانی است و کشورها و ملت‌های جهان با آن درگیرند و در آن مشارکت دارند و اولویت‌ها در این شرایط برعهده دولت‌ها و ملت‌هاست».

وی ادامه داد: « دراین نبرد هم دشمنانی وجود دارد و هم کسانی هستند که هدف قرار گرفته‌اند و کسانی که در این نبرد هدف قرار نگرفته‌و در صحت کامل هستند باید با دشمن به مقابله برخیزند».

سید حسن نصرالله گفت که آنچه که در مورد کرونا همچنان مجهول باقی مانده این است که هنوز بیشتر جوانب این ویروس مشخص نیست و نیاز به آزمایش و بررسی دارد.

او با بیان اینکه نباید در برابر این دشمن و ویروس تسلیم شد، اظهار داشت گزینه ما در این نبرد مقاومت در برابر دشمنی است که به وبائی جهانی تبدیل شده است و نباید در برابر آن از خود تسلیم، نامیدی و یا سهل‌انگاری نشان دهیم.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که همه در لبنان، از دولت گرفته تا شهروندان لبنانی و پناهنده‌های سوری باید به وظایف خود و مسئولیت‌های خود عمل کنند و در این بین بخش بهداشت، وظیفه خطیری دارد چرا که در خط مقدم نبرد با کرونا است.

او گفت که هدف از نبرد اخیر جلوگیری از انتشار کرونا و کاستن از صدمات و خسارت‌های انسانی و اقتصادی آن است تا جایی که درمان قطعی برای آن پیدا شود.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه پیشگیری گزینه خوبی برای شرایط پیش‌آمدهاست، از شهروندان لبنانی خواست که تا جایی که می‌توانند به دستورالعمل‌های اعلام شده به منظور جلوگیری از کرونا عمل کنند.

وی اظهار داشت که در مقطع کنونی آنچه بدان نیاز داریم همکاری در این نبرد است و ما باید با روحیه اخلاقی به مقابله با کووید ۱۹ بپردازیم.

دبیر کل حزب‌الله گفت که در این نبرد هیچ مانعی نیست که کسی زبان به انتقاد بگشاید ولی باید از به‌کارگیری زبانی که منجر به ایجاد کینه و نفرت می‌شود، بپرهیز شود؛ چرا که ما در برابر نبرد انسانی قرار داریم و ما در این نبرد وظایف دینی، شرعی، اخلاقی و ملی داریم که باید به آن‌ها عمل کنیم.

او گفت که عمل به تدابیر و دستورالعمل‌های مربوط به ویروس کرونا نه مستحب بلکه که واجب شرعی است و نمی توان به آن‌ها عمل نکرد. سید حسن گفت که این دستورات باید موبه‌مو اجرا شود تا بتوان این ویروس را شکست داد.

دبیر کل حزب‌الله در ادامه توصیه‌های خود در باره کرونا گفت: «وظیفه شرعی هر شخص این است که جان خود و خانواده‌اش را حفظ کند و هر کسی که از این وظیفه و عمل بدان عدول کند، مرتکب یکی از گناهان کبیره شده است».

او گفت که در نبرد با کرونا نیاز به شفافیت و صداقت است و هرکسی که احساس می‌کند کرونا گرفته یا علایمش را دارد، باید حقیقت را بگوید یا به بیمارستان برود و درمان را شروع کند و قرنطینه را شروع کند.

سید حسن نصرالله به فتوای یکی از مراجع در قم اشاره کرد که گفته بود هرکسی کرونا را به دیگری منتقل کند و فرد مبتلا فوت کند، باید دیه فرد را بپردازد. از این رو به هیچ وجه نباید در این قضیه کذب گفت و واقعیت را کتمان کرد.

او گفت که وزارت بهداشت لبنان در تعامل با کرونا شفاف و صادق بوده و اخباری که در مورد کتمان واقعیت و آمار دقیق از سوی حزب‌الله و وزارت بهداشت گفته می‌شود، کذب است و صحت ندارد.

سید حسن نصرالله از این وزارت خانه خواست به کار خود با روحیه‌ای که تاکنون از خود نشان داده ادامه دهد. او به اقدامات مقامات آمریکایی و انگلیس اشاره کرد و گفت که دونالد ترامپ و مقامات انگلیس در اعلام آمار کرونا شفاف نبودند و ترامپ حتی تلاش کرد که خطر کرونا را ناچیز نشان دهد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان توصیه کرد که در مقابله با کرونا از تجربیات همه کشورها از ایران و چین گرفته تا آمریکا استفاده شود. سید حسن نصرالله گفت که حزب‌الله این آمادگی را دارد که همه امکانات و کادر بیمارستانی و پزشکی خود و همه توانمندی‌های انسانی و مؤسساتی را در اختیار دولت و وزارت بهداشت قرار بدهد تا بتوانند با کرونا مقابله کنند.

او گفت که دولت لبنان نبرد با کرونا را مدیریت می‌کند و اگر تصمیم بگیرد که وقت آن رسیده است که اعلام وضعیت اضطراری کند، این مسئله، مسؤولیت آن است و مخیر است.

سید حسن در بخشی از سخنان خود نبرد با کرونا را نبردی دانست که در آن به صبر و بردباری و امید و استقامت و اداره نیاز است و ایمان به خدای متعال در این نبرد، سلاح بُرنده‌ای است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: «در نبرد کرونا، بزرگترین دروغ‌گو بر روی کره خاکی ترامپ و تیم او است». سید حسن به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص پیشنهاد کمک به ایران نیز اشاره کرد و گفت که ایران نیازی به کمک آمریکا برای مقابله با کرونا ندارد بلکه آنچه این کشور باید بدان عمل کند، لغو تحریم‌هاست.

سید حسن نصرالله به شماتت رسانه‌های عربی در خلیج فارس علیه ایران و مقامات این کشور در مقابله با کرونا نیز اشاره کرد و گفت که این کار زشتی است؛ چرا که خیلی از آن در خط مقدم مقابله با این ویروس مبتلا شده‌اند و شماتت آن‌ها کار خوبی نیست.

او به لبنانی‌ها توصیه کرد که در خانه بمانند؛ چرا که بهترین تدبیر لازم برای جلوگیری از این ویروس قرنطینه خانگی است. باید از خروج بی‌جهت از خانه اجتناب کرد مگر برای انجام کارهای ضروری. او همچنین از مردم خواست که در خانه نماز بخوانند و از برگزاری مراسم شادی و سرور و دینی حتی مراسم تشییع شهدا اجتناب کند.

سید حسن نصرالله در پایان نیز به حملات تروریستی آمریکا علیه نیروهای مقاومت در عراق اشاره و آن را محکوم کرد. او گفت: جنایتی که نظامیان آمریکایی در عراق مرتکب شدند، پاسخ عراقی‌ها را خواهد داشت؛ عراقی‌هایی که زیستن در سایه خفت و خواری اشغالگران را بر نمی‌تابند.

امتیاز 3.83/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه