ساعت رسمی کشور از امشب یک ساعت جلو کشیده می شود

ساعت رسمی کشور از امشب اول فروردین ماه یک ساعت به جلو کشیده می‌شود.

ساعت رسمی کشور از امشب یک ساعت جلو کشیده می شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور هر سال در ساعت ۲۴ یکم فروردین ماه یک ساعت به جلو می‌رود و در ساعت ۲۴ سی‌ام شهریور ماه به حالت سابق باز می‌گردد.

دلیل این تصمیم استفاده بیشتر از نور خورشید در طول روز می باشد، تغییر ساعت رسمی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی عملی می شود. این کار در تمام جهان رایج است و کشور های از جمله آمریکا، انگلستان، آلمان و برخی از کشور‌های اروپایی نیز دست به اقدام مشابهی زدند، عاملی که این دولت‌ها را برای استفاده از این تکنیک متقاعد کرد، کمبود شدید انرژی در اثر جنگ جهانی اول بود.

اکنون ۷۷ کشور جهان با استفاده از این تکنیک، ساعت رسمی خود را تنظیم می‌کنند، اما زمان جلو و عقب کشیدن ساعت در این کشور‌ها یکسان نیست.

در ایران برای نخستین بار، پیش از انقلاب اسلامی، ساعت رسمی کشور به ساعات تابستانی و زمستانی تقسیم شد. بعد از انقلاب ایران این روند به حالت تعلیق درآمد تا اینکه در سال ۱۳۷۰ هیئت وزیران مصوبه‌ای به تصویب رساند که طی آن ساعت رسمی کشور همه ساله در اول فروردین ماه یک ساعت جلو کشیده شود و در سی‌ام شهریور ماه به حالت اول باز گردد.

 

امتیاز 3.45/5

دیدگاه کاربران

اعداد وارد شده صحیح نمی باشد
ثبت دیدگاه