گزیده اخبار :

ساخت چاپگر سه بعدی کوچک و کاربردی توسط محققان دانشگاه شهید بهشتی

مجید محسنی ارمکی: در دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت توانستیم یک پرینتر سه بعدی ارزان‌قیمت، کوچک و کاربردی تولید کنیم.
ساخت چاپگر سه بعدی کوچک و کاربردی توسط محققان دانشگاه شهید بهشتی

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،سید مجید محسنی ارمکی اعلام کرد: در دانشگاه شهید بهشتی با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت توانستیم یک پرینتر سه بعدی ارزان‌قیمت، کوچک و کاربردی تولید کنیم. در سال‌های قبل، پرینترهای بزرگ در ابعاد صنعتی تولید شده بود که  شاید برای محیط‌های صنعتی مناسب باشد. با این همه، این دستگاه به گونه‌ای است که پژوهشگران و حتی دانش‌آموزان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

عضو هئیت علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه سخنان خود درباره کارآیی این چاپگر افزود: این چاپگر سه‌بعدی، می‌تواند مواد و قطعات مختلفی را پرینت بگیرد. یکی از این محصولات قابل چاپ، بردهای الکترونیک است. این بردها انواع مختلفی دارند و بر روی آنها گونه‌های مختلفی از حسگرها، از جمله حسگر دما یا رطوبت قرار می‌گیرد. این چاپگر، می‌تواند همه این انواع بردها را به شکل موثر و بهینه‌ای پرینت کند.

این فعال حوزه فناور در رابطه با تولید این محصول به صورت انبوه چنین گفت: به کمک ستاد، توانستیم نمونه آزمایشگاهی دستگاه را تولید کنیم و در ادامه نیز با حمایت این نهاد، می‌خواهیم آن را به صورت تولید انبوه، به بازار عرضه کنیم.

ارمکی اضافه کرد: یکی از مسائل مهم در تولید این‌گونه تجهیزات، بهای تمام‌شده آن است. باید دستگاه با قیمت معقول و مناسبی به مصرف کننده عرضه شود. زیرا در صورت بالا بودن قیمت، فروش آن نیز دچار مشکل می‌شود. قیمت نمونه مشابه خارجی این دستگاه بسیار بالا است و واردات آن توجیه چندانی ندارد. این در حالی است که قیمت نمونه ایرانی، علی‌رغم کیفیت برابر، بسیار کمتر و مقرون به صرفه است.

طبق سخنان وی مراکز تحقیقاتی و مدارسی که آزمایشگاه دارند نیز، می‌توانند از این دستگاه استفاده‌ کنند.

امتیاز 0/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه