رمانی از دوبووار پس از ۶۷ سال منتشر می شود

رمان «جدانشدنی‌ها» اثر سیمون دوبووار نویسنده و نظریه‌پرداز نامدار فرانسوی سرانجام پس از ۶۷ سال منتشر می‌شود.
رمانی از دوبووار پس از ۶۷ سال منتشر می شود

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین به نقل از تایمز، سیمون دوبووار با نام اصلی سیمون لوسی ارنستین ماری برتراند دو بووار فیلسوف، نویسنده فمینیست فرانسوی بود که در ۹ ژانویه ۱۹۰۸ در پاریس در خانواده‌ای بورژوا به دنیا آمد.

دوبووار پنج سال پس از انتشار مقاله فمنیستی جنس دوم (The Second Sex)، در سال ۱۹۵۴ میلادی رمان جدانشدنی‌ها (Les Inséparables) را براساس داستان دوستی نزدیک خود با یکی از همکلاسی‌هایش نوشت که در ۲۱ سالگی جان خود را از دست داد. اما وقتی ژان پل سارتر  گفت که این رمان خسته کننده است و گیرایی لازم را ندارد، دوبووار از انتشار آن منصرف شد و این رمان برای همیشه در آرشیو وی باقی ماند.

در کتاب جنس دوم، سیمون دو بووار استدلال‌های خود را از طریق اگزیستانسیالیسمی فمینیستی بیان می‌کند. بووُآر باور داشت که بودن مقدم بر ماهیت است. وی به‌همین منوال استنباط می‌کند که یک انسان زن زاده نمی‌شود، بلکه تبدیل به زن می‌شود، چرا دختران از اوان کودکی، نقش‌های فرهنگی معینی را می‌پذیرند. 

حال با گذشت بیش از سه دهه از مرگ این نویسنده و نظریه پرداز فرانسوی، رمان جدانشدنی‌ها با اجازه سیلوی لوبون دوبووار دخترخوانده وی منتشر می‌شود و علاقمندان سرانجام شانس خواندن آن را به دست خواهند آورد.

انتشارات اِرن  Éditions de l’Herne فرانسه پاییز امسال این رمان را روانه بازار خواهد کرد. لورنس تاکو رئیس این انتشارات معتقد است که این رمان عمق استعداد دوبووار را نشان می‌دهد. به گفته تاکو، سارتر از روی حسادت به دوبووار چنین نظری درباره این رمان داده است.

نسخه انگلیسی این رمان در سال ۲۰۲۱ منتشر خواهند شد.

امتیاز 3.74/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه